Den otevřených dveří pivovaru Starobrno

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 07. 09. 2010


Kolem 11 tisíc návštěvníků se v sobotu za nepříliš příznivého počasí přišlo podívat na Den otevřených dveří pivovaru Starobrno. Mohli se těšit na řadu koncertů včetně kapel jako Děda Mládek Illegal Band, Vypsaná fixa a Mig 21. Veselo bylo i u pódia Starobrněnské večerní školy, na plošině u varny, kde se k nebi vznášeli výherci vstupenek užívající si moravské zlato v oblacích.


Prodalo se okolo 350ti sudů piv vařených v místním pivovaru. Z toho se téměř šest set půllitrů vypilo na plošině vynesené jeřábem nad pivovarem. Široká nabídka piv zahrnovala Starobrno Medium, Tradiční, Ležák, specialitu Baron Trenck, Heineken či nové nealkoholické Fríí. Fajnšmekři si pochvalovali také novou nefiltrovanou "třináctku" Starobrno, která je v restauracích k dostání od minulého měsíce.

Obrovskému zájmu příchozích se těšily především exkurze po pivovaru, které v průběhu roku prakticky nejsou možné. Brněnský pivovar je totiž ryze průmyslovým podnikem, vařícím hned několik značek a bohužel je nutné říci, že na kvalitě piva je to znát. Každopádně pro člověka, který rád pátrá v pivovarské historii a je spíše zvyklý na relikty zašlé pivovarské slávy nebo raritní muzea, jde o důležité srovnání. Vzhledem k tomu, že velké pivovary zhruba rok tají před veřejností veškerá data týkající se výstavů, není bez zajímavosti, že na takové malé prohlídce můžete načerpat řadu informací, které jsou jinak zřejmě tajné.

Zjistíte tak, že v loňském roce se v Brně vyrobilo kolem 930 tisíc hektolitrů piva, přičemž kapacita pivovaru je někde na hranici 1,25 mil. hl. Tento fakt potvrzuje již oficiální informace, že v loňském roce byl výstav pivovaru rekordní.

Letos prošel areál dalšími rekonstrukcemi. Celkem 11 milionů investoval Heineken do generální opravy kanalizace a 100 milionů stála stáčecí linka na plastové maxilahve, která je jedinou v České republice. Je otázkou, zda tento primát klasický pivař pochválí, nicméně brněnský pivovar zřejmě cílí na kvantitu.

"Tato naše pýcha naplní při plném, tzv. štítkovacím výkonu 14 tisíc lahví za hodinu," uvedl ve speciálních novinách vrchní sládek pivovaru Tomáš Pluháček.

Vzhledem k tomu, že se jedná o lahve 1,5 litrové, tak jde o více než 20 tisíc l za hodinu. Do sudů se v pivovaru stáčí na čtyřech linkách celkem 200 hektolitrů za hodinu. Na lince pro klasické půllitrové lahve je to kolem 80 hl za hodinu. To vše dohromady ovšem nezvládá filtrační provoz, takže jednotlivé linky nejedou zároveň. Oproti nové lince na pet lahve, ta na klasické skleněné lahve je asi dvacet let stará a pochází z pivovaru v Jarošově. V Brně se kromě jednotlivých druhů Starobrna vaří i kdysi znojemský Hostan, Zlatopramen a Zlatý bažant.


další snímky z pivovaru Starobrno >>>