Světovar - další minipivovar v Plzni ?

Autor: Luděk Gasseldorfer <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 20. 09. 2010


Příští rok tomu bude 100 let, co na zelené louce, za hranicemi tehdejší, zhruba 90ti tisícové černé Plzně, začala známá místní stavební společnost Kapsa-Müller budovat poslední ze čtveřice velkých průmyslových pivovarů – parní Český plzeňský pivovar Světovar.


Hned následující rok, ještě před úplným dostavěním, se už vařily první zkušební várky a v roce 1913 pivovar zahájil plný provoz. Dosahoval výstavu 100 000 hl, nejméně ze všech v Plzni. Bohužel v roce 1932 byl pohlcen dravějšími plzeňskými konkurenty a skončil podobně jako 7 let předtím bělohorský Prior. Jen jako zajímavost dodávám, že majitelem Světovaru byla, především po 1. světové válce agilní Živnobanka a jejím dlouholetým generálním ředitelem rodák z nedalekých Přeštic, výrazná osobnost 1. republiky, Jaroslav Preiss, zvaný žralok od Prašné brány – podle sídla banky.

Pivovaru sloužila, jak vidno z fotogalerie, i železniční vlečka, která přes Libušín směřovala do Koterova, kde navazovala na trať Plzeň - České Budějovice. Zlikvidována byla koncem 60. let.

Jako druhou zajímavost dodávám, že 1. května 1962 zahájila provoz linka MHD tramvaje číslo 2 Světovar – Skvrňany. Nevím o jiném pivovaru, navíc už 30 let nevařícím, který by vešel do názvu jako konečná stanice veřejné dopravy. I Prazdroj a Gambrinus se musí na Rokycanské třídě, nedaleko bývalého Pražského předměstí, spokojit s pouhou zastávkou.

Střihem se dostáváme do současnosti. Areál pivovaru po svém zavření sloužil jako kasárna a jako výtopna plzeňské teplárny, po ukončení činnosti obou dříve jmenovaných si s ním nějakou dobu město nevědělo rady, takže pomalu, zapomenut, chátral.

V roce 2008 se stal pivovar kulturní památkou. Stále to nestačilo. Jako možná spása se nyní jeví jmenování Plzně Evropským hlavním kulturním městem pro rok 2015 (spolu s belgickým Monsem). Vyhlášení výsledků 2. kola znamenalo pro Ostravu, coby druhého kandidáta, zklamání a trochu nevole. První kolo, kdy v soutěži byl ještě Hradec Králové, proběhlo veřejností téměř bez povšimnutí. Uvidíme za čas, jestli to v Plzni neskončí stejnou blamáží jako v roce 2000, kdy se stejným titulem honosila Praha.

Areál má být revitalizován, přistavěny (podle vítězného architektonického návrhu) další 3 velké budovy ve volném okolním prostoru. Původní, železobetonové, bytelné, jsou podle odborníků v dobrém stavu. A říkáte si, kdy už se dozvíme něco o budoucím minipivovaru? Je zahrnut do celého projektu, který by měl původní pivovar za peníze z EU, ČR, kraje i města oživit. Zjednodušeně řečeno, plánuje se (v malém) obnova pivovaření. Takže uvidíme – aby to neskončilo předěláním na loftové byty a jednu galerii alternativního umění pro japonské tance butó a abstraktní malbu - a tím by měli magistrátní úředníci napořád odškrtnutou a odbytou veškerou kulturu ve Světovaru.

Sice máme v Plzni malé pivovary v současnosti čtyři, ale jen Purkmistr v Černicích je dle mého soudu malý pivovar se vším všudy – nemyslím jen pivo, ale i prostředí a tak dále. Jiný uvažovaný pivovar přímo na náměstí Republiky, v domě vedle vloni otevřeného Muzea loutek, byl odsunut na neurčito. Myslím, že i kvůli tomu by si to bývalý pivovar, čekající na své znovuzrození, poprávu zasloužil.další snímky z pivovaru Světovar >>>