Marina Holešovice – další minipivovar v Praze !

Autor: Luděk Gasseldorfer <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 25. 10. 2010


Není to tak dlouho, co jsem pro tento web sepsal spekulativní článek o Světovaru v Plzni a ejhle! – díky informacím od Tomáše Macha z Pivního obzoru, jemuž tímto moc děkuji, se můžeme v zatím hodně hrubých rysech seznámit s právě budovaným restauračním pivovarem v Praze-Holešovicích.Nedaleko tohoto nově se rodícího pivovaru vařil v letech 1897-1998 v ulici U průhonu holešovický První pražský měšťanský pivovar. Po devíti letech od zavření výše zmíněného průmyslového, rozjel svoje vaření v této pražské čtvrti Domácí pivovar Gabriel. Jen jako klubový pivovárek, bez možnosti ochutnat širším pivním publikem.

Trochu předběhněme čas a přesuňme se pravděpodobně do první poloviny roku 2011 do ulice V přístavu, kde v bývalé přístavní budově by měl být otevřen restaurační pivovar Marina Holešovice. Budova, ač robustní, ve své střední části patrová a poměrně rozlehlá, se krčí ve stínu bytového a obchodního komplexu Lighthouse, prakticky přímo u přístavu, Vltavě na dohled. Minipivovar má mít kapacitu až 400 míst a předzahrádku na jižní straně. Jak je vidět z fotografií, fasády a střecha jsou před zimou opravené, zeminu tam v pátek 22. října, kdy jsem tam byl, zrovna rozhazovali a upravovali okolní terén. Známý pivovarnický publicista, nezdolný poutník po byvších českých pivovárcích a písmomalíř pan Pavel Jákl vymaloval na vršky od sudů, a které už zdobí boční štíty: pivovarnické propriety, znak této pražské čtvrti, pivovarský pozdrav Dej Bůh štěstí a nápis Restaurace a pivovar Marina Holešovice.

Přes zimu můžeme očekávat čilý stavební ruch uvnitř budovy, instalaci pivovarnické technologie, což už bude starost firmy Pivo Praha. Podle předpokládaného počtu míst půjde s velkou pravděpodobností o minipivovar s velkým výstavem v Praze, možná největším. Nápodoba v minulých letech plánovaných pivovárků Pragold v Platnéřské nebo Zlatý anděl v Celetné, kde se nakonec pivo vařit nezačalo, věřme, že nehrozí.

Toho bohdá bude, že si někdy v průběhu příštího roku přiťukneme zase holešovickým pivem! S výhledem na Vltavu a přes řeku na Žižkaperk. A je vcelku jedno, jestli se nově vzniklé pivo bude jmenovat Kapitán Korkorán, Primátor Dittrich nebo úplně jinak.


další fotografie minipivovaru >>>