Putování po minipivovarech pražských 2. díl - U Fleků a U Medvídků

Autor: Jiří Pertlík <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 06. 06. 2011


Naše další kroky při putování po pražských minipivovarech směřují z Vodičkovy ulice přes ulici Lazarskou, Spálenou, Myslíkovu až do ulice Křemencovy. V dálce na nás už vykukují hodiny pivovaru U Fleků.Nejdříve fotografujeme venkovní vstup s cedulí a nápisem na domě Pivovar U Fleků. Jakmile vstoupíme dovnitř, na levé straně spatřujeme stánek se suvenýry. I zde stojí personál v černém obleku, který nás snaží navést do nějaké z několika místností. V první místnosti na levé straně hraje harmonikář, ten je tu snad pravidelně každý den. Aspoň za mě hovoří zkušenosti z předchozích návštěv.
Zdejšího personálu se ptám, zdali mají nějakou pivní etiketu. Jsem odkázán do venkovní zahrady, že tam někde sládek provádí turisty, tak se mám obrátit na něj. Ovšem mně spíš připadalo, že dotyčný pán se mě chce spíše zbavit, později vysvětlím.

Nás však hlavně zajímá pivo, a tak směřujeme někam, kam si v klidu sedneme a ochutnáme „flekovské“. Zastavujeme se v jakési předzahrádce, kde si fotíme fresky a sgrafito na zdech domu. Nachází se zde i socha svatého Václava. Nad jedním stolem visí pamětní deska, která praví, že v roce 1911 byl přímo tady založen chorvatský fotbalový klub Hajduk Split. Konečně se dostáváme na hlavní zahradu a usedáme. Obsluha po chvilce přináší tři „nulačtyřky“. Ani se nás předtím nikdo nezeptal, co si dáme, ale je asi normální, že sem se chodí výhradně na pivo. Vašek se těší, až nasaje černé flekovské, protože legendární hospodu navštívil poprvé. To já s Jirkou už flekovské známe. Pivo je hodně nasládlé, chuťově mi připadá trochu mdlé, teplotně na dobré úrovni, pěna drží. Z mého pohledu ovšem není tak přepychové, jak by mělo být. Rozhodně jsem pil lepší černá piva. Vaškovi chutná, ale spíše ho hřeje, že je tu poprvé. Každý z nás má jiné chuťové buňky, proto jsme vyrazili ve třech. Tak je to v pořádku, že se neshodneme. Mně ovšem nedá a jdu se zeptat pánů výčepních, kde najdu onoho pana sládka kvůli již zmiňované etiketě, o kterou mám zájem. Personál se viditelně směje, že tady určitě žádnou nezískám, že sládek tu o víkendu určitě není a že tudíž žádné turisty tu provádět nemůže.

A tak usuzuji, že personál zde není sladěn ve výpovědích. A tak jsem zklamán, hold se zaměstnanci nepřetrhnou, jak nemluvím německy a z peněženky mi nevykukují eura. A tak pomalu dopijíme a platíme 59 Kč za 0,4 l. obsahu. Cena se zde za poslední dva roky nezměnila. Vašek ovšem nechce odejít bez návštěvy kabaretu, který si pamatuje ze seriálu Chalupáři. Pronikne dovnitř, je tu liduprázdno, jen si místní kuchařky odbývají polední pauzu. Ochotně nám rozsvěcují celý salón a nechávají nás fotografovat a i nás společně vyfotí. Než opustíme pivovar U Fleků, nedá nám to a prohlížíme si venkovní nástěnku se sličnými dívkami v kabaretních kostýmech s krátkými sukýnkami a punčochami na nožkách. Vašek má sen někdy v životě kabaret navštívit. Zde jsme se zdrželi od 13.05 do 14.05.
Hodnocení je následující : Pivo – dobrá, teplota piva – výborná, interiér – chvalitebný, ochota personálu – dostatečná, suvenýry – výborná.

Z Křemencovy ulice se prokličkováváme postupně ulicemi V Jirchářích, Voršilská, Národní až do ulice Na Perštýně, kde už na domě spatřujeme první nápisy a upoutávky na pivovar U Medvídků. Nevcházíme vstupem do restaurace, ale vstupem do recepce hotelu. Zde se totiž nachází obrovská varna z českobudějovického pivovaru. Odtud rovnou procházíme do útrob pivovaru. Hledáme nějaké místečko na sezení, ale nechytáme se, vše je obsazené italskými turisty. A tak máme čas si vyfotit nádhernou pípu, na které dominují dva medvědi, klasické logo pivovaru. A tak pomalu postupujeme dlouhou chodbou až k malému muzeu, o kterém jsem již věděl. Všude je stále narváno k prasknutí. Čas tak věnujeme nákupu suvenýrů a samozřejmě pivních etiket. Paní, jež to má na starost, je velmi ochotná. Ostatně U Medvídků jsem byl vždy, když jsem již několikrát nakupoval, spokojen.

Dále pokračujeme do druhého patra, kde nacházíme dvě malé měděné varničky. Za varnami je spilka. Důležité je, že tady se konečně můžeme posadit. Nakonec jsme rádi, že si sedáme právě sem. Je tu komornější prostředí a jsme blízko pivovarnickému řemeslu. Stěny zdobí spousta obrázků z různých pivovarů a znaky rodů. Konečně si objednáváme místní pivo. Vašek si dává do 0,5 l. světlý čtrnáctistupňový ležák „1466“ za 50 Kč a já s Jirkou třináctistupňový polotmavý Oldgott do 0,33 l. za 30 Kč. Piva jsou výrazně nahořklá, ovšem teplota je velmi mizerná. Piva jsou teplá a místo, aby nás osvěžila, spíše se nám lepí na patro. Pěna je po pár locích zcela pryč. Vaškovi se pěna jakžtakž drží, ovšem u nás už prakticky neexistuje. Když si prohlížíme zadní část místnosti, vidíme onu pípu, odkud nám bylo natočeno. Jsou zde dvě pípy a pod nimi dva půllitry s odkapaným pivem. A tak můžeme jen doufat, že nám do nich nebylo jen přitočeno. Snad obsluha tyto splašky vylila.

Pomalu opouštíme pivovar U Medvídků a místnosti, kterými jsme již procházeli, teď zejí prázdnotou. Italové už odjeli. Cestou ještě fotíme místnost tankovny a odtud již odcházíme směrem k Národnímu divadlu. Návštěva trvala od 14.20 do 15.25.
Hodnocení na závěr : Piva – dostatečná, teplota piv – dostatečná, interiér – dobrý, ochota personálu – chvalitebný, suvenýry – výborný.


Vedoucí výpravy : Jiří Pertlík
Členové výpravy : Jiří Stoupa a Václav Seidl