Pivní poznámky z léta 2011 – Dalešice

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 25. 08. 2011


Jako filmový fanoušek mám několik oblíbených, dá se napsat, kultovních filmů. Jeden z nich se jmenuje Postřižiny a já se léta těšil na chvíli, až navštívím místa, kde žili svůj příběh filmoví hrdinové.


Obec Dalešice je z mého pohledu trochu zeměpisně „zastrčená“ a mimo frekventovanější hlavní trasy. Snad proto jsem návštěvu tohoto slavného pivovárku dlouho odkládal. Také budovy Akciového podniku jsou mírně schovány v zástavbě městysu. Naštěstí jsme byli vedení z návse ukazately.

A pak přišel ten okamžik, kdy jsme se ocitli na nádvoří pivovaru, kde filmový Francin vyplácel před zraky správní rady svou ženu Maryšku hadičkou od pumpičky na kolo.

Po filmařích objekty opět začaly chátrat, až pivovar koupila od obce firma Archatt Památky s.r.o. a začala areál rekonstruovat. Nyní zde voní dílo, funguje muzeum, lidé se tady mohou občerstvit, najít nocleh, konají se tu kulturní akce. Pivovar tedy obživnul.

Samozřejmě, že mě nejdříve zajímala návštěva pivovarnického muzea. Mají zde 3 prohlídkové okruhy. Druhý a třetí prohlídkový okruh, který prochází soudobou výrobní části, byly z důvodu rekonstrukce nepřístupné. Což bylo škoda, jelikož trasy měly návštěvníka zavést také do středověkých sklepů. Absolvovali jsme tedy jen první trasu (Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví), která se skládala ze tří místností. Jako celek mělo muzeum návštěvníkovi ukázat, jak fungoval pivovar v dobách, kdy hnací silou byla pára.

V první části jsme viděli výřez přední části parního kotle, ve druhé nám byl představen vlastní parní stroj s řemenovým převodem, který přenášel točivý pohyb k varně. Na stěnách visely obrazy s povídáním o historii pivovarnictví obecně, o historii dalešického pivovaru, ale také například příběh pivovarnické rodiny Dreherů. Z jiných exponátů si nešlo nevšimnout třeba plničky lahví či zařízení na čepování s dřevěným sudem.

Mladá průvodkyně trochu antimuzeálně vymóděná, jež neopomněla podotknout, že je dcera jednoho z majitelů, nám ukázala místo ve varně, kde se točila „profláklá“ scéna s koupáním Magdy Vašáryové. Bohužel dřevěná káď nebyla původní, mají zde pouze její zmenšenou verzi.

Přiznám se, že vzhledem k názvu Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, jsem očekával kapánek více exponátů.

Vedle recepce se nachází malá expozice s věcmi, které si zahrály jako rekvizity ve filmu Postřižiny. Bylo zde mimo jiné oblečení, postel, stůl, gramofon..... Další dveře na pivovarském nádvoří vedly do pivovarského hostince. Byl vybudován v místech bývalých humen. Ten červencový den se zde točilo: světlá jedenáctka, Májový ležák a polotmavá třináctka. Cena piva byla jednotná 30 Kč za půllitr. Kromě piva ještě nabízeli vlastní zázvorovou limonádu a kofolovitý nápoj s názvem Brča.

Šenk byl během našeho pobytu v pivovaru neustále téměř zaplněn hosty. Bylo vidět, že se dalešický pivovar stal turistickým lákadlem. Svůj cíl zde našlo hodně kolovandrovníků, lidé sem zajížděli autem posedět a pojíst dobré jídlo.

Dalešický pivovar je moc hezký. Líbilo se mi tady. Dýchne tady na člověka parostrojní minulost. Chápu ale, že je to asi z velké části způsobeno podvědomým spojením reálií se scénami z filmu. Je moc dobře, že pivovar nepostihl osud mnohých jiných svědků pivovarnické historie, těch zbouraných a těch, které zbourání čeká.