Pár postřehů ze Svatováclavských slavností piva na Zámku Zábřeh v Ostravě

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 06. 10. 2011


Po úpadku proslaveného pivního festivalu ve Štramberku se Svatováclavské slavnosti piva na Zámku Zábřeh v Ostravě (27.-28.9.2011) staly místech, kde lze ochutnat to nejlepší z pivní nabídky minipivovarů severní Moravy a Slezska.

Na letošním zábřežském pivním festu šlo ochutnat:

Vyškov – Jubilér 16,8 (asi poslední příležitost), Březňák 12 světlé
Polička – Eliška 13 tmavé (točená i lahvová), Záviš 12 světlé
Loučná nad Desnou – Kvasslav 12 světlý ležák, 13 pšeničné, 12 konopné, 14 polotmavé
Biovar Ostrava – Qásek 11 medové, 11 tmavé, 13 polotmavé
Hlučín – Avar 12 světlé a tmavé
Dolní Sklenov – 12 světlé, 13 medové, 14 polotmavé
Vojkovice – Ryzák 11 světlé, Grošák 14 polotmavé, Klaďas 16 světlé
Rýmařov – Excelent 11 světlé, 12 medové, 13 polotmavé
Franz – 10 světlé, 12 světlé, 12 pomerančové, 12 grapefruitové, 12 coffe beer
Černá Hora – Páter 11 světlé, Kvasar 13 medové
Zámek Zábřeh – Pikard 11 pšeničné, 13 Cream stout
Leskovec – Slezan 13 světlé, 13 mandlové, 18 světlé
Rožnov – Radhost 11 světlé, Čert 12 tmavé
Dobruška – Dobrušská 11 světlé a Rampušák 12 světlé
Štramberk – Trubač 12 světlé a Troobacz 12 tmavé
Kozlovice – Vojvoda 12 světlé a Fojt 12 tmavé, různá ochucená piva (švestka, chilli, višeň)

Viděl jsem i cedule minipivovaru Rohov a Třineckého piva.

Můj výčet značek zcela jistě není úplný, neboť pivovarníci porůznu značky obměňovali a doplňovali za nové druhy a mě i přes veškerou snahu se na slavnostech nepodařilo trávit celé dva dny.

Také se vám stává, že když příjdete na takovouhle pestrou přehlídku chmelového moku, nevíte ke kterému stánku vtrhnout napoprvé, které pivo ochutnat jako první. Jakoby to první (a později i to poslední) bylo tak trochu posvátným uctěním ochutnávání.

Veškeré ochutnávací dění se odehrávalo na tzv.Pivní ulici, což je civilní komunikace oddělující zábřežský zámek od areálu přilehlé fary. Tady byly usalašeny stánky jednotlivých výrobců chmelového moku. Pivo se již tradičně konzumovalo ze sklenic o objemu 0,3 l. Ty šlo zálohově zakoupit za 20 Kč. Ovšem pravidelní návštěvníci akce již měli připravenou „třetinku“ z domova. Cena byla jednotná - 20 korun za tři deci nápoje. K vymývání sklenic sloužily plechové automaty, ze kterých po stlačení stříkaly do sklenice tenké proudy vody.

K večeru se fronty žíznivých návštěvníků slavností staly neúnosné a čekání v nich nepříjemně dlouhé. Navíc se prostor před stánky naprosto zaplnil lidmi, takže mnohdy nebylo zřejmé kde fronta končí či začíná. Nebyli bychom samozřejmě v Česku, aby se mnozí „vyčůranci“ nesnažili situace využít a tak občas docházelo ke konfliktům. Jedním z důvodů vzniku „tlačenicového efektu“ byly i koncerty Ewy Farne a Vypsané fixy.

Pozitivem zábřežské pivní přehlídky bývá to, že výčepní zařízení je většinou obsluhováno samotnými sládky minipivovarů. Bohužel letošní přeplněnost prostoru a všeobecný hluk prakticky větší rozhovor znemožňovaly.

Zámecký pivovar na slavnosti tradičně připravil nový pivní speciál. Šlo o třináctistupňový svrchně kvašený tmavý irský typ piva Creamy Stout. Pivo se vařilo ze čtyř druhů ječmenného sladu. Při čepování bylo syceno dusíkem.

Zklamalo mě pšeničné pivo z Loučné. Měl jsem dojem, jakoby do něho kdosi nakapal trochu citronové šťávy. U stánku prodávali v PET lahvích California Ale a právě zmíněné pšeničné. Pozdější ochutnávka moku z umělohmotné lahve můj názor na pšeničné pivo z jesenických hor naštěstí posunul do „černých čísel“.

Trochu jsem se pozastavil nad novým názvem piva z minipivovaru Bravůr. Ještě v polovině července mi pan Halaxa na jedné podobné ale menší pivní akci tvrdil, že se musel rozloučit s pojmenováním Loučenský Václav, neboť název má registrován pivovar litovelský. Na logu se tehdy objevilo jméno Vašek. Tehdy jsem sice mlčel, ale tušil jsem, že loučenské pivo u tohoto pojmenování nezůstane, protože světlá desítka Vašek je již dlouho v nabídce olomouckého minipivovaru. Kvasslav je sice lehce netradiční název, nicméně stejně si skromně myslím, že pro pivo rodící se v nádherném údolí řeky Desné srdci Jeseníků by se jistě našel originálnější a regionálnější název.

Mírně mě nepotěšila točená Eliška. Znal jsem ji doposud pouze z lahve a nyní jsem měl pocit přílišné nasládlosti moku. Chutnalo mi zábřežské pšeničné – lehké, svěží pití. Zaujal mě i stout zámeckého sládka – suchý, přitom hebký.

Největší počet výčepů řídil současný provozovatel minipivovaru v Kozlovicích a ve Śtramberku Ivan Šubják. Kromě obou druhů Trubače, kozlovického Vojvody a Fojta, se tu čepovala i různě ochucená piva.

Nejsilnější pivo přivezl již tradičně z kopců Nízkého Jeseníku René Binar. Osmnáctistupňový Slezan měl vše podstatné, co by od takového speciálu člověk očekával.

I přes značné úsilí a maximální nasazení nebylo v mých silách ochutnat všechna zajímavá piva. Nestinul jsem například ochucené novinky projektu Franz Marka Pietoně. Grapefuitové a coffe byly příliš brzy vypity.

Myslím, že nejen návštěvníci ale i pivovarníci mohli být s průběhem zábřežské akce nadmíru spokojeni, protože druhý večer slavností mohli všichni hlásit, že jejich sudy jsou prázdné. Přispělo k tomu pochopitelně i ideální, takřka letní počasí.

Příští rok se možná na slavnostech objeví zbrusu nová značka piva, protože na rychvaldském zámku východně od Ostravy firma Šmíra Print pokračuje v rekonstrukci a v roce 2012 by tam měla začít vařit chmelový mok.

Oproti minulým ročníkům zábřežské akce letos byla k zaznamenání jedna změna. Téměř u každého stánku bylo nabízeno pivo i v originálně naplněných PET lahvích a návštěvníci dle mého pozorování možnosti koupě hojně využívali.

Když jsem tak na závěr večera, spíše již v noci, popíjel světlou desítku značky Franz a koukal na fronty nedočkavých žíznivců u stánků minipivovarů, měl jsem dobrý pocit. V někdejší baště pivního konzervatismus je už vše jinak.