Prostějovské minipivovary

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 16. 11. 2011


Tradice prostějovského pivovarnictví se zdála být ukončena v roce 1999, kdy vychladly varny Akciového pivovaru ve Vrahovicích. Naštěstí výroba piva se do města za pár let úspěšně vrátila. V roce 2011 již dokonce vonělo dílo na dvou místech hanáckého města.Vzhledem ke klimatickým podmínkám okolí Prostějova, kde úrodná černozem Hané byla ideální pro pěstování různých druhů obilnin včetně ječmene, byl městu předurčen rozvoj průmyslu zpracovávající tyto plodiny. To se týkalo samozřejmě i sladoven a pivovarů. Tradice prostějovského pivovarnictví sahá až do 14.století, kdy na prostějovském rynku vařilo a šenkovalo pivo 31 krčemních domů. Na počátku 20.století zde byly v provozu tři pivovary.

Nedaleko centra (ulice Dykova 8 ) naleznete místo, kde fungoval tzv. Dvořákův (Binkův) pivovar. Rodina Dvořáků jej založila někdy kolem roku 1875. Posléze se dostal do vlastnictví rodiny Binků. Pivovar vyprodukoval nejvíce kolem 30 000 hl moku za rok. Varny pivovaru naposledy vařily v roce 1943. Po znárodnění byl do areálu přestěhován lihovar. Palírna U zeleného stromu tu sídlí dodnes. Původní stavby byly postupně nahrazovaný novými, z pivovaru zbyly již jen sklepy.

Ještě blíže centru Prostějova (ulice Blahoslavova 13), vlastně v sousedství Dvořákova pivovaru, se setkáte se zajímavou stavbou sladovny Castello. V těchto místech stával snad již od 16.století pivovar právovárečného měšťanstva. V 19.století měšťané prodali svůj pivovar rodině Winterů. Provoz uvařil tehdy kolem 10 000 hektolitrů piva ročně. Bratří Winterové svůj pivovar uzavřeli v roce 1913 a provozovali v areálu již jen sladovnu. Ta zde funguje dodnes.

Na jaře roku 1897 bylo započato ve čtvrti Vrahovice se stavbou Akciového pivovaru. Pivovar byl vybaven na tehdejší dobu nejmodernějším strojním zařízením. Během první republiky se pivovar proslavil speciálním ležákem Černozdroj. V dobách socialismu pivovar vyrobil zhruba 100 000 hl piva ročně. Vařily se tu značky Ječmínek, Prostějovský ležák, Záhořan, Košíř, Baltazar či Haná. Poslední šance, kdy se pivaři mohli setkat s pivem z budov Akciového pivovaru, byla na jaře 1999, kdy podnikatel Jiří Petr prodával lahvový mok před branou podniku. Bohužel, tehdy již renomé zdejšího piva bylo ztraceno.

Prostějovské pivovarnictví bylo vzkříšeno s příchodem nového tisíciletí, na počátku roku 2000 byl ve dvoře v areálu bývalého kina přilehlého k ulici Újezd otevřen První domácí hanácký pivovar Fenix. (Zřejmě byla tehdy inspirace Prvním domácím moravským pivovarem Pegas v Brně.) Minipivovar získal na jaře 2001 práva k užívání ochranné známky Ječmínek, bývalého pivovaru v Prostějově-Vrahovicích. Z těchto důvodu došlo v červenci 2001 k přejmenování na První hanácké domácí pivovar U krále Ječmínka a celkové změně loga.

Vchod k „Ječmínkovi“ býval v počátečních letech provozu pouze ze dvora ulice Újezd, později byla restaurace prodloužena o další sál a byla propojena novým vchodem se dvorem vedoucím k náměstí Edmunda Husserla. Tím získali hosté snadný přístup k hlavnímu prostějovskému náměstí.

V posledních letech byla část dvora přestavěna na další restaurační prostor, tentokrát ve dřevě, v selském stylu, nazývaný koliba. Ostatní místnosti mají většinou kamenné stěny a dřevěné stoly.

Hosté restaurace U krále Ječmínka mohou sledovat proces vaření piva. Měděné kotle, v nichž se nejprve vaří slad a potom i sladina s chmelem, jsou přímo v prostorách restaurace vedle výčepu. V téže místnosti můžete za sklem vidět další technologické části pivovárku, tedy otevřenou spilku a tanky, kde pivo leží. Odtud je hotový chmelový mok potrubím v podlaze veden přímo k výčepním kohoutům.

Toho říjnového svátečního dne U Ječmínka točili Ječmenný ležák 12° (0,4 l za 21 Kč), Pšeničnou 13° (0,5 l za 26 Kč), Černého anděla 13° (0,4 l za 22 Kč), Ječnou desítku (0,5 l za 22 Kč) a Višňový speciál 13° (0,5 l za 31 Kč). Tento sortiment již v minipivovaru zdomácněl, bývá nárazově rozšiřován většinou o silnější ležáky.

Navštěvoval jsem minipivovar pravidelně od jeho prapočátků, kdy si ještě teprve hosty získával. Lidé tehdy jen opatrně ochutnávali zakalenou hořkou dvanáctku, seznamovali se s pšeničným pivem s plátkem citronu nebo se divili plovoucímu plodu na dně sklenice višňového.

Nyní si zde již na přízeň návštěvníků nemohou stěžovat, neboť při mé poslední návštěvě byla restaurace takřka plná. Našli jsme místo v prostorné „kolibě“. Vzhledem k neustálé korzujícím lidem zde situace budila dojem neorganizovaného zmatku. Číšnice ovšem okamžitě na náš příchod reagovala a přijala objednávku. Všimnul jsem si, že z důvodu jisté odlehlosti sálu od kuchyně, obsluha polévky nalévala do talířů ze zde postavených várnic. Bylo evidentní, že „Ječmínek“ se stává oblíbeným cílem mnoha nejen místních zájemců o klidné posezení u dobrého jídla a pití.

Dne 1.října 2011 byl v Prostějově otevřen druhý minipivovar. Tentokrát nikoliv v centru hanáckého města, nýbrž takřka na jeho okraji ve směru na Plumlov.

Budova Pivovaru a Koliby U Tří králů je vměstnána mezi rušnou Plumlovskou ulicí, výpadovkou na západ z jedné strany, a hustou sídlištní zástavbou na straně druhé.

Uvítala nás prostorná místnost připomínající stodolu. Varní nádoby stojí v čele sálu vedle výčepního pultu. Budí dojem oltáře, ke kterému směřují oči „věřících“ pijáků. Při cestě k WC můžete přes skleněné okno nahlédnout do míst, kam putuje mok z varny. Kvasnice se zrovna v otevřené vaně snažily přeměnit mladinovou tekutinu v cosi jiného, kvalitativně lepšího.

Na dřěvěných trámech visely nad hlavami hostů chmelové větve a množství kukuřičných klasů. Na stěnách selské nástroje. Uprostřed lokálu mohutná kachlová kamna. Funkční, modré kachle příjemně hřály. Vybavení se nám zdálo vkusné, architekt se ubránil kýči.

Pojmenování „koliba“ mi sem však příliš nesedělo. Když uvážíte, že koliba je dle slovníků prostá stavba, která slouží jako sezónní obydlí pastýřů a jako prostor, v němž jsou jimi zpracovávány mléčné produkty. Interiérem bych spíše hospůdku zařadil do segmentu „selské jizby“.

Toho dne na černé tabuli před vchodem byl bílou křídou napsán sortiment piv: světlý Záhořan 11° (0,4 l za 19 Kč), světlá Desítka 10°, Tmavá 13° (0,4 l za 22 Kč), Višňová 13° (0,5 l za 31 Kč), Švestková 13° (0,5 l za 31 Kč) a Pšeničná 13°. Jak jsem se později dozvěděl, pšeničné již bylo vypito, jen kdosi pozapomněl upravit tabuli. Reklamní leták na stolech sliboval chystaný Vídeňský ležák.

Světlá jednáctka od Tří králů mi chutnala. Příjemně nahořklá, plná. Byla mi natočena do 0,4-litrové sklenice bez loga, ovocná piva byla podávána v 0,5-litrových „pšeničných“ nelogovaných sklenicích. Sběratele ještě na stolech zaujmou jednoduché tácky. Na rozdíl od obecného trendu v jiných minipivovarech jsem v Prostějově neviděl originálně naplněné PET lahve s etiketou.

Hluk z přilehlé frekventované silnice nebyl v sále příliš slyšet, o to více byla bohužel uchem zaznamenatelná reprodukovaná pop-music. Že by zvýšená hlasitost hudby byl záměr ? Také výběr žánru, mezi plápolající oheň v srdci kachlových kamen, těžké selské stoly, dřevěné dveře s označením „ogaři“, nebyl nejvhodnější.

V šenku nebylo po poledni toho dne příliš plno. Nicméně hosté stále pomalu přicházeli na oběd. Věřím, že večer zde bývá plno. Restaurace na Finské ulici za nějaký čas jistě dosáhne obliby svého bratříčka. Ceny zde nijak přehnané nebyly a zákaznický potenciál blízkých sídlišť je značný.

Okolí restaurace ještě na konci října pochopitelně jevilo známky rozestavěnosti. Směrem k Finské ulici se roztahuje od šenku široká a zastřešená předzahrádka. I když výhled do plastových oken blízkých panelových domů asi není to, po čem by mnozí toužili.

Obě hospůdky kromě jiných společných znaků, jako je jeden majitel nebo takřka stejný sortiment, měly i jednu důležitou vlastnost – ochotný a pozorný personál.


další snímky minipivovaru Prostějov U Tří králů >>>


další snímky minipivovaru Prostějov U krále Ječmínka >>>