Pivovarské muzeum v Černé Hoře

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 30. 05. 2012


V Černé Hoře na Blanensku letos v létě otevřou v bývalé sladovně první muzeum pivovarnictví na jižní Moravě. Předstihnou tak Znojmo, které v minulosti několikrát uvádělo, že má o pivovarské muzeum také zájem. Co s areálem Hostanu v budoucnu bude, je zatím spíše ve hvězdách. Oproti tomu situace v Černé Hoře v posledních měsících nabrala konkrétnější podobu.

Vitríny a exponáty jsou téměř hotové a čekají na první turisty, kteří by měli do muzea zavítat například po exkurzi ve vedlejším pivovaru. Po více než dvou letech majetkového odloučení místního pivovaru a vedle stojící bývalé sladovny, která je nyní hotelem, tedy konečně krok, který obě dvě části původního celku znovu spojí.

Pivovarské muzeum možná odborníky a technology neoslní. Velké speciality zde nenajdou, pokud za ně nepovažují například pilu na led. Podle libreta výstava ukáže odborníkům výrobní proces, ukázky surovin. Zaměří se i na specifika souvisejících řemesel. Třetí část expozice předvede jedinečnost černohorského pivovaru, předměty připomínající jeho existenci a produkci.

V této souvislosti je zajímavé, že exponáty do muzea nabídli především osoby spojené s bývalým vlastníkem černohorského pivovaru Jiřím Fuskem. Ostatně jeho rodina Hotel sladovna také vlastní. Na místě je například sbírka pivních soudků bývalého ředitele pivovaru Ivo Štorka. "Vyhlásili jsme sbírku a žádali místní o zapůjčení exponátů. Dostali jsme jich ale mnohem méně, než jsme očekávali," uvedl ředitel Hotelu sladovna Aleš Hauzar. Podle něj se přihlásili hlavně sběratelé, kteří chtěli pivovarské relikvie prodat. "Na to jsme ale neměli peníze," uvedl Hauzar.

Na místě čeká na návštěvníky například sbírka etiket nebo minivarna na 30 litrů piva, díky níž se mohou návštěvníci s pivovarnickou historií lépe seznámit. Další exponáty do otevření patrně přibudou z depozitáře Národního zemědělského muzeua, kde podobnou výstavu pořádali. Historické prostory suterénu sladovny v budoucnu nebudou sloužit pouze jako muzeum pivovarnictví. "Postupně by to mělo být i jakési centrum pro region. Chceme místní firmám, soukromníkům malířům a řemeslníkům umožnit, aby zde mohli prezentovat svoji činnost," uvedl Hauzar.


A na závěr ještě pár čísel z černohorské pivovarské historie:


1530 první písemná zpráva o panském pivovaru
1553-1580 písemné zprávy o sousedském pivovaru v ČH
1802 požár v pivovaru
1871-3 výstavba nového pivovaru
1896 pivovar v nájmu nově vzniklé Rolnické akciové společnosti pivovarní a sladovní v ČH
1901 černohorský pivovar si pronajal pivovar v Letovicích a v roce 1907 i pivovar v Předklášteří u Tišnova
1949 znárodnění pivovaru
1979 výstav pivovaru činí 119.000 hl
2010 pivovar kupuje skupina K Brewery (dnes Pivovary Lobkowicz)
2011 výstav pivovar dosáhl zhruba 200.000 hl