Pivovar Moravia změnil majitele

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 25. 06. 2012


Dnes už asi málo Brňanů má vůbec tušení, kde stál pivovar Moravia. Jeho pohnutou historii nám alespoň připomenula nedávná dražba objektu.Pivovar, tedy spíše zbytky sladovny, byly k mání za 40 milionů korun. Do dražby se dostaly díky krachu společnosti Průmyslové stavby Brno, která v Brně vlastnila mimo jiné řadu známých sportovišť. Někdejší areál Moravie je jednou z posledních nemovitostí, kterou měl konkurzní správce na prodej, aby uspokojil alespoň částečně věřitele firmy.

Moravia byla v prodeji jako obchodní areál, který z části bývalé sladovny vznikl v 90. letech minulého století. Také většina Brňanů má možná ještě v paměti, že šlo o jedno z prvních soukromých obchodních center, které v Brně vyrostlo. Jedna z leasingových firem tehdy zrekontruovala a upravila pouze část rozsáhlého objektu. Další křídlo je v neutěšeném stavu dodnes. Na místě je dnes známá restaurace U kastelána, střelnice, obchody nebo kanceláře. V interiérech se v minulosti hrál také paintball, kratochvíle známá to například i z Vyškova. Po párnících ani památky, humna jsou novodobě přepažená - ze sladovny je spíše několikapatrový kancelářský objekt, s krásnou narůžovělou fasádou a průmyslovými okny.

Historie areálu ve dvorním traktu ulic Kotlářská a Štefánikova je už veřejností skoro pozapomenutá. Svědčí o tom i dražební vyhláška, která dokonce mluví z naprosto neznámého důvodu o bývalém pivovaru "Slavia". Podívejme se alespoň několika odstavci krátce do histori.

K již stojící sladovně koncem 19. století bratři Samuel a Bernhard Morgensternové postavili pivovar. Následně ho převzala nově vzniklá firma Akciová společnost Moravia, pivovar a sladovna v Brně. Největší rozkvět podniku znamenala dvacátá léta minulého století, kdy pivovar vystavoval přes sto tisíc hektolitrů. Velice nepříznivě na společnost dopadla hospodářské krize a výstav klesl až o jednu třetinu, naopak zadlužení neúnosně stouplo. V roce 1933 je výroba piva na Kotlářské ulici zastavena a odběratele přebírá První brněnský akciový pivovar a sladovna.

O konci pivovaru svědčí následující zápis v Kvasu z roku 1933: "Již delší dobu bylo jednáno mezi zástupci Starobrněnského pivovaru a zástupci pivovaru Moravia o fusi. Jednání skončeno tím, že Starobrněnsnký pivovar převezme část akcií pivovaru Moravia, takže společně s Moravskou bankou získá většinu... Výroba v pivovaru Moravia bude zastavena."

Ještě doplňme pár slovo k dalším konkurenčním podnikům v Brně a okolí. Zajímavé je, že Pivovar Moravia přežily některé dceřinné firmy - například pivovary v Jehnicích a Rájci. V roce 1934 se pivo přestalo vařit na Pekařské ulici, takže z hospodářské krize jako jasný vítěz vystoupil starobrněnský pivovar. Do dnešních dní z celého velkého komplexu budov pivovaru Moravia zůstaly pouze budovy Morgensternovy sladovny.další snímky sladovny Moravia >>>