Pivní poznámky z léta 2012 – Vratimovský Brabčák

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 10. 07. 2012


Zvěsti o tom, že se ve Vratimově něco minipivovarského děje, se objevily již během zimy. Když mi byla potvrzena informace, že nová pivní značka je již na světě, vyrazil jsem.
Vratimov je slezské městečko se sedmitisíci obyvateli přelepené k jihovýchodnímu výběžku Ostravy. Blízkost moravskoslezské metropole samozřejmě také vývoj obce značně ovlivnil. Pro původně zemědělskou vesnici byla první zásadní změnou výstavba továrny na celulózu v 80. letech 19. století. Další příliv obyvatel do městečka přišel s výstavbou železárenského kombinátu Nová Huť, prakticky za humny Vratimova. Tehdy centrum obce bylo zastavěno cihlovými třípatrovými domy. Těmi byl pro mne Vratimov charakteristický. Nebo také jako jedna z mnoha stanic vlaků k beskydským horám.

K Hostinci Ve Dvoře se dostanete snadno jak od vlakového nádražíčka (kolem Penny marketu směr střed obce), tak od autobusu ze zastávky „Náměstí“ směr základní škola.

Již při odbočce z hlavní vratimovské ulice k vedlejší cestě k hostinci jsem zahlédl budvarskou tabuli s křídou napsanou informací o domácím pivu Brabčák. Obdobná cedule byla i přímo na budově hostince. Na čele restaurace se červenalo logo Budvaru.

Vešel jsem do dvora hospůdky. Prostorná restaurace se skládá z místnosti s výčepem, salónku a dvojí venkovní zahrádkou. Uvnitř nikdo neseděl, tak jsem si i já vybral místo venku. Pivo mi bylo přineseno vcelku bez otálení v půllitru s logem Budvaru. Na čepu toho dne byly světlý jedenáctistupňový ležák (21 Kč) a Černý Brabčák 13˚(24 Kč). Tedy pípy zde ještě nabízely světlý ležák Budvar a světlou desítku Pardál.

Světlý domácí ležák byl hodně zakalený, vůně neutrální, chuť s jasně identifikovatelným náznakem kyselosti. Nedal jsem se odradit prvním pivem a milé šenkýřce kývl na nabídku druhé jedenáctky. Věřil jsem, že bude chutnější. Ani další půllitr světlého Brabčáka však neodpovídal mým představám o dobrém pivu.

Černý Brabčák šel označit jako podstatně pitelnější. Husté černé pivo, suché, nesladké, až směřující k stoutu. Nicméně nijak mě neoslnilo.

Dle servírky si pan majitel Lukáš Brabec vaří pivo sám v prvním patře budovy. (Shodou okolností bydlí v Bohumíně – Skřečoni, v rodišti Žabáka.)

Marně jsem pátral v paměti, ve které minipivovaru se nachází technologie v patře, nad vlastní restaurací. Je škoda, že se mi nepodařilo nakouknout do těch míst v podkroví.

Chystají prý tácky, sklenice s logem. Vlastní pivo nabízejí zhruba měsíc. Na počátku to byla světlá dvanáctka a polotmavá třináctka. Plánuji ochucená piva a plnění do PET lahví. Tedy typický minipivovarský standard. Logo ještě vybráno nebylo.

Trochu mě zarazilo, že na webu Hostince Ve Dvoře není o vlastní výrobě piva ani zmínka. Jiné minipivovarské projekty se více zviditelňují už dopředu před oficiálním otevřením.

Upřímně napsáno, vzhledem k tomu, že Česko poctilo svou návštěvou toho dne subtropické počasí a většina hospod praskala ve švech, bylo ku podivu, že Ve Dvoře bylo téměř prázdno.

Lidé do hostince chodí převážně na jídlo – tedy zejména pizzu, která se odtud i rozváží po okolí. Klasické pivaře jsem zde neviděl (tedy pokud bych se nepodíval do zrcadla).

Musím se přiznat, že mé pocity byly značně rozporuplné. Prostředí příjemné, obsluha dokonalá……. Držím palce tvůrci Brabčáka, aby nevyrovnanost chuti, pravděpodobně spojená s rozjezdem minipivovaru, místní pivaře neodradila.

Letní bouřka mě zahnala z rozjímání k vlakovému nádraží. Byl nejvyšší část Vratimov opustit a popřát přitom novému minipivovaru hodně štěstí.