Pivní poznámky z léta 2012 – Kvasslav a Jeseník

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 01. 09. 2012


Letošní léto mi přineslo vzácnou příležitost prožít několik dnů v srdci Hrubého Jeseníku.
Mé první setkání s místem zrodu loučenského piva proběhlo v nevlídných podmínkách prudké letní bouřky, která právě řádila nad údolím Desné. Stěrače sotva zvládaly odstraňovat z předního skla proudy vody. V šeru zuřící průtrže jsem uviděl v centru Loučné při cestě směr Červenohorské sedlo starou budovu podobnou dříve okouknutým fotografiím na internetové prezentaci restaurace. Hostinec Na staré poště.

Na první pohled nikde o minipivovaru ani zmínka, nad vchodem logo Krušovic. Pouze na černé tabuli se dal ztěžka rozeznat deštěm téměř umytý nápis „domácí kvasnicové pivo”. Cedule mě poslala do restaurace přes dvůr. Promočenému trávníku mé tenisky po pár vteřinách neodolaly a já si uvědomil, že zbytek cesty budu bohužel pedály auta sešlapovat v mokrých ponožkách.

Přivítala mě prostorná zastřešená zahradní restaurace. Dřevěné lavice byly ozdobeny „kožešinami”. Dvůr byl hodně tmavý, oči přitahovaly osvícené chladící skřínky s nápoji vedle výčepu. A v nich právě na mě čekaly jednolitrové PET lahve s místním pivem.

Během mého pobytu v jesenických horách se mi bohužel ani jednou nepodařilo zajít si do Loučné na točený mok, ale několikrát jsem se tu zastavil pro petkového Kvasslava. V prvních dnech zrovna v umělohmotných lahvích prodávali světlý ležák a polotmavé medové. S oběma druhy jsem byl z hlediska chuti spokojen.

Loučenské pivo vaří pan Halaxa v přízemním křídle dvora restaurace Na staré poště.

S Kvasslavem jsem se ještě setkal na Červenohorském sedle, kde před jednou z občerstvoven stála cedule s logem minipivovaru Bravůr. Polotmavý medový loučenský ležák jsem zahlédnul v nápojovém lístku restaurace Losín v sousedství zdejší historické ruční papírny.

Podstatně hůře jsem dopadl ve městě Jeseník. Jaksi jsem opomněl podívat se na otevírací dobu hospůdky zdejšího minipivovaru. V uličkách podhorského městečka jsem se objevil až k večeru, takže jsem předpokládal, že v šenku se za letního teplého dne už bude vesele popíjet pivo uvařené v původních sklepích starého panského pivovaru. Mýlil jsem se. Zrovna bylo pondělí a v jesenickém minipivovaru byl zavírací den.

Uvědomil jsem si, že se záležitostí, že je hospoda jeden den v týdnu zcela zavřená, se setkávám už jen ojediněle. Tak jsem si nějak odvykl otevírací dobu hlídat. První den v týdnu mám spíše zafixován jako zavírací den historických památek a muzeí. I v tomhle obecném pravidlu jsem se v Jeseníku zmýlil. Muzeum zdejší vodní tvrze bylo ten den otevřené.

Musím se doznat, že jsem při hledání jesenického piva měl trochu potíže. Tentokrát mě instinkt zklamal. Chvíli mi trvalo, než jsem se pustil do nevlídné uličky vedoucí podél budovy pekárny. Na konci mě čekalo na zdi světelné logo poličského pivovaru a kovová brána, na které kdosi jakoby ve spěchu napsal barvou slovo „minipivovar”.