Pivní vzpomínky na léto 2012 – Magistr a Líšeň

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 23. 09. 2012


V srpnu roku 2012 se mi konečně podařilo najít si chvíli k návštěvě dvou nejmladších brněnských minipivovarů.

Pivovar Magistr naleznete ve vcelku poklidné čtvrti Veveří, zastavěné několikapatrovými činžovními domy, protkanou hustou síti ulic, s množstvím kinoték a drobných hospůdek. Aspoň takhle na nás tu srpnovou sobotu místo působilo.

Ze středu moravské metropole sem dojdete nedlouhou procházkou pěšky. A cestou se třeba zastavíte v pivotéce U modrého lva na ulici České.

Dělníci právě intenzivně pracovali na rozšíření přilehlé fakulty informatiky.

Restaurace byla vybudována v suterénních prostorách rohového domu.

Do interiérů hospůdky pochopitelně musíte sejít po schodišti, které se obtáčí kolem mědí se lesknoucí varní soupravy. Tato část technologie vévodí hlavní místnosti restaurace s výčepem. V záloze pro posezení tu mají ještě jeden sklepní prostor a zahrádku ve dvoře.

„Je tu trochu šero“, řekl jsem si ihned při vstupu do šenku. Kromě komorních stropních svítidel místnost zásobovaly denním světlem pouze nevelká sklepní okénka mírně ztracená v masivní zdi domu.

Obsluha rychlá a přívětivá, jídlo dobré, s minimálním čekáním. Ačkoliv i zde jsem si opět uvědomil, jak patrně nelehkým úkolem pro současné restaurační zařízení je nabídnout hostům čerstvé a chutné vařené brambory.

Vlajkovým pivem minipivovaru je Magistr Kelly 11˚. Polotmavá chutná jedenáctka. Připadala mi sušší, nesladká. Půllitr se prodával za 25 Kč. Světlý ležák Scotta 12˚ jsem pořídil za 27 korun. Příjemně nahořklá dvanáctka. Ječná desítka Kateřina stála onoho dne 23 Kč. Opět chuťové potěšení.

Na závěr našeho posezení v brněnském Magistru jsem si chtěl dopřát něco výjimečné, jako vyvrcholení mé pivní degustace zdejších chmelových moků. Objednal jsem si Císařský Weizen, tedy světlé čtrnáctistupňové pšeničné pivo. Speciál za 32 Kč však nakonec pokulhával za mým očekáváním.

Ačkoliv venkovní reklamní obrázek zobrazuje jednotlivé druhy místního piva naplněné do PET lahví, musel jsem o možnost, odvézt si „magisterské“ v umělohmotném obalu, požádat. Obsluha mi ochotně a rychle světlou dvanáctku do litrové petky naplnila a navíc přidala příslušnou etiketu.

Pro cestu do Líšně jsme si zaplatili služby brněnského Dopravního podniku, přesněji tramvaje č.8. Po dvacetiminutové jízdě jsme se ocitli v sídlištní čtvrti, rozkládající se v členité pahorkovité oblasti severovýchodně od centra města.

Tramvajová zastávka Kotlanova je hluboko zaříznuta do, panelovou zástavbou oseté, krajiny. Stačilo pak už jen vyšlápnout pár desítek metrů z údolí a nalezli jsme cíl své cesty. Líšeňský pivovar.

Nachází se v areálu krabicovitého obchodního centra vybudovaného v rámci sídlištní infrastruktury. Znáte to. Dříve sem obyvatelé chodívali do samoobsluhy, k řezníkovi, do čistírny….. Dnes tyto soubory staveb zaplňují většinou hospody, herny, vietnamské večerky, sekáče ….

Měli jsme to štěstí, že si našeho zájmu o nerezovou varní soupravu všimla majitelka, provozovatelka a sládková v jedné osobě, paní Iva Kremitovská. Našla si chvilku v průběhu zrodu nové várky piva a zastavila se u našeho stolu. Široce se rozvyprávěla o rekonstrukci bývalé pivnice na restaurační minipivovar, o změně typů hostů, postěžovala si na trable se sběrateli pivních sklenic a tácků, mluvila o svém chmelovém moku, o nákupu surovin….

Nejdříve jsem ochutnal polotmavou třináctku Ležoun (půllitr za 33 Kč). Zajímavá karamelová vůně, snad mírně prázdnější chuť, než jsem očekával. Toho dne kromě nejoblíbenější světlé jedenáctky Marvan za 29 Kč ještě na pivním listě bylo nabízeno pivo pšeničné, zázvorové, višňové, bezinkové a speciál Zelená pšenice.

V Líšni jsem toho dne zaexperimentoval a servírku požádal o pivo bezinkové. Takovouhle „ochucenost“ jsem snad ještě nekoštoval. Byl jsem mile překvapen. Nešlo o žádný „radler“, ale poctivý ležák.

Na závěr ochutnávání v Líšeňském pivovaru jsem si dal pšenici, kterou paní sládková obarvila a ochutila kopřivou a zeleným čajem. Velmi zajímavá chuť. Pivo na mě působilo příjemně. Asi toho dne byly mé chuťové buňky neobvyklým chutím piv vstřícně nakloněny.

Interiér restaurace byl zařízen vkusně, většina hostů však seděla ve velké zastřešené zahrádce. My si nechtěli nechat ujít výhled na líšeňské varny.