Slavkov u Brna má nový pivovar

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 15. 02. 2013


Slavkov u Brna má po téměř sto letech nový pivovar. Místo ctí tradici. Stojí v sousedství posledních zbytků panského pivovaru a sladovny, na jehož tradici dne 15.2.2013 navázal.
Nový restaurační pivovar postavila společnost Destila, známý výrobce technologií pro pivovary a pálenice. Její majitelé jako jeden z důvodů zhruba dvacetimilionové investice uvedli možnost zkoušet si ve vlastním nové technologické postupy.

Destila se stavbou začala už před lety. První na řadu šla pálenice, nyní objekt doplnila o minipivovar. Kapacita provozu je kolem 4000 hl ročně. "Pro začátek počítáme s výstavem okolo 1500 hektolitrů," uvedl sládek pivovaru Jan Němeček. Mladý sládek pochází z Třebíčska. Našemu webu není neznámý. Občas doplňuje databázi fotografií pivovarských objektů na Vysočině, zejména kolem Jemnice. Do Slavkova přišel z Koutu na Šumavě, kde působil jako pomocný sládek ještě v loňském roce.

Podle ředitele pivovaru Jiřího Hořavy mladšího zatím není jasné, jak se nový pivovar v regionu chytne. Podle toho provoz přizpůsobí várky. Předpoklad je, že bude pivovar prodávat až 20 kilometrů od komína. Nejbližší průmyslový pivovar je ve Vyškově s výstavem těsně nad 20.000 hektolitrů. Právě tento pivovar po převzetí od státu soukromníky, měl značné obtíže se v nejbližším regionu více prosadit.

Slavkovský pivovar má už své logo, které představuje siluetu objektu s komínem, který patrně patřil ke zdejšímu mlýnu. Komín sladovny a varny patrně stával v sousedním objektu, který je značně zchátralý.

Pivovar nabídne čtyři základní druhy piv. Slavkovská desítka, Slavkovská dvanáctka (spodně kvašený světlý ležák). Slavkovský kancléř je 13% tmavý speciál pojmenovaný podle kancléře čtyř císařů Václava Antonína Kounice, významné osobnosti slavkovských dějin. "Čtvrté pivo jsme pojmenovali Slavkovské bílé, a je to pšeničné světlé pivo, typ nazývaný častěji weissenbier. Naše piva budou nefiltrovaná a nepasterizovaná, a tím si zachovají plnou chuť, živé kultury, vitaminy a minerální látky," uvedl Hořava. Místní pivo můžete ochutnat v restauraci, která je součástí areálu.

Doplňme pár vět z historie slavkovského pivovarnictví.
Ve Slavkově byly už od středověku nejdříve pivovárky v jednotlivých měšťanských domech. Svědčí o tom pozdější zprávy ze 17. století, kdy tyto "sousedské" varny nahradil jeden pivovar obecní. Právo šenkování piva a vína patří k nejstarším právům a privilegiím, které město mělo.

Svůj pivovar město využívalo do roku 1660, kdy jej postoupilo zpátky šlechtě. Dům dodnes stojí na rohu Palackého náměstí a Brněnské ulice s č.p. 89. Patrně v 19. století panstvo vystavilo nový pivovar v poloze dál od města poblíž říčky Litavy, kde stojí některé objekty v pozměněné podobě dodnes. Pivovar měl výstav i přes 10.000 hektolitrů. Skončil v roce 1917, kdy jej převzal pivovar v blízkých Hruškách. Také ten ale dlouho nevydržel, pohltil jej pivovar na Starém Brně.