Břeclavské pivo se po téměř dvou desítkách let vrací

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 14. 05. 2013


Břeclavské pivo se po téměř dvou desítkách let vrací na scénu. Rekonstruovaný provoz má nového majitele s ambiciózním plánem.

Letos chce uvařit asi 20.000 hektolitrů piva, v příštím roce už se přiblíží kapacitě varny 35.000 hektolitrů. Od vzniku pivovaru v Chotěboři na Vysočině, který ovšem vyrostl na zelené louce, je to nejambicióznější plán v posledních desetiletích v Česku. Za projektem je investor, který provozuje jednu z maloobchodních sítí, kde skončí část produkce pivovaru. Desítka Delegát má být klasickou českou desítkou. Pivovar ji bude stáčet kromě skla i do sudů a pet lahví. V distribuci bude po celé republice. Výkladní skříní pivovaru má být dvanáctka Kanec. Pivo se stejným názvem přitom stálo na sklonku minulé éry břeclavského provozu. Dvanáctku Kanec pivovar stáčí nefiltrovanou, bez pasterizace a jiných úprav s šestitýdenním ležením ve sklepě.

Břeclavský pivovar vaří z českých a moravský surovin, sladu ze Záhlinic a žateckého chmele. Vodu používá místní, plánuje ale přímý zdroj pro pivovar, který zatím chybí. Hlavním sládkem se stal Václav Dítě, který v minulosti sládkoval v Hradci Králové a Pardubicích a poslední tři roky strávil v pivovarském důchodu. Pomáhat mu bude o generaci mladší Karel Vavrečka.


Sládek Václav Dítě webu www.pivovary.info poskytl následující rozhovor:

* Co Vás zaujalo na projektu obnovy břeclavského pivovaru?
Přišel jsem z pardubického pivovaru, kde jsem skončil odchodem do důchodu a byl jsem osloven, abych podobné pivo zkusil uvařit i v novém pivovaru Břeclav. Velice se mi to zalíbilo. Závěr kariéry strávit právě pouštěním nového pivovaru do provozu je snad to nejlepší co starého pivovarníka, který se pohybuje v oboru od roku 1962, může potkat.

* Obnova zámeckéh o pivovaru v Břeclavi stála několik desítek milionů korun, jak velká je to investice v českých poměrech?
Toto je mimořádná investice. Jde o pivovar, který se během roku nebou dvou zařadí mezi střední pivovary. V současné době je kapacita pivovaru ještě omezená. Je to dáno především investicemi, které jsou nemalé. Postupem času se rozšíří kapacita jak sklepa, tak spilky, tak varny. Tím se dostaneme mezi střední pivovary, kdy se výstav bude pohybovat mezi 50-80.000 hektolitrů

* Nebojíte se toho, že tento plán je příliš smělý?
Je velice smělý, ale vzhledem k tomu, že zřizovatel pivovaru má rozvětvenou obchodní síť, tak má zajištěnou i distribuci piva. Menší pivovary naráží na odbyt, tady je marketing ve velmi dobrém stavu. Zásobovali jsme dosud stovky prodejen a restaurací jiným pivem, nyní tam budeme mít vlastní.

* Jak hodnotíte trend posledních let, kdy si lidé stále častěji začínají vybírat kvalitní pivo?
To je velice dobrý trend, lidi jdou po kvalitě. V současné době jsou velice populární nepasterovaná, přírodní, nefiltrovaná piva. Velkým pivovarům nechci sahat do svědomí, ale my děláme pravé nefiltrované pivo, které má sice omezenou trvanlivost, ale obsahuje nejenom kvasinky, ale i zákalotvorné látky, které spolu nesou a doplňují chuť nefiltrovaného piva. Není nad nefiltrovaníé pivo jak se říká ze sklepa.


Fotoalbum pivovaru Břeclav