Pivní poznámky z léta 2013 - v tropech za Maxem

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 12. 08. 2013


Mé první setkání s kroměřížským pivem Maxmilian bude asi navždy spojeno s nepříjemně horkým letním dnem roku 2013. Jak už to tak u mě bývá, bylo to neplánované, operativně připravené prostřednictvím wi-fi připojení v areálu Arcibiskupského zámku.
Tentokrát jsem si nechal ujít meditaci před Tizianovým světoznámým obrazem a vyrazil do rozpálených kroměřížských ulic hledat rodiště Maxe.

Když jsem použil slovo „rozpálené“, nepřeháněl jsem, neboť teploměr tehdy ukazoval 35 stupňů Celsiových ve stínu.

Jenomže má touha pivního poznávání mě hnala do vedra ulic historického města na řece Moravě.

Nejdříve jsem se vymotal z centra a zamířil k mostu přes hlavní tok Země moravské. Po jeho levém břehu, tedy řeku jsem měl po levé straně, jsem pokračoval s náčrtkem mapky v ruce za Maxem.

Přes vodu jsem koukal na zelenou hradbu Podzámecké zahrady, napravo se rozkládala průmyslová zóna ohraničená železniční kolejí.

Za křížením silnice s tratí začínala ulice Na sádkách. Ulici tvořily výjezdy do skladových a výrobních hal, ubytovny a parkoviště.

Zmínka o pivu nikde. Červencové slunce se do mě opíralo vší silou.

Byl jsem kdesi na konci města ve směru na Chropyni, k ulici přiléhalo také pole s dozrávající hanáckou pšenicí.

Reklamní ceduli s názvem piva Maxmilian jsem nalezl až na konci ulice. Přiznám se, že jsem byl v tuto chvíli již lehce v rozpacích.

Pivo Maxmilian se vaří v přízemní nenápadné budově, bývalé jídelně.

Jako pivovarská prodejna funguje místní vrátnice. Dají se zde koupit lahve s pivem, umělohmotné či skleněné, sudy, sklenice.

Člověk na vrátnici mi prodal PET lahve a ochotně povyprávěl i pár informací o pivovaru. V tu chvíli se v Kroměříži dalo pivo ochutnat v jedenácti hospůdkách. Bohužel toho dne jsem neměl příležitost poznat točeného Maxmiliana osobně.

Ještě toho večera, když soumrak konečně přinesl na chatku z okolních Chřibských kopců milosrdný chládek, jsem načnul první PET láhev piva Maxmilian.

Jedenáctka Max mi velice chutnala, snad i více než silnější polotmavý ležák. Třeba to ale bylo i nadstandardními teplotami vzduchu, kdy méně alkoholové pivo bylo organismu přijatelnější.

Historicky první várka nového piva Maxmilian, světlé jedenáctky, proběhla dne 26. 6. 2012. Za vznikem pivovárku stojí nápad party nadšenců.