Pár poznámek ze Svatováclavských slavností piva roku 2013 na Zámku Zábřeh v Ostravě

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 02. 10. 2013


Domnívám se, že ten, kdo rozhoduje o počasí, musí být pravděpodobně pivař. Jelikož celý týden před začátkem pivních slavností řádilo nad Ostravou ryze podzimní zachmuřené počasí. Avšak v den počátku “bier festu” vysvitlo slunce.


Nelze se mým obavám z počasí divit, protože jsem měl ještě živě v paměti jeden z předchozích ročníků, kdy byly pivní sklenice nedobrovolně doplňovány z oblohy drzými proudy deště.Co bylo možné ochutnat?

Minipivovar Hlučín - Avar 12° světlé, 12° tmavé
Minipivovar Dolní Sklenov - Hukvaldská medová 14° polotmavá, Černo-bílé medové 12°
Pivovarský dům Ostrava - Qásek Vídeňské 12°, Firedog 14° polotmavé, Qásek Extra hořký 11°, Medové
Černá Hora - Kvasar 14°, Forman nealkoholický
Minipivovar Valášek Vsetín - IPA 15°, Světlý speciál 14°, Pšeničné 12°, Višňové 12°
Beskydský pivovar Ostravice - Beskydský ležák 12° světlé, Svatováclavská IPA 16°
Minipivovar Lipník nad Bečvou - Svatovar 11° světlé, 12° světlé
Minipivovar Garage Ostrava - Garážmistr 11° polotmavé, 12° světlé
Minipivovar Vojkovice - Grošák 14° polotmavé, Klaďas 16°
Minipivovar Kohutka Vyšní Lhoty - Kohut 13° polotmavé, 12° Medové
Minipivovar Krmelín - Syčák 12° světlé, Bezové, Borůvkové 12° polotmavé
Minipivovar Rýmařov - Excelent 11° světlé, 12° Medové
Zámecký pivovar Ostrava-Zábřeh - Pikard 11° světlé, Creamy stout 12,5°
Pivovar Vyškov - APA, Jubiler 16,8°, Generál 14°
Projekt Nomád - AK17, Easy rider, Karel IPA 16°
Minipivovar Loučná nad Desnou - Kvasslav 14° IPA, 12° Medové polotmavé, Kvasslav 11°, Růžová pšenice
Městský pivovar Štramberk - Trubač 11° světlé, 12° Švestkové, Ušák 14°
Valašský pivovar Kozlovice - Vojvoda 12° světlé, Pepřové 12° polotmavé, Kozlovjan 16°, Fojt, Kávové
Minipivovar Leskovec - Slezan 13° Mandlové, Svatováclavské 18°, Svatováclavské 16° polotmavé
Minipivovar Rohov – Rohan 13° Ořechové, 15° Stout
Pivovar Dobruška – 12° světlé, 11° Mutina pšeničné světlé, Muderlant 13° polotmavé

Svatováclavské slavnosti piva v Ostravě-Zábřehu se konaly jako obvykle v okolí místního zámku, tedy v přilehlé ulici a zámeckém parku.

Jsem rád, že pořadatelé akce zachovali i letos tradiční čepování do třetinkových sklenic. Byly k dispozici oproti dvacetikorunové záloze u vstupů do areálu. V prostorách slavností byly opět porůznu rozesety samoobslužné vymývače sklenic. Voda v nich byla pravidelně doplňována.

Vstup na zábřežskou slavnost byl také tradičně bez úplaty. Nicméně, když si člověk zamyslí, areál je naprosto otevřený do všech stran a oplocení by bylo nákladné.

Cena třetinky s pivem zůstala i letos rovna 20 Kč, některé speciály byly prodávány o pět korun dražší. Téměř u všech stánků bylo nabízeno PET-balení chmelového moku.

Návštěvnící využívali k posezení rovněž poněkud klidnější azyl zámeckého nádvoří.

Areál se před šestou hodinou večerní zcela zaplnil lidmi. Očekával se koncert skupiny Buty. Všimnul jsem si, že tři čtvrtiny postávajících vůbec nekonzumovaly pivo. Kdo by odolal vidět zadarmo zpívajícího Radka Pastrňáka….. Když se před zábřežským zámkem rozléhala píseň o tom, že kdosi má jednu ruku dlouhou, nebylo již mezi stánky k hnutí. Dlouhé fronty splývaly s osazenstvem pohupujícího se v rytmu butovských popěvků. Okamžiky, kdy se na pivinko čekalo desítky dlouhých minut ve zmateném davu, mi radosti z konzumace podstatně ubraly.

Když Buty přestaly vzpomínat na svá slavná 90.léta se areál začal pozvolna vyprazdňovat. Také to bylo jistě způsobeno i klesající teplotou vzduchu.

Která piva mě letos nejvíce zaujala ?
Samozřejmě, že jsem se zaměřil na speciály vzhledem k množství nabízených piv a omezeném časovém prostoru. Pivní zážitek mi přinesl Kozlovjan, ořechem ochucený Rohan, piva “nomádská”, vyškovský APA, tradičně dobrý vojkovický Klaďas.

V nabídce letošního pivního festivalu se projevil i současný trend obliby piv typu ale, zejména IPA. Méně bylo letos piv ochucených. Točilo se pouze jedno nealkoholické pivo, které však bylo záhy vypito.

Sympatické na zábřežské akci je, že v mnohých stáních vám bylo pivo načepováno pod dohledem místních sládků.

Se soumrakem přišel mezi stromy zábřežského zámeckého parku podzimní chlad. Návštěvníků začalo ubývat. “Teď budou dopíjet stánky už jen ti skalní”, nedala se nevyřknout myšlenka.

S postupujícím večerním časem mizely nejen fronty před stánky, ale rovněž piva v nabídkách jednotlivých výčepů. K chuti přišlo i něco teplého z nepivních stánků.

Celkově, poté co jsem po slavnostech shrnul své dojmy, musím napsat, že letošní ročník ty předchozí nepřekonal. Chyběla mi účast některých pivovárků z regionu. Je škoda, že se organizátorům nepodařilo přizvat nějaké minipivovarské hosty ze vzdálenějších koutů naší země. Na druhou stranu chápu, že mnohé minipivovarníky by cesta na vzdálený východ příliš nelákala.

Přesto nutno na závěr napsat, že ostravsko-zábřežský zámecký „bier fest“ stále drží svou vysokou laťku a jistě udělal chybu ten, který letos dvoudenní akci alespoň na chvíli nenavštívil.