Největší pivovarnické společnosti světa II. - SABMiller

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 21. 10. 2013SABMiller je multinacionální pivovarnická a nápojářská společnost sídlící v Londýně. Je druhým největším pivovarnickým producentem dle objemu (po Anheuser-Busch InBev).

SABMiller je multinacionální pivovarnická a nápojářská společnost sídlící v Londýně. Je druhým největším pivovarnickým producentem dle objemu (po Anheuser-Busch InBev) a je také hlavní stáčírnou produktů společnosti Coca-Cola. Do sortimentu skupiny patří takové světoznámé značky, jako jsou Fosters, Grolsch, Miller, Peroni Nastro Azzurro nebo Pilsner Urquell. Společnost se vyskytuje v 75 zemí Afriky, Asie, Australie, Evropy a Severní a Jižní Ameriky a zaměstnává 70 000 lidí.

Pivovar, původně založený jako Castle Breweries v roce 1895, vznikl jako reakce na rostoucí počet horníků a prospektorů v Johannesburgu v Jižní Africe. Od počátku devadesátých let 20.století se společnost stále více rozšiřovala, realizovala několik akvizic do vznikajících i do rozvinutých trhů. V roce 1999 se vytvořila nová holdingová společnost SAB plc, jejíž sídlo se přestěhovalo do Londýna. Po mnoho desetiletí byla výrobní a obchodní činnost firmy South African Breweries omezena především na region Jižní Afriky, kde si vybudovala dominantní postavení na trhu.

Po vstupu na Londýnskou burzu v roce 1999, kdy společnost získala kapitál pro akvizice, koupila v květnu 202 pivovar Miller Brewing Company v USA od Altria Group a změnila svůj název na SABMiller. Poté následovala velká akvizice skupiny do Bavaria S. A., druhého největšího výrobce piva Jižní Ameriky a majitele nápojových značek Aguila a Club Colombia v roce 2005. SABMiller převzal v září 2011 australskou společnost Foster's Group. V dohodě však byl vyloučen prodej značky Foster lager ve Velké Británii a Evropě, na který měla práva firma Heineken. SABMiller zahájil v listopadu 2011 v pivovaru Impala Cervejas v Africe první komerční výrobu maniokového piva, které si Afričané v domácnostech vaří po generace.

SABMiller se rozrostl z původní jihoafrické společnosti do globálního koncernu s operacemi v celém světě. Jeho celosvětové portfolio značek zahrnuje prémiové mezinárodní piva Pilsner Urquell, Peroni Nastro Azzurro, Miller Genuine Draft a velké lokální značky jako je Aguila, Castle, Miller Lite, Snow a Tyskie. SABMiller provozuje pivovarnictví v Africe v 31 zemích. V Číně velice rozšířenou značku Snow vyrábí ve spolupráci se společností China Resources Enterprise Limited. SABMiller je druhou největší pivovarnickou společností v Indii, má joint ventures ve Vietnamu a v Austrálii. Pod křídla společnosti patří nápojové značky N'gola, 2M, Castle Lager, Castle Milk Stout, Eagle, Fosters, Kilimanjaro, Haywards 5000, Royal Challenge, Knock out, Indus Pride, Snow a Zorok. Prostřednictvím Foster's Group jsou vyráběna piva Carlton Draught, Cascade Draught (Cascade Brewery), Foster's Lager, Melbourne Bitter, Pure Blonde, Victoria Bitter a Matilda Bay.

SABMiller vstoupil na evropský trh v roce 1995 akvizicí do maďarského pivovaru Dreher. Evropské investice byly většinou vedeny do rychle se rozvíjejícího spotřebitelských trhů střední a východní Evropy (Maďarsko, Rumunsko, Polsko, Česká republika a Rusko), ačkoliv existovaly i operace v Itálii, Francii, Velké Británii, Španělsku a Německu. Dne 19.listopadu 2007 vedení společnosti Royal Grolsch NV přijalo finanční nabídku firmy SABMiller o prodeji podniku. Převzetí bylo dokončeno 20.března 2008. Do koncernu se dostaly značky Pilsner Urquell, Pivovar Šariš, Velkopopovický Kozel, Radegast, Nastro Azzurro, Peroni, Tyskie, Topvar, Ursus, Dreher, Grolsch a Lech.


SABMiller poprvé vstoupil na trh Latinské Ameriky koupí pivovaru Cerveceria Hondureña v Hondurasu, čímž se stala první nadnárodní pivovarnickou společností investujícící do střední Ameriky. Poté skupina expandovala do dalších šesti zemí regionu - Kolumbie, Salvadoru, Ekvádoru, Panamy a Peru. Získala tak značky Isenbeck (Argentina), Aguila, Club Colombia, Costeña, Poker, Pilsen (Colombia), Cristal, Pilsen Callao, Pilsen Trujillo, Cusqueña, Arequipeña (Peru), Pilsener Club (Ecuador), Pilsener Regia, Suprema, Golden Light (El Salvador), Port Royal, Salva Vida, Imperial (Honduras), Atlas (Panama) a Balboa (Panama).

Dne 9.října 2007 společnosti SABMiller a Molson Coors Brewing Company oznámily společný podnik pojmenovaný MillerCoors. Amerických antimonopolní úřad schválil společný podnik dne 5.června 2008. Fúze byla ukončena dne 30 červen 2008 a MillerCoors začal fungovat jako subjekt od 1.července 2008. Společnost má sídlo v Chicago a vyrábí značky Miller Lite, Miller Genuine Draft, Olde English 800, Milwaukee’s Best, Miller Chill, Hamm's a Leinenkugel.