Na Štěpána na Kohuta

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 24. 01. 2014


Pod patronací Svatého Štěpána, který by toho dne slavil svátek, jsme ujížděli k beskydským horám. Počasí spíše připomínalo atmosféru slibného předjaří. Teploměr ukazoval těžce uvěřitelných dvanáct stupňů.Motoráček z Frýdku do Českého Těšína kopíruje hradbu beskydských hor, aniž by se k ní výrazněji přiblížil. Vystoupili jsme na železniční zastávce Dobratice pod Prašivou.

Asi 400 metrů odtud severo-západním směrem na okraji obce Vojkovice stojí hostinec s minipivovarem U koníčka. Jejich Vánoční třináctku jsem ochutnal z PET- lahvového balení po štědrovečerní večeři. Poznat točenou podobu speciálu bylo lákadlo, stejně jako poznat čtyřiadvacítku Štědrok.

Avšak já chtěl dnes hlavně navštívit minipivovar v Hostinci Kohutka ve Vyšních Lhotách. Proto jsme obrátili zrak i krok k zalesněným hřebenům Beskyd.

Využili jsme vedení červené turistické značky a poklidnou asfaltkou obklopenou rodinnými domky mířili k masivu hory Prašivé. Cestou nám v jednu chvíli zkřížilo stádo vystresované srnčí zvěře, které z denního odpočinku vyrušili lovci při štěpánském honu.

Silnička metr po metru nabírala nadmořskou výšku. Když už byly smrkové lesy Slezských Beskyd na dosah, vstoupili jsme na katastr podhorské obce Vyšní Lhoty. Kolem okraje lesa jsme došli k Hostinci Kohutka na samém úpatí hory Prašivá.

Budova restaurace pochází z roku 1918.

Vlastní pivo zde se začali oficiálně nabízet v březnu 2013.

Hostinec se skládá z místnosti u výčepu o kapacitě 30 osob a prostorného sálu pro 50 lidí. Sál má abnormálně vysoký strop, nezapře historický původ. Výzdoba působila nejednoznačně, jakoby majitelé ještě přesně neurčili styl. Hosté mohou obsadit 8 dřevěných stolů. Staré parkety na podlaze snad ještě pamatují tancovačky bodrých horalů.

U dveří do výčepu moderní krbová kamna a zídka dřevěných briket. Oheň příjemně plápolal. I když vzhledem k téměř jarnímu počasí si návštěvník hospůdky mohl pouze představit záplavy sněhu za okny a životodárné teplo linoucí se od kamen.

Obsluha příjemná a rychlá, jídlo výtečné.

Z okna jsem koukal na beskydskou louku s prastarou dřevěnou ohradou. Snad na ovce. Pastviskem se potulovaly slípky. Za loukou skupina domů a strmý les. Tam někde nahoře se dal tušit vrchol hory Prašivé s dřevěným kostelíkem.

Chladnice vedle výčepu byla naplněna PET lahvemi s pivem.

Ceny piv značky Kohut: světlá desítka za 23 Kč, Medová 12° za 29 Kč, světlá dvanáctka za 26 Kč, vánoční 18° za 33 Kč. S sebou jsem si v batohu z hor nesl polotmavou třináctku v umělohmotném obalu za 87 Kč. Pivo bylo točeno do neologovaného skla.

Nejdříve jsem ochutnal světlý ležák. V chuti jsem bohužel našel stopy nakyslosti. Desítka již byla chuťově milejší. Osmnáctka, připomínající styl piv „bock“, již byl opravdový degustační zážitek. Číšníkem nám byl doporučen Kohut medový. Při výrobě tohoto piva se medem opravdu nešetřilo. Chuť už směřovala příliš do sladka.

V obou místnostech vlastní restaurace náznaky technologie pivovaru nenajdete. Tradiční pohled na nablýskané nádoby varny v čele hospůdky zde chybí. Vchod do místnosti s varní soupravou je hned vedle venkovního vstupu do objektu.

Hostinec byl vcelku slušně zaplněn, hosté se tu střídali, Kohut šel na odbyt. Což vzhledem k datu 26.12., kdy lidé spíše mají v programu rodinné návštěvy, bylo sympatické.

Zaujalo mě zastřešené letní posezení s výhledem do kraje pod horami a venkovním bazénem. Zcela jsem se ztratil v myšlence teplého letního dne, oroseného půllitru Kohuta a šplouchající vody v nádrži.

Dole, pod horami se trapně krčila „pivovarská fabrika“ Radegastu vedle rozlehlých hal automobilky Hyundai.

Cestou dolů k železniční dráze jsme v dobrém rozpoložení opomněli bedlivě hlídat správný směr a nejbližší vlakový spoj do Frýdku na nás nepočkal. Naštěstí byla v blízkosti stanice „pivní pomoc“ v podobě minipivovárku vojkovického. Tak jsem nakonec ochutnal i zdejší vánoční světlu třináctku načepovanou do půllitru.