Výstava o dějinách vaření piva v Boskovicích

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 15. 04. 2014


V Boskovicích mají výstavu o pivovarech.

Do konce června mohou milovníci historie pivovarnictví navštívit regionální výstavu v Muzeu Boskovicka. Zaměřuje se zejména na pivovary v Boskovicích, nabízí ale také souvislosti s vařením piva v okolí - Černé Hoře, Jevíčku nebo Rájci.


V Boskovicích vařili pivo nejdříve měšťané, v polovině 16. století se k nim ale přidal i panský pivovar. Jaroš Morkovský ze Zástřizl pak situaci musel urovnávat tím, že vydal listinu, která potvrzovala, že se panské pivo nebude šenkovat ve městě. Měšťanský pivovar dodnes stojí na náměstí a jsou v něm obchody. Pivo se v něm přestalo vařit koncem 19. století.

Panský pivovar stojí s dalšími původně panskými hospodářskými budovami v údolí pod městem. Od 19. století byl pronajímán. Mezi nájemci byly rodiny, které měly najaté pivovary i jinde v okolí. Jeho maximální výroba byla na přelomu 19. a 20 století kolem 10.000 hektolitrů. Zřejmě na konci 19.století vznikly impozantní sklepy s lednicí nad bednárnou. Ty původní historické v pivovaru se pak používaly na sladování.

Do provozu se ale zřejmě příliš neinvestovalo, proto upadal. Za první republiky vařil kolem 5 000 hektolitrů. Provoz byl zastaven v roce 1951, krátce po znárodnění. Středomoravské pivovary a Pivovary Brno v něm následně sladovaly až do revoluce. Pak se pivovar vrátil zpět do rukou rodiny Mensdorff-Pouilly, která pivovar prodala. Dnes je bez využití.

Návštěva pivovaru samotného není jednoduchou záležitostí. Ti, kteří o ni dlouhodobě usilovali měli štěstí krátce po otevření výstavy. I tak ale neviděly například spilku, ve které bývaly pouze dřevěné kádě. Ta má jiného majitele, stejně jako sklepy, nebo druhá pivovarská lednice. Požahovna a pivovarská zahrada už dávno podlehla výstavbě sportovního hřiště.