Pivovárek Morava Frýdek-Místek

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 27. 06. 2014


V prosinci 2013 se vrátila na Místku pivovarská tradice.
Na frýdecko-místeckém nádraží Českých drah máte v podchodu na rozcestníku dvě nabídky – buď se vydat do Frýdku, nebo do Místku. Vlaková stanice není přesně na hranici souměstí, důležitější je, stejně jako v Těšíně, řeka, zde Ostravice.

Místek je poprvé zmiňován roku 1267 a založil ho olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku. Až do roku 1850 tvořila obec součást hukvaldského panství. Dne 1.1.1943 se Místek spojil s Frýdkem a dalšími obcemi do jednoho města se jménem Frýdek. Spojení Frýdek-Místek je používáno až od roku 1955.

Dle informací získaných ze zdejšího Beskydského muzea jsme se vydali do míst, kde právováreční měšťané Místku vařili pivo.

Směrem „místeckým“ minete autobusové nádraží, překonáte řeku Ostravici, která napájená beskydskými bystřinami se žene k Ostravě, a za parkem a podchodem pod rušnou Beskydskou třídou, se ocitnete v historickém centru města Místek, tedy v tom co z něho zbylo.

Výroba piva v Místku je doložena listinou z roku 1505. V roce 1584 potvrdil biskup Pavlovský místeckým měšťanům vaření starého a bílého piva. Společný pivovar místeckých právovárečníků je zmiňován k roku 1712. Umístění měšťanského pivovaru se v průběhu existence několikrát změnilo. Výroba piva byla ukončena v roce 1927 a budovy právovárečného podniku byly v pozdějších letech zbořeny. Jako vzpomínka na tradici výroby piva v Místku zůstala pouze sladovna a název Pivovarská ulice.

Místecký pivovar stál v místech, kde je dnes blok budov naproti prodejně Albert, kousek od místeckého náměstí. Místo je ohraničeno ulicemi U Staré pošty a Pivovarská. Budova sladovny je využívána pro různé komerční účely.

Historický střed Místku obklopuje sídlištní zástavba s infrastrukturou. Právě jedna z místních restaurací byla naším dalším cílem.

Restaurace Morava se otevřela po rekonstrukci dne 4.10 2013, už včetně minipivovaru, který dne 20.12. 2013 zahájil oficiální provoz. Varna má kapacitu 10 hl a celý pivovar je zkonstruován na průměrný roční výstav 1 500 hl. Otevřené spilky. Do restaurace se pivo přečerpává přímo ze sklepa. Pivo je vařeno dvourmutovou metodou, je používán humnový slad ze Záhlinic a žatecké chmely Sládek a Poloraný Červeňák.

Prostorná velkokapacitní sídlištní restaurace působila vzdušným dojmem, s velkými okny. Tmavě zelený strop a stěny společně s hnědě nabarvenými rourami klimatizace působily vyrovnaně.

Varna stojí za rohem vedle výčepu, ostatní technologie je schovaná v podpalubí restaurace. Vedle varních nádob stoji trochu zastrčeně chladnice se vzorně srovnanými PETkami místní dvanáctky.

Název Morava je sice zdejším krajům libozvučný (Místek stojí na historickém území Moravy) a chápu, že majitelé sítě Šatlav mají se značkou větší plány, ke kterým se obecné, ale přesto zemské, označení hodí. Asi by se mi regionálnější pojmenování líbilo vice, ale vzhledem k dosavadním pozitivním zkušenostem s pivními produkty zdejšího pivovárku to ochotně tolerují.

Kromě Borůvkového, což byla speciální várka, jež se čepovala od 13.6.2014 nabízeli i Nefiltrovanou dvanáctku a Polotmavou jedenáctku.

Dvanáctka stála 27 Kč, kromě místních značek tu točili i R12 a šatlavskeho Lapáka neznámého původu ale podbízivé ceny. Nicméně nutno poznamenat, že Lapák byl objednáván hosty velmi často.

Od 23.1. jste mohli Nefiltrovanou 12° Morava zakoupit už i v PET láhvích o objemu 1,5 litru. Od února začali prodávat Polotmavou Nefiltrovanou 11° Morava. Tím byl základní pivní sortiment minipivovaru splněn. Tyto dvě značky budou během roku doplňovat vlastními speciály s vyšší stupňovitostí.

Morava je součástí konceptu sítě hospod a restaurací Šatlava. Tato síť působící po celé České republice momentálně zahrnuje 13 provozoven a nadále se rozrůstá. Majitelé chtěli obohatit nabídku prodávaných piv o kvalitní české pivo vařené podle ověřených postupů pro výrobu českých ležáků. A kromě restaurace Morava s ním zásobovat i další hospůdky restaurační sítě.