Pivní speciály konce roku 2014

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 22. 11. 2014

  Minipivovar Venuše Havířov: na čepu speciál Milver's Porter 17°.

  Minipivovar U Pašáka Plzeň: vánoční speciál – 13° pomerančové pivo se skořicí. Jako surovinu použili jen ty nejlepší pomeranče a skutečnou skořici, žádnou příchuť.

  Zámecký pivovar Všeradice: sládek Jiří Diviš uvařil před vánočními svátky pivo belgického typu lambic-kriek, které je již po staletí vyráběno v Belgii. Jde o pivo s ovocným základem, které dozrává za pomoci cukrů obsažených v přidaných višních.. Základem všeradického lambicu je svrchně kvašené pivo 13% s obsahem alkoholu 5,5% obj. Pivo je laděné do temně červené barvy za použití několika druhů ječných sladů a českého chmele. Ke kvašení byly použity kvasnice svrchního kvašení s přídavkem šlechtěných kvasnic divokého kvašení dovezených z Belgie. „V průběhu kvašení jsem pivo ochutil přírodní višňovou šťávou, která dodává spolu s divokým kvašením pivu specifickou nakyslou přírodní chuť,“ popisuje všeradický sládek.

  Pivovar Modrá Hvězda Dobřany: na Vánoce připravili světlé třiadvacetistupňové pivo Svatý Vít s obsahem deset a půl procenta alkoholu z australského a amerického chmele.

  Minipivovar Mostecký Kahan: dne 19.12. naražen Vánoční Medový speciál 15 %.

  Minipivovar Radnice: Vánoční speciál tmavá 13%.

  Rodinný minipivovar Domov - Lounský žejdlík: od 19.12. na čepu Vánoční Speciál 15°.

  Pivovar Chalupník Perštejn: na čepu vánoční IPA 15° .

  Pivovarský Dvůr Chýně: na čepu a v prodeji 14° Vánoční speciál (světlé).

  Pivovar Děčín: na čepu a prodeji Sváteční porter s kávou a vanilkou.

  Svatováclavský pivovar Olomouc: na čepu vánoční speciál Perník 13°.

  Svatokopecký pivovar Olomouc: od 15.12. mají v prodeji tyto speciály: Arcivánoční vídeňský speciál 14 % a Vánoční polotmavý speciál 13 %. Obě piva jsou spodně kvašená.

  Rodinný pivovar Neumann Mělnické Vtelno: vánoční Doppelbock dostal jméno Julda, a polotmavá lehce nakuřovaná desítka se jmenuje Vája.

  Minipivovar Groll Plzeň: vánoční černá 14° Kapr.

  Pivovar Clock Potštejn: v prodeji vánoční speciály 16° Zlatý prasátko (weizenbock) a 16° Hektor+ (helles bock).

  Beskydský pivovárek Ostravice: uvařili Vánoční speciál (polotmavý IPA, alk.: 6,7 %, žatecký a oregonský chmel).

  Minipivovar MMX Lety: Vánoční speciál MMX (spodně kvašený polotmavý plzeňského typu, 4 druhy ječného sladu, alk.: 5 %, 12,8 % EPM).

  Pivovarský dům Ostrava: po roce je tu opět Blackdog 14° (černý vánoční ořechový speciál).

  Minipivovar Veselka Litomyšl: Vánoční Bedřichův speciál poprvé na čepu 19. 12. 2014.

  Pivovar Frankies Břeclav: vánoční speciál Choco Stout 13% je na světě. Irský stout, do sucha prokvašený, méně chmelený, s nádechem hořké čokolády.

  Pivovar Černý Orel Kroměříž: od 15.12. nově na čepu 12° Vánoční speciál, vonící po mátě a skořici.

  Pivovar Koníček Vojkovice: tradiční Vánoční světlé 13stupňové pivo (alk. 5,4%) se vyrábí s využitím tří druhů chmele. Ve třetím chmelení získává pivo svou typickou a jedinečnou chuť aplikací hlávkového Žateckého poloraného červeňáku, který je pěstován na území obce Vojkovice, ale u Mělníka. Pivo je charakteristické vyšší plností, střední hořkostí, ale hlavně intenzivní pronikavou vůní. Čerstvě sklizený chmel míří přímo z chmelnic do pivovaru Koníček, a to právě v době, kdy se začíná vařit pivo na vánoce, což je počátkem října. Celkem bylo navařeno 6 000 litrů vánočního piva, které je od 12. prosince jednak na čepu, ale bude možné si jej koupit i v lahvích, PET lahvích a KEG sudech.

  Pivovar Podlesí: vánoční speciál na čepu - Podleská IPA. Je to svrchně kvašená 15-ka, chmelená výraznými českými a americkými chmely. Vyšší hořkost a výrazné aroma vytváří nevšední pivní zážitky.

  Radniční pivovar Jihlava: na čepu Vánoční - polotmavý speciál s medem a zázvorem 13°.

  Minipivovar Labuť Litoměřice: na čepu vánoční 17 % Medový speciál.

  Rožnovský pivovar: na čepu vánoční 16° tmavý speciál Habsburg, vařený dle staré receptury s pivovarským karamelem. Od 16.12. ho doplní světlý 16° speciál Baron Armín Popper. Tyto pivní speciály si můžete odnést i v 1,5 l lahvích.

  Rodinný pivovar Neumann Mělnické Vtelno: na čepu Vánoční nakouřená 10° a Vánoční bock 20°.

  Pivovar U Medvídků Praha: v prodeji vánoční pivo Kaštanové (sváteční polotmavý ležák s jedlými kaštany, k dispozici v dárkovém balení ve stylové lahvi o obsahu 1l s patentním uzávěrem.)

  Poddžbánský pivovar Mutějovice: na čepu Vánoční speciál 18°.

  Pivovar u Bulovky Praha: na čepu Vánoční Doppelbock 18 sváteční svrchně kvašené speciální pivo bavorského typu (18,1% EPM; 7,9 % alk. obj.) Tradiční vánoční speciál s přídavkem koření.

  Pivovar U Švelchů Sušice: na čepu Vánoční polotmavá třináctka plzeňského typu s hruškou a vánočním kořením.

  Slezský pivovar Havířov: na čepu vánoční Cukrouš - Vídeňský speciál 14° spodně kvašený polotmavý ležák. Vídeňský slad ve spojení s badiánem, skořicí, zázvorem a hřebíčkem dává tomuto speciálu výjimečnou chuť.

  Domácí pivovar Magistr Brno: na čepu svrchně kvašená Vánoční 15° Male, tmavá, čoko-chilli.

  Minipivovar Garage Ostrava: na čepu speciální světlý Vánoční ležák 13°, čtyřikrát chmelený žateckým červeňákem.

  Starokladenský pivovar: v nabídce nejsilnější pivo v Kladně. Vánoční speciál 24° (kombinace 7 druhů sladů a koření).

  Pivovar Matuška Broumy: v prodeji Vánoční 19 % (alk.: 7,8 %, hořkost 65 IBU). Pivo je svými hodnotami na rozmezí IPA a Imperial IPA, proto se rozhodli použít název Extra IPA.

  Minipivovar Skřečoňský žabák Bohumín: od 9.12. v prodeji Sváteční žabák 15° i dlouho očekávaný Porter 21°. A od 16.12. také I.P.A. 16°.

  Minipivovar TrubadúrTroubelice: nové pivo - 15 % Dioptrií (alk.: 7 %).

  Albrechtický pivovar Karviná: na prodej dva speciály - 15 % England OAT IPA - ovesná IPA, chmelená anglickým chmelem. 15 % Piko - Vánoční svrchně kvašené černé pivo, jemně kořeněné.

  První občanský pivovar v Chomutově: v prodeji a na čepu Vánoční speciál 14%, který je chuti poněkud více nahořklé, než jsme zvyklí u ostatních ležáků podobného typu, což je způsobeno poněkud netradičním způsobem bohatého chmelení. Jedná se o pivo nefiltrované, nepasterizované s obsahem alkoholu kolem 5 % obj.

  Pivovar Moravský Žižkov: na čepu Žižkovský vánoční speciál 13 %.

  Slavkovský pivovar: od 10. prosince přichází na čep vánoční ležák Slavkovský rubín 12 % Spodně kvašený ležák ze čtyř druhů sladů - český, bavorský, karamelový a melanoidní. Chmelen jednou odrůdou chmele a to Žateckým poloraným červeňákem, který je znám pro svou jemnou hořkost a vůni. U tohoto vánočního piva použili i studené chmelení pro výjimečné sváteční aroma. Lahodná chuť je doplněna náznaky pražených oříšků a jemnými tóny karamelu. Nevšední zážitek dokresluje tmavě rubínová barva a krémová pěna.

  Hostinský Pivovar Glokner Svachova Lhota: od 12.12. na čepu Vánoční černá 18% (porter).

  Akciový pivovar Letiny: na čepu 15% Vánoční vídeňský speciál.

  Pivovar Koníček Vojkovice: od 12. 12. se můžete těšit na Vánoční 13% (světlý) a pak na třešničku na dortu - speciál všech speciálů Štědrok (24%) - polotmavý. Ten bude na čepu 19. 12.

  Pivovar Chomout Olomouc: Vánoční Ale je svrchně kvašený světlý speciál. Je to sváteční pivo pro pomalé vychutnávání. Extra hořká chmelová chuť se směsi amerických chmelů se dokonale doplňuje s chutí čerstvého zázvoru. Barvou připomíná křupavou kůrku vánočky a ve vůni směs tropického ovoce.

  Minipivovar Pašák Plzeň: na čepu tradiční Vídeňský speciál polotmavý a Vánoční speciál z poctivých pomerančů a skořice.

  Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha Praha: Vánoční speciál Břevnovské abbey je ideální volbou k navození blížící se vánoční atmosféry. Abbey je původem klášterní pivo, svrchně kvašené, které se pilo v období půstu. V oněch klášterech bylo nabízeno poutníkům a pocestným. Pro abbey z Břevnovského klášterního pivovaru, je typická nižší hořkost a silnější ovocné tóny a celková barvitá plnost chuti.

  Minipivovar Purkmistr Plzeň: také letos před Vánocemi dozraje klenot mezi pivy - speciál typu barley wine - Lucrezia Borgia. Zájemci si mohou tento speciál v číslované lahvi rezervovat již nyní na recepci hotelu Purkmistr.

  Minipivovar Pegas Brno: připravili pivo Pegas Porter Vánoční - speciální 18 st. Jedná se o spodně kvašené, silné, tmavé pivo, vyrobené z plzeňského, mnichovského, karamelového a čokoládového sladu a chmelené anglickými chmely. V letošním roce získalo 2. místo, tedy Stříbrnou pivní pečeť v kategorii Porter & Stout na Slavnostech piva v Táboře.

  Pivovar Chotoviny: novinka Chotoviny IPA 2 xmas. Slady: Ferdinand, Carahell. Chmele: Citra, Amarillo 16 EPM, 54 IBU.

  Minipivovar Kocour Varnsdorf: v prodeji speciál Kocour 15° Christmas Ale.

  Minipivovar Permon Sokolov: v prodeji pivo Štědrovečerní 13° Jantarové světlý speciál.

  Minipivovar Kolštejn Branná připravil po roce opět polotmavý speciál s názvem Menhir o objemu alkoholu 6 %. Pivo bylo uvařeno klasickým způsobem na dva rmuty. Skladbou čtyř druhů sladu vzniklo pivo s výraznou plností a charakteristickou chutí. Jemně kořeněnou hořkost dodává tomuto pivu použitý chmel Agnus, který spolu s aromatickým Žateckým poloraným červeňákem propůjčuje výjimečný chuťový zážitek. Na čepu bude Menhir připraven již v pátek 5. 12. 2014.

  Minipivovar Radnice: dne 6.12. bude naražen první soudek Vánočního speciálu - Tmavá 13%.

  Pivovar Dobruška: připravena Rampušákova Vánoční 14 %. Těšit se na ni můžete v klasických PET lahvích, ale také v lahvích s patetntním uzávěrem o objemu 0,75 l.

  Pivovar Nová Paka: od prosince je k dostání v podnikových prodejnách, v řetězci Billa a ve vybraných prodejnách SD Jednota Nová Paka speciální edice řezaného speciálu s názvem Novopacké Třeskuté, který je vyroben ze čtyř druhů sladů a obsahuje 6,3 % alkoholu. Toto pivo bylo uvařeno v průběhu měsíce července a dozrávalo přes tři měsíce v ležáckém tanku, čímž si získalo chlebnatou chuť a přírodní nasycenost CO2.

  Zámecký pivovar Frýdlant: chystají zatím nejsilnější pivo, co kdy dělali. Jedná se o IPA 17° a poprvé by se měl objevit jako vánoční dárek na čepu při koncertu 4 kapel dne 27.12.2014.

  Pivovar Havlíčkův Brod: v prodeji vánoční polotmavý speciál Vánoční hvězda 13°.

  Minipivovar Černý orel Kroměříž: dne 12.12. příjde na čep 12° Vánoční (pivo samotné má zachováno sladovou chuť, která je zajištěna kombinací českého a bavorského sladu. Chmelová hořkost je doprovázena kořenitou chutí skořice a jemným aroma máty).

  Pivovar u Bulovky Praha: na čepu Vánoční Doppelbock 18° (sváteční svrchně kvašené speciální pivo bavorského typu, 18,1% EPM; 7,9 % alk., tradiční vánoční speciál s přídavkem koření).

  Minipivovar Klenot Radnice: na Vánoce bude speciál - silná nepasterovaná patnáctka. Šest týdnů si pěkně poležela v chládku, aby v době svátků Vám trochu rozproudila krev. Je v 1,5-litrových PET láhvích s vlastní vánoční etiketou.

  Minipivovar Kunc Hodonín: Čertovské červené pivo Švihák s přídavkem chilli nabídnou již 5.12. Speciální patnáctka Švihák Strong Bock na čepu již od 8.12.

  Kounický pivovar: od 8.12. je v nabídce pivovaru Vánoční India Pale Ale 16 %.

  Libocký pivovar Praha: na čepu Sváteční Šárecký Divoch. Je to polotmavé, spodně kvašené pivo. Mimo vody, ječného sladu, chmele, pivovarských kvasinek v něm najdete vanilku, skořici, hřebíček i pomerančovou kůru.

  Pivovar Mamut Mikulov: tradiční sváteční speciál Mastodont je připraven. Společně s novinkou Little White Mammoth (styl IPA) se dne 3.12. narazil v hostinci U chlupatého Slona.

  Pivovar Hostivar Praha: od 7. 12 bude opět na čepu Doppelbock 17°. Spodně kvašené pivo, které se vyznačuje hnědou barvou s rudými tóny, výraznou sladovou vůní a plným tělem. Hořkost je střední, objevuje se až na závěr. Stupňovitost 17,1 % EPM a množství alkoholu je objemových 7 %.

  Pivovar Na Rychtě Ústí nad Labem: od 1.12.po celý adventní čas můžete ochutnat světlý speciál Ústečan 14°. Jde o pivo českého typu, podávané na vánoční stůl jako nefiltrovaný, spodně kvašený speciál. Vyznačuje se lehkým zákalem, je výrazně nahořklé chuti s postupným dozníváním.

  Pivovárek Melichárek Horka nad Moravou: v prodeji Mikulášská 15% (spodně kvašený polotmavý speciál).

  Pivovar Podkováň uvařil na vánoce novou várku 14 - ti stupňového piva.

  Pivovar Pašák Plzeň: na čepu Vánoční speciál (skořice/pomeranč).

  Čerto vský speciál z jihlavského pivovaru od 5. prosince čeká v hospodách Cesty pivních znalců. Má obsah alkoholu 7,1 % a stupňovitost 16,2 %.

  Pivovar Jelínkova vila Velké Meziříčí: na čepu Harrach Vánoční speciál.

  Zámecký pivovar Ostrava-Zábřeh: speciální Mikulášská 12° s medem a chilli, polotmavý ležák. Na čepu od 6.12.

  Pivovar ZLoun Louny: narazili Vánočního Méďu. Základem je dvanáctistupňový ležák s přísadou medu, a vánočního koření, tedy hřebíčku, skořice a zázvoru. K dispozici bude též dárkové balení dvou jedenapůllitrových lahví s Vánočním Méďou a Tvrďákem, případně Lyonem.

  Pivovar Chomout Olomouc: Vánoční Ale slavnostně narazí dne 5.12.

  Městský Podorlický pivovar Rychnov nad Kněžnou: dne 6.12. začíná prodej Vánočních speciálů Kvardiana a Habrováka.

  Minipivovar Borovinka Domanín: k ochutnání nebesky lahodný Anděl 11% (pšeničný speciál) a čertovsky hořký Satan 12 % (světlý anglický ale).

  Pivovarský dům Praha: na čepu vánoční speciál – Vanilkový ležák (spodně kvašený český ležák).

  Minipivovar Kosíř Lhota pod Kosířem: v prodeji Vánoční 13° ležák se skořicí a hřebíčkem.

  Podřipský rodinný minipivovar ve Ctiněvsi: mají uvařené speciální vánoční pivo - Podřipský jantarový 13° speciál. Patří do kategorie spodně kvašených piv a vyniká vyšší hořkostí.

  Karlovský minipivovar Pod Pralesem Velké Karlovice: o Vánocích nabídnou 15° pivní speciál - světlý ležák Drdlík (okořeněný chutí skořice a sušených jablek). Od 5.12.

  Pivovar Mordýř Dolní Ředice: stejně jako vloni, nicméně letos ve větším množství, je na Vánoce navařeno sváteční pivo. V prodeji bude od 19.12. Prodej je možný v dárkovém balení (skleněná láhev různých objemů) , nebo ve standardních obalech (PET, 5l soudek, keg sud). Bude se jednat o světlou, řádně chmelenou 14 % a tmavou 14 % Líného Kominíka, s nakuřovaným sladem.

  Slavkovský pivovar: od 3. prosince přichází na čep zimní ležák - Slavkovský Medový ležák 12 % (spodně kvašený ležák ze třech druhů ječných sladů - český, bavorský, karamelový). Chmelen dvěma odrůdami chmele a to Žateckým poloraným červeňákem a Sládkem. Tyto dvě odrůdy chmele dodají pivu tu správnou hořkost a vůni. Pro ojedinělý zážitek pivo ochutili o med, který do piva přidali v tu pravou chvíli, aby si med zachoval všechny své přednosti a pozitiva.

  Minipivovar Žamberecký Kanec: nabídku piv před vánoci obohatí variantou z konopí a zázvoru.

  Pivovárek pánů z Růže Jindřichův Hradec: již 28.11. můžete ochutnat Vánoční speciál - Vítek XIVctý...se specifickou chutí vánočního koření a jemným hořkým dozvukem.

  Minipivovar Vyšší Brod: 19° Jakub Světlý Vánoční speciál. Dne 12.12.2014 od 18°° ho naráží slavnostně v Pajzlu u Jakuba, Vyšší Brod.

  Pivovar U Tří Růží Praha: nové pivo na čepu - Vánoční Amber 17% (alk: 7,2 %). Speciální polotmavé, spodně kvašené pivo středně hořké chuti a jantarové barvy se specifickou vůní. Inspirací pro sestaveni receptury byly svátky Vánoční. Pivo bylo uvařeno klasickým postupem ze 4. druhů sladů a 2. druhů českých chmelů.

  Selský pivovárek Kroměříž: vánoční speciál Jesus Christ Suprstár je už téměř hotový a v adventním čase už bude nachystán k prodeji. Jde o typ EPA (English Pale Ale), svrchně kvašené pivo anglo-saského stylu. Barva je tmavá, kaštanová, pěna je hustá a bohatá, v chuti je harmonicky skloubeno silnější sladové tělo se středně intenzivní hořkostí, která však poměrně dlouho na patře doznívá.

  Minipivovar Purkmistr Plzeň: od 26.11. na čepu Adventní speciál Purkmistr (vídeňský speciál 14%).

  Minipivovar Kunc Hodonín: připravili Čertovské pikantní pivo s nádechem pekla, na čepu od 5.12. Dále se můžete těšit na vánoční speciál vyrobený ze 4 druhů sladů. Švihák Strong Bock dle bavorského vzoru již zraje v pivovarském sklepě.

  Minipivovar Beeranek České Budějovice: na konec roku připravili nový pivní speciál Diablo Negro. Nechali se volně inspirovat tradičním irským stoutem a vytvořili čtvrtý pivní speciál. Diablo Negro je 13° tmavý speciál připravovaný z praženého sladu.

  Minipivovar Rohov: od prvního adventního víkendu až do Vánoc bude na čepu již tradičně, třetím rokem, Vánoční jantarový speciál 16%" ... tento světlý speciál sytější barvy jantarového odstínu je vařený z českého sladu plzeňského typu, dochucen je pak slady mnichovského typu a slady karamelovými ... chmelení piva je výrazně vyšší oproti méně stupňovým pivům, a to chmely z žatecké oblasti typu "sládek" a "poloranný červeňák"

  Radouš Šťáhlavy: Černí jezdci (chmel Rubín) je pivo, které budou čepovat od 25.12.

  Pivovar Šedivák Praha: na prosinec připravena Tmavá třináctka.

  Pivovar Svijany představil novou kolekci speciálně zabalených nejoblíbenějších piv. Dárkového vánočního balení se dočkaly Kvasničák, Svijanský fanda a Svijanský Máz 11%. Kromě líbivého designu se mohou pivaři těšit i na dárky v celkové hodnotě 3,5 mil. Kč, které jsou ukryté v každém multipacku Svijanského Mázu.

  Městský zámecký pivovar Oslavany: od 6.prosince na čepu v Zámecké restauraci tmavý speciál Oslavanský Onyx . Je to pivo černé,14 stupňové , které je vařeno z více druhů ječných sladů a chmeleno dvěma druhy českého chmelu.

  Pivovar ZLoun: dne 29.10. uvařil Vánočního Méďu. Dvanáctistupňový ležák dochucený medem, hřebíčkem, skořicí a zázvorem, typickým kořením používaným o Vánocích. K ochutnání bude v druhé polovině adventu.

  Pivovar Faltus Česká Třebová: na konec roku bude nachystán Vánoční Kryštof 16 % .

  Minipivovar Veselka Litomyšl : uvařen Bedřichův Vánoční speciál (stupňovitost: 15,4, alkohol: cca 6 %; slad: plzeňský, karamelový, bavorský; chmel: premiant, harmonie; na čepu od 19.12.

  Pivovar Tambor Dvůr Králové nad Labem: během prvního adventního týdnu byl stočen a distribuován tradiční vánoční speciál 14° polotmavý Klazar.

  Domácí pivovárek Velký Rybník: v období vánočních svátků rozšiřují nabídku točených piv o vánoční speciály. Od 5. prosince 2014 budou v prodeji tato piva - 17° Velkorybnický dvojitý Hastrman, 17° U.S. IPA Sedící býk, 15° Žíznivý vodník - hastrmanský dubbel, 15° Vánoční bock, 15° Puškvorcový speciál a 13° Sváteční speciál.

  Zámecký pivovar Břeclav: i letos uvařili sládci pivo Vánoční dědictví. Tmavý, nepasterovaný ležák s mírně karamelovou chutí a vůní s obsahem alkoholu 6 %. Extrakt původní mladiny je u tohoto speciálu 15,22 %. Právě druhá hodnota odkazuje na historické datum vzniku břeclavského pivovaru. Vánoční dědictví si můžete dát ve své oblíbené hospůdce nebo si jej zakoupit ve vybraných prodejnách maloobchodní sítě ENAPO. V letošním roce se speciál distribuuje v dárkovém 2 l balení nebo ve speciální skleněné láhvi o obsahu 0,65 l.

  Minipivovar Mostecký Kahan: na konec roku připraven Vánoční Medový Speciál 15°.

  Vesnický pivovar Ohrada Vísky: opět uvařen medový speciál - Vánoční 15° Meďák. Na čepu od 5.12.