Bystřice nad Pernštejnem má po více než sto letech nový pivovar

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 11. 02. 2015


Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině má po více než sto letech znovu svůj pivovar. Vznikl v budově bývalého hospodářského dvora Mitrovských nad městem poblíž železničního nádraží.


Dvůr byl dlouhodobě v zanedbaném stavu, z popela jej dostaly evropské peníze. Za 150 milionů korun město prostřednictvím své dceřiné firmy dvůr renovovalo a letos v březnu ho otevře veřejnosti jako součást turistického centra Eden.

Nové bystřické turistické centrum bude návštěvníky provádět od minulosti do budoucnosti. Kromě panského dvora obsahuje repliku horácké vesnice z konce 19. století a moderní ekopavilon. V první letošní sezoně počítá s návštěvností více než 20.000 lidí.

Součástí programu pro turisty budou gastronomické akce a s tím souvisí i nový minipivovar. Podle Miroslavy Šimborové z centra Eden je cílem nové bystřické atrakce ukázat jak se potraviny dostávaly v historické době z pole na stůl. S tím souvisí i pivovar a malá chmelnice. Kapacita pivovaru je však omezena na 300 hl ročně a pivo nesmí opustit brány dvora po dobu pěti let, což souvisí s podmínkami evropské dotace.

Sládkem pivovaru je Vladimír Vecheta, který se také stará o minipivovar v nedalekém rekreačním centru Borovinka. V Bystřici dělají jednu várku o 300 litrech, souvisí to s ležáckou kapacitou. Plánují dvě řady piv. "Jednou budou piva Mitrovských, tedy klasické ležáky, světlá jedenáctka, polotmavá dvanáctka a porter. Pak budou piva lehčí na letní sezónu jako ovocná piva. Pivovar má zvláštní režim, nebude možné pivo získat jinde než v areálu. Kdo bude mít chuť, musí přímo sem. První rok plánujeme 150-200 hektolitrů, další roky podle návštěvy. Nemá smysl navařit obrovské zásoby, které by se nestihly spotřebovat," uvedl Vecheta.

Generální dodavatel technologií v minipivovaru je Nerez Blučina, od této společnosti pochází varna, přetlačné tanky, spilky. Destila dodávala některé ostatní komponenty. Dvounádobová varna má dva měděné kotle, tu doplňuje sestava dvou otevřených spilek a uzavřených tanků, které jsou trojího druhu. Dva na 300 l, 3 na 730 l a 4 na 700 l. Celý prostor je rozdělen na 6 místností, včetně například strojovny a skladu sladu a chmele.

Pivo se tedy bude v centru, které vzpomíná na minulost vařit moderně. "Setkáváme se s omezeními moderního potravinářského provozu. Samozřejmě by bylo ideální představit středověký systém vaření, kdy se pivo míchalo v otevřené kádi a topilo bukovým dřevem. Základní je myšlenka pochopit, že pivo, které si koupím má za sebou opravdu dlouhou cestu," uvedl sládek. V Bystřici budou dělat jak piva spodně kvašená tak svrchně kvašená. První várku lidé ochutnali o víkendu na slavnostech uzeného.

Obec Bystřice vznikla na počátku 13. století, od 1580 byla povýšena na město. V 16. století bylo ve městě několik sladoven a pivovarů, právovárečných podílů bylo 35. Pivo zde měla i vrchnost, jejíž pivovar ale zanikl nejpozději v polovině 18. století. Výroba se postupně koncentrovala do jednoho místa. Městský pivovar stával ještě koncem 19. století za dnešním muzeem, tedy ve dvoře původní radnice. Zbyly po něm rozsáhlé sklepy, kterými procházejí návštěvníci muzejní expozice.


další snímky minipivovaru Bystřice nad Pernštejnem >>>