Za výstavou Žít pivo na brněnský Špilberk

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 18. 06. 2015


Výstavou "pivní sezóny" minimálně v moravských poměrech má šanci se stát expozice Žít pivo, slavnostně zahájená ve středu 17. června na brněnském hradu Špilberk.Expozice o brněnských hospodách a brněnském pivovarnictví ve městě nebyla téměř dvě desetiletí. Součástí té současné jsou exponáty ze Starobrna, etikety od sběratelů, faksimile archivních materiálů a řada dobových pivovarských náčiní z pivovarského muzea v Kostelci nad Černými Lesy.

První den výstavy mohli lidé ochutnat také nový speciál nejmladšího brněnského pivovaru Hauskrecht s názvem Špilberk 10. „Protože jsme brněnský pivovar a doslova žijeme s tímto krásným městem, velice nás potěšila nabídka Muzea města Brna na spolupráci při pořádání této jedinečné výstavy. Speciálně pro ni jsme začátkem května uvařili Výstavní brněnskou desítku, která se jmenuje – jak jinak než – Špilberk,“ uvedl při příležitosti zahájení výstavy Petr Hauskrecht, vrchní sládek Brněnské pivovarnické společnosti. „Při výrobě piva Špilberk 10 jsme slad povařili klasickou dekokční technologií na dva rmuty. Naše desítka se od ostatních piv odlišuje způsobem chmelení. V tomto případě čtvrtým a pátým chmelením speciálně upravenými hlávkami žateckého poloraného červeňáku,“ dodal na závěr.

Pivo se v Brně běžně vařilo a pilo od 13. století. Brněnská městská privilegia z roku 1243 sice vaření piva nezmiňují přímo, je v nich ale zmínka o sladovnách. Do 15. století zde působila řada menších, spíše domácích pivovarů, záhy se vaření přesunulo do městského pivovaru, pivovarský boom pak nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy v Brně fungovalo současně 5 větších pivovarů. Od roku 1943 až do roku 1993 zde naopak působil jen jediný pivovar - Starobrno. Výstava na Špilberku mapuje celé toto období i s přesahem do pravěku a současnosti, kdy se rodí nové minipivovary.

Výstava ukazuje vývoj technologie výroby piva, od prvních pšeničných piv dochucovaných třeba bylinkami až po dnešní nejběžnější spodně kvašená piva z ječmenného sladu. K vidění bude historické pivovarnické náčiní i zařízení, pivní sklo, podtácky i etikety. Celá jedna část bude věnována osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který významně ovlivnil výrobu piva na našem území a který své nejplodnější časy prožil právě v Brně. Zachyceny jsou i proměny ve způsobu prodeje piva, od domácí výroby i konzumace přes právovárečné domy až po klasické hostince. Lidé si budou moci ohmatat a ovonět různé druhy sladu nebo si sednout do středověké, prvorepublikové i do socialistické hospody.

Lidé v expozici zavzpomínají na nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva, U Bílého kříže nebo U Tří knížat na Poštovské, nebo i na mladší, dnes již legendární pivnice U Formana na České ulici nebo Na Střeláku v Pisárkách.

Na výstavě se podílel i největší brněnský pivovar Starobrno. Tvůrci předtočili smyčky se sládky provozu, kteří na výrobu vzpomínají. Součástí expozice je i model městského pivovaru, kde působil Poupě. Historii vaření piva připomíná i model valachu. Kurátoři nezahlcují návštěvníky texty, kladou spíše důraz na zážitek, který má expozice přinést. Ti, kteří se ale chtějí dozvědět více, mohou v každé z místností nahlédnout na "etikety" lahví s potiskem věnujícím se heslovitě historii.

Výstava Žít pivo je brněnském hradě až do konce roku. Očekává se návštěvnost kolem 20000 lidí.