Pivovar Létající Bezdomovec

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 03. 11. 2016


Český spotřebitel chmelového moku se v posledních letech setkává s množstvím pivních značek, za jejichž vznikem stoji tzv. létající pivovary.


Létající pivovary jsou ve světě už tradicí, Češi je ale začínají objevovat až v posledních letech. K založení takového pivovaru podnikatel kromě potřebných povolení nic dalšího nepotřebuje. Stačí, když se domluví s fungujícím podnikem, který má zrovna volnou kapacitu, a uvaří si dle vlastní receptury pivo tam.
Létající pivovar je vlastně firma, která má svoje recepty a piva, ale nemá technologii skutečného pivovaru a využívá kapacitu jiných pivovarů, které si pronajímá. To pak prodává pod svou značkou.
Létající pivovar může být trvalou formou podnikání, nebo přechodnou marketingovou aktivitou před vstupem na trh s vlastním pivovarem klasického typu.
Pivovar Létající Bezdomovec

Aleš Kundrát a Jakub Vašut ochotně odpověděli na několik otázek, týkajících se jejich létajícího pivovaru:

Pivovary.Info: Jaký byl váš podnět k úmyslu začít si vařit vlastní pivo ? Jak byste představili váš pivovar a jak byste definovali odlišnosti od ostatních létajících pivovarů ?

LB: Jsme dva blázni zapálení do piva. Já, Aleš, mám v Ostravě hospůdku, kde na rotujících pípách střídáme různá piva z minipivovarů. Já, Kuba, jsem si začal vařit pivo v domácím hrncovaru, po nějaké době jsem objevil Alešovu hospůdku, kde jsem mu tu a tam přinesl nějaký vzorek. No a slovo dalo slovo a rozhodli jsme se zkusit si uvařit větší várku s tím, že uvidíme, jaký bude ohlas a zájem. První várku jsme uvařili v objemu 250l a vytočili jsme ji asi během 10ti dní. To nás celkem hodně překvapilo a zrodil se nápad na létající pivovar. Nějakou dobu jsme přemýšleli nad celou koncepcí (co vařit, kde to vařit, jaký název, logo…) až nás napadl Létající Bezdomovec. A proto, že jsme oba propadli kouzlu svrchně kvašených piv, rozhodli jsme se tímto směrem ubírat. Zatím máme v portfoliu čtyři různá piva, a další budou následovat. A jestli se nějak lišíme od ostatních létajících pivovarů, to asi neumíme posoudit. Prostě máme rádi pivo, rádi experimentujeme s různými styly a dáváme do vaření veškeré zapálení a vášeň.

Pivovary.Info:Jak dlouho již ve formě „létajícího pivovaru“ produkujete pivo ?

LB: První várku jsme navařili vloni v listopadu a první pivko Struska IPA 14 byla hotová v polovině prosince 2015.


Pivovary.Info:Prozradíte, technologie, kterého minipivovaru je vaše nejoblíbenější ?

LB: To se nedá říct tak jednoduše… Každý pivovar má svá pro a proti, ale dá se říct, že jsme zatím všude byli spokojeni.


Pivovary.Info: Které pivo hodnotíte jako vaše nejpovedenější ?

LB: Naší vlajkovou lodí je Struska IPA 14, ale zatím, a to musíme zaklepat, se nám všechna piva podařila tak jak jsme chtěli. Nicméně jako nejpovedenější pivo asi hodnotíme Bezděz American Strong Ale 16 - jak my říkáme brutálně nachmelený speciál, na kterém jsme se opravdu, co se chmelení týče, vyřádili.


Pivovary.Info: Dodáváte pivo do některých hospůdek pravidelně ?

LB: Máme domovskou Hospůdku U Oráče v Ostravě Hrabůvce, jinde jsme zatím, kvůli nedostatku piva, nedodávali. Do budoucna nicméně máme v plánu expandovat i mimo Ostravu, a tak snad brzy bude možné ochutnat naše piva i jinde.

Pivovary.Info: Kromě sudů, plníte piva i do PET nebo skleněných lahví ?

LB: Zatím jsme plnili pouze do sudů, ale plánujeme v brzké době plnit také do skleněných lahví, do PET lahví plnit nechceme.


Pivovary.Info: Uvažujete do budoucna vybudovat vlastní kamenný minipivovar nebo vám forma „létající“ plně vyhovuje ?

LB: Nebudeme lhát myšlenka na kamenný pivovar nás mnohokrát napadla, ale je to prozatím hudba budoucnosti. V současné době nám létající forma plně vyhovuje, naučíme se vařit na různých technologiích, poznáme sládky z jiných pivovarů a nasbíráme tak mnoho zkušeností a v budoucnu se uvidí…


Přejeme Pivovaru Létající Bezdomovec hodně štěstí !