Želivský minipivovar navýšil kapacitu na desetinásobek

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 07. 11. 2016


Želivský klášterní pivovar letos navýšil výrazně svou kapacitu a hledá nově odbyt i mimo region. Místní minipivovar i přesto zůstává v celorepublikovém měřítku raritou, jiný který by v ČR provozoval některý z klášterů ve vlastní režii v republice není.


Želivský klášterní pivovar letos navýšil výrazně svou kapacitu a hledá nově odbyt i mimo region. Zatímco v minulosti běžně vystavoval kolem 200 hektolitrů piva, od letoška je klášterní kapacita více než desetinásobná.

"Provoz pivovaru v tom množství, které se tu dělalo, už byl neekonomický. Náš dosavadní výstav stačila vyprodat klášterní restaurace," tvrdí obchodní a marketingový manažer pivovaru Miloš Minařík. Cílovou skupinou jsou podle něj velká města. http://sonna.com.ua/catalog/podushki/

Pivovar už prodává svoje pivo v Jihlavě, Třebíči, Brně nebo Praze. "Nechceme jít do každé restaurace, která si zavolá. Spíše chceme jít do provozů, které budou schopné dát našemu pivu ty správné podmínky," uvedl Minařík.

Minipivovar vaří čtyři hlavní druhy řemeslných piv pojmenované po opatech kláštera. Jde o piva Haštal (dvanáctka plzeňského typu), Jeroným (pšeničná dvanáctka), Godšalk Abbey Ale (tradiční klášterní pivo belgického typu) a Falco (tmavý speciál typu Dortmunder Schwartzbier).

K tradičnímu kvartetu dělá speciály zaměřené na hlavní církevní svátky. Aktuálně má sládek navařenou vánoční osmnáctku, která se bude stáčet 11. listopadu.Pivovar celoročně nabízí oblíbené prohlídky s výkladem, které se konají deně ve 13h, firemní akce v prostorách kláštera a v neposlední řadě zážitkové vaření piva.

V původním želivském pivovaru místní premonstráti vařili pivo skoro 300 let až do roku 1907, kdy klášterní budovy zničil rozsáhlý požár. K obnově vaření piva na Želivě došlo v roce 2003.

V roce 2010 Kanonie premonstrátů založila nový Želivský klášterní pivovar a provedla základní rekonstrukci, při které byla nejen instalována moderní výrobní technologie, ale i provedeny stavební úpravy. Tento pivovar byl letos rekonstruován a kapacita varny byla navýšena.

další snímky pivovaru >>>