Pivně předvánoční fotopozdrav z Havířova

Autor: Nemoderní pivař <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 18. 12. 2016


Ani havířovské minipivovary nezůstaly stranou v rámci celorepublikového trendu nabídky vánočních speciálů.

Nejstarší minipivovar ve městě (otevíralo se 8. 3. 2014) se nachází ve čtvrti Podlesí, což je sídlištní obvod přiléhající k lesoparku. Budova obdélníkového tvaru restaurace stojí na ulici Jílové.

Na stříšce nad venkovní zahrádkou upoutá pozornost název „Pivovar královského řádu moravských rytířů“. V květnu 2015 totiž Pivovar Venuše opustil původní pojmenování římské bohyně krásy a lásky.

Na čepu měli, kromě desítky a dvanáctky z Nošovic, z místních piv jen světlou jedenáctku Milver a vánoční hořký speciál New Holland 11. Bohužel servírka mě zklamala informací, že sváteční pivo mi nemůže načepovat, jelikož čeká, až ho sládek stočí do sudů.

V místním Milveru, vodnatém a bez výrazu, patrny známky nakyslosti. Cena 20 Kč za 11, 30 Kč za speciál.


Hostinec U Balona a Slezský pivovar v něm je něco zcela jiného.

Slezský pivovar vznikl ve stoletých sklepních prostorách Hostince U Balona ve vesnické zástavbě okrajové části města v roce 2014.

Na čepu vánoční speciály Cukrouš 14° (polotmavý speciál vídeňského typu, uvařen z vídeňského sladu, v procesu vaření bylo přidáno speciální koření jako badyán, koriandr apod.), Pšeničná polotmavá 13° (speciál belgického typu s vůní koriandru).
A tradiční zimní speciál Cap Bock 17°.

Kromě toho na pípách ještě: Bulač světlá 10, Štajgr světlá 12, Borůvková 12, Hajcman polotmavá 13 mnichovského typu a Bijok 15 světlá. Utulné prostředí historické hospůdky spolu s výborným pivem nelze než doporučit.


Asi 200 metrů od budovy Slezského minipivovaru, na stejné pravé straně údolí říčky Lučiny, na hranici mezi domkovou čtvrtí a sídlištním komplexem stojí krabicovitá budova pivovárku PHM.

Zde tak pestrá nabídka piv nebyla. Kromě tradiční světlé jedenáctky Magdon a polotmavé třináctky Maur na čepu měli už jen vánoční speciál Kvarc 15 (35 Kč).

Kvarc znamená křemen. Jde o spodně kvašený speciál se stupňovitostí 15,3 % EPM, alkoholem 6,5 %.