Pivovar Nová Paka slaví 145 let

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 08. 09. 2017


Jedním z nejkrásnějších českých pivovarů je bezesporu pivovar Nová Paka. Jeho stavba stará 145 let vyniká především při pohledu přes pivovarský rybník svou majestátností a patří rozhodně k nejzajímavějším v tomto městě Podkrkonoší.


Přitom ještě před pár lety byl provoz na hraně zrušení, dnes je v solidní kondici se stálým výstavem a odbytem okolo 40.000 hektolitrů. O současné situaci jsme si povídali s ředitelem pivovaru Jaromírem Bulkem.


* Jaká piva z Vašeho sortimentu se nejvíce prodávají a v jakém regionu?
Všechna u nás vyrobená, z našich vlastních surovin, tedy kromě chmele, který nakupujeme u českých producentů.

* Novopacký pivovar byl prvním, který začal se stáčením piva do pet lahví. Jaké byly důvody tohoto kroku a jak si tento segment stojí dnes?
Ano, stalo se tak v minulém století, přesněji v roce 1999, v celosvětovém měřítku jsme nebyli zdaleka první, u nás ano. Nejdříve jsme byli haněni a označováni za blázny, jak vypadá stav věci dnes, tak to se stačí podívat do statistik prodeje piva podle obalu.

* V posledních letech už nedistribuujete svoje pivo do celostátních obchodních řetězců. Proč jste se tak rozhodli?
Není to tak zcela pravda, s jedním obchodním řetězcem spolupracujeme dlouhodobě, odhaduji již 15 let, jinak ale neplánujeme žádné další alternativy v tomto směru, nemáme dostatečné kapacity, nechceme výrobu rozšiřovat, chceme dodávat stávajícím zákazníkům stále stejně kvalitní pivo, vyrobené tradičním způsobem a z kvalitních vstupů, včetně našeho sladu.

* Pivovar v Nové Pace patří k k nejhezčím a nejopravenějším u nás, můžete rekapitulovat základní investice v posledních letech, případně co ještě chystáte...
Investovali jsme nejen do technologií, ale i do budov, nemovitostí, současně do ochrany jedinečného vodního zdroje, současně do zaměstnanců, jejich jazykové vybavenosti, do trhu, obalů atd. Tento proces nikdy nekončí, vždy je co vylepšovat, zdokonalovat, inovovat..

* Prosím připomeňte pár informací k výrobě, k výstavu a jeho struktuře...
Jsme malým nezávislým pivovarem, českým zdůrazňuji, s výstavem do 50 000 hl, kde od roku 2010 se pohybujeme na zhruba stále stejné úrovni vyrobeného piva i sladu, tedy okolo 42 000 hl piva a 700 tun sladu, slad výhradně pro naše potřeby, export piva 65%.

Za rozhovor děkuje Filip Vrána