Výlet na Slovensko: Urpiner

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 01. 06. 2018

Pouze čtyři průmyslové pivovary, taková je po letech konsolidace situace na slovenském pivním trhu. Banskobystrický pivovar Urpiner byl po privatizaci v 90. letech a dlouhém období bez investic na pokraji krachu, po změně vlastníka ale vzkvétá a navyšuje výstav.Do své kapacity 350.000 hektolitrů má ale daleko. Loni vystavil 110.000 hl a letos plánuje růst na 120.000 hl. O slovenském pivním trhu jsme si povídali s výrobním ředitelem Urpineru Peterem Rumlem.

Banskobystrický pivovar byl vybudován tak jako řada jiných slovenských pivovarů na zelené louce. Základní kámen stavebníci položili v roce 1968 a první várka byla na světě v srpnu o tři roky později. Podnik byl začleněn do n.p. Středoslovenské pivovary a sodovkárny se sídlem v Martine, jeho špičkový výstav byl až kolem 400.000 hektolitrů. Po privatizaci dlouhá léta chřadl a živil jiné firmy svého nového majitele a byl také tři roky v konkurzu. Nejnižší výstav klesl až na 60.000 hektolitrů.

Změna přišla se změnou vlastníka, kterým jsou od května 2007 dvě fyzické osoby z Trenčína. S nimi přišly investice a modernizace, které se týkaly lahvovny, stáčírny nebo strojovny. "Investice se plánují i další , stále je co modernizovat v zájmu vyšší kvality nápoje, vyššího prodeje. Naším hlavním trhem je okolí Banské Bystrice, Horehronie a Kysuca. Prodáváme ale i v jiných oblastech jako Bratislava, okolí Trenčína, Prievidze," uvedl Ruml s tím, že pivovar bude letos už třetím rokem na festivalu Pohoda v Trenčíně, což mu pomáhá v marketingu, protože řada návštěvníků festivalu Urpiner na Pohode pije poprvé a týká se to nejen Slováků.

Urpiner aktuálně nabízí 11 druhů piv. Jde pouze o ležáky. Loni přidal novinku India Pale Lager, kterou letos zopakuje. Naopak klesá prodej radlerů, na Slovensku se stejně jako v Česku trh tímto nápojem už nasytil.

Banskobystrický pivovar je z těch průmyslových podniků na Slovensku nejmenší. Před ním je pivovar Hurbanovo (Heineken), Velký Šariš (Asahi) a Vyhne. Dál už jsou na Slovensku jen minipivovary, kterých je v celé zemi zhruba sedm desítek. "Zákazník je dnes v podstatě král, může si vybrat z obrovské nabídky," říká Ruml, ale upozorňuje, že většina konzumentů stále hledí zejména na cenu.

Urpiner má stále původní varnu z roku 1971, která má šest nádob, dvě rmutovací, dvě scezovací a dvě mladinové. Várka je na 250 hl, topení parou. "Za 24 hodin dokážeme vyrobit šest várek, tedy 1500 hl mladiny," uvedl Ruml. Slad pivovar beze z Levic, chmely ze Slovenska, Česka, Německa, USA, voda má horský původ. Spilka má 42 tanků po 300 hl, nádoby mají tvar cylindrokónického tanku, jsou uzavřené, nerezové kónické, s regulačních chladicích hadem. Ve sklepě je 160 tanků po 250 hl, železné nádoby vždy dvě nad sebou. Pivo leží 4-6 týdnů. "Všechno je původní, vyměnilo se jen chlazení a rozvody vzduchu," říká Ruml o pivovaru, který aktuálně zaměstnává kolem 90 lidí. Pivovar v posledních letech získal řadu ocenění, zejména vloni Evropskou pivní hvězdu za Urpiner Dark 11.