„Experimentální“ minipivovárek Koňovárek zahájil provoz

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 29. 06. 2018

V jedné z budov areálu Koníčkova dvora v severomoravských Vojkovicích se (po náročné celkové rekonstrukci zdevastovaných prostor bývalého státního statku a jatek) v průběhu června 2018 naplno rozjela výroba piva v novém Minipivovárku Koňovárek.
V obci s necelými 700 obyvateli, se tak aktuálně vaří pivo ve dvou firmách a na dvou místech. V Koňovárku je nainstalována varna o objemu 300 litrů – původní technologie z dva kilometry vzdáleného Pivovaru Koníček, který před dvěma léty překonal výstav 10 tisíc hektolitrů ročně a stal se tak prvním malým průmyslovým pivovarem na Moravě.

Součástí výrobních technologií nového minipivovárku je spilka s dvěma kvasnými káděmi o objemu 300 litrů. Ležácký sklep obsahuje 12 tanků o objemu celkem 300 litrů.

Prodej piva se bude realizovat zatím jen v hospodě Ve dvoře a v prodejně potravin a řeznictví, a to v PET lahvích 1 l a časem i skleněných 0,75 l. Do KEG sudů pak budou tato piva stáčena pouze na objednávku.
Podle vyjádření sládka pivovaru Mojmíra Velkého se zde bude vařit pivo zatím 2 x týdně. Jednou to bude pro potřeby Koníčkova dvora, čili pivovarské hospody a prodejny. „Budeme vařit polotmavý ležák 12 % - chmelený za studena, klasický 12 % světlý ležák a polotmavý speciál 15 %. Půjde sice o stabilní druhy, ale nebudou vždy (vzhledem k omezeným šaržím) k mání. Koňovárek by však měl sloužit k i „vývoji“ nových pivních speciálů a k realizaci různých pivních experimentů,“ vysvětluje svůj záměr sládek. Nejzdařilejší piva se pak zavedou do hromadné výroby.

Jednou týdně by se pak mělo v minipivovárku vařit i na přání klientů, čili speciální piva na objednávku. Prvním pivem, který si zájemce sám vyrobil (pod dohledem profesionálů), se stal Primiční polotmavý ležák. Jde o speciál, který byl uvařen u příležitosti svěcení místního duchovního na kněze. Pro Klub včelařů obce Krásná to pak bude polotmavá medová 14 %, Sousedské pivo - 11% světlý ležák (více chmelenější) si uvaří parta místních lidí. Vařit se zde bude i Hucul (pivo typu Single hop) pro jednoho pivaře z Dobratic, který dostal tento krásný (třikrát chmelený jedním druhem chmele a třikrát rmutovaný) dárek ke svým 40. narozeninám od své milované manželky. „Chystáme se i na piva typu IPA pro jednu z našich největších hospod – Černý kocour ve Frýdku-Místku,“ dodává sládek.


Více informací o Minipivovárku Koňovárek a o možnosti uvaření si svého vlastního piva najdete zde: http://www.konickuv-dvur.cz/minipivovarek-konovarek Kontakt na sládka pivovaru: +420 776 498 150.