Budvaru roste výroba a chystá investice

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 03. 09. 2018


Dnes už jediný činný pivovar ve státním vlastnictví, tedy budějovický Budvar, chystá rozšíření. V nejbližších dvou letech pivovar plánuje zvýšení kapacity jak na varně, tak u kvasné technologie.Dnes už jediný činný pivovar ve státním vlastnictví, tedy budějovický Budvar, chystá rozšíření. V nejbližších dvou letech pivovar plánuje zvýšení kapacity jak na varně, tak u kvasné technologie. Cílem je navýšení roční produkce až na téměř 2 miliony hektolitrů, oproti současným zhruba 1,6 milionům. Pivovaru v posledních letech roste odbyt až na výrobní maximum, takže má problémy uspokojit plně poptávku. Asi 64 procent produkce přitom směřuje na export.
Podnik ve státním vlastnictví investuje dlouhodobě. Tou poslední větší akcí je nové logistické centrum za zhruba 700 milionů korun, které je ve zkušebním provozu. Výhodou je manipulace s baleným pivem na paletách prakticky bez zásahu lidské ruky. Moderní technologie výrazně zkrátila dobu potřebnou pro naložení kamionu – při plném provozu nyní dokáže pivovar naložit dvakrát více kamionů než dříve. Pivovar také letos rozšiřoval kapacitu linky na plechovky. Důvodem je aktuální trend a oblíbenost tohoto obalu.
Budějovický Budvar si nadále drží jeden úctyhodný primát. Je produkčně nejsilnějším pivovarem, který není členem žádné pivovarské skupiny. Za třetím Heinekenem, který provozuje aktuálně tři pivovary, přitom kapacitně zaostává zhruba o milion hektolitrů. Vaří ale více piva než Starobrno nebo Krušovice samotné.Zajímavostí je, že světlé pivo značky Budweiser Budvar se stále dělá pouze ze světlého sladu, což je mezi velkými pivovary dnes už rarita. Suroviny musí odpovídat chráněnému zeměpisnému označení, hlávkový chmel (Žatecký poloraný červeňák) musí být vypěstován pouze v oblasti ze Žatecka a slad z českých odrůd ječmene sklizeného na Moravě.

Varna Budvaru je nyní na 600 hl s tím, že denně se v pivovaru dělá zhruba deset várek. Na varně jsou dvě varné soupravy (celkem osm varných nádob), tato část provozu je na povrchu z mědi a uvnitř z nerezu. V polovině 90. let přestal pivovar provozovat otevřenou spilku a od té doby má pouze technologii CKT doplněnou o tradiční ležácké tanky v původních starých sklepech z roku 1895 a obrovské ležácké tanky (objem 3750 hl) v přístavbě nového sklepa.
Další zajímavostí je stále funkční vlečka v areálu. Budvar dováží vlakem slad, protože provoz vlastní sladovny ukončil v 80. letech. Vlaky přivážejí také skleněné láhve a papírové obaly. Na vlečce se vyloží asi 2500 vagónů za rok.

Budvar dál vede už historické spory o značku Budweiser s americkým koncernem Anheuser-Busch. Budvar vyhrál od roku 1907 asi 70% z celkem více než 200 ukončených soudních sporů. V této souvislosti je dobré připomenout i druhého budějovického rivala, konkrétně pivovar Samson, který už několik let vlastní právě Anheuser-Busch. Výstavy tohoto podniku se podle dostupných informací pohybují pod hranicí 100.000 hl. I díky tomuto pivovaru si České Budějovice drží mezi českými městy zajímavý primát. Podobně jako Plzeň mají dva průmyslové pivovary. Ty v Plzni ale vlastní jedna pivovarská skupina, v Českých Budějovicích jde o konkurenty.