Co se událo v českém pivovarském světě v roce 2019 ?

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 26. 12. 2019Důležitým faktorem, jenž ovlivňoval celou českou společnost v roce 2019, byl stav ekonomické konjunktury, nízká nezaměstnanost a vyšší kupní síla většiny obyvatel. Ale zároveň již první náznaky blížící se krize.

Počet minipivovarů stále narůstá. V uplynulém roce jich vzniklo dalších téměř pět desítek. Kromě ryze výdělkových projektů přibývá i menších provozů, které znamenají přechod domácích vařičů k oficiálnímu podnikání. Často je najdeme ve sklepích či přístavbách rodinných domů.

Tempo zakládání malých pivovaru však začalo zpomalovat. Trh je stále nasycenější. Navíc doba, kdy jakékoliv řemeslné pivo bylo vyhledáváno a konzumováno, byť s vadami, pominula. Řada minipivovarů ustrnula, přestala se vyvíjet. Z hospod, kam ještě před nedávnou dobou drobní pivovarníci dodávali své pivo, je mnohdy vytlačily nadnárodní společnosti nebo bohatší minipivovary, kteří vaření a prodej piva budují jako běžný byznys s velkým marketingovým rozpočtem.

Díky tomu, že čeští spotřebitelé si za piva malých pivovárků zvykli platit, jak v pivotékách, tak ochutnávkových pivnicích, vysoké ceny, odvětví začalo lákat i podnikatele, kteří k pivu často nemají vůbec žádný vztah.

Začalo zanikat více pivovarů. Vychladly například varny provozů: Šatov minipivovar Tor, Přerov minipivovar Jižan, Jihlava pivovar Hrboun, Příšovský minipivovar, Plzeň minipivovar U Pašáka, Třinec – Karpentná minipivovar, Plzeň minipivovar Groll.

Pokračoval rostoucí zájem o tzv. pivní turistiku. Vznikly další pivní stezky, noví informační pivně-turističtí průvodci, mapy pivovarů, chytré aplikace do mobilních zařízení. Turisté putují od pivovaru k pivovaru a ochutnávají místní piva. Malé pivovárky kromě dobrého piva nabízí i další rozptýlení, např. prohlídky s výkladem, odborné degustace, gastronomické akce, pivní soutěže, koncerty, pivní lázně.

Turisté čím dále více navštěvují i velké pivovary. V areálech se např. budují letní kina, někde vznikají vlastní mini muzea, expozice pivovarnictví, pořádají se jarmarky či koncerty. Novinkou jsou tzv. pivní běhy, spojení módního pohybu s požíváním chmelového moku.

Pivní speciály již dávno nejsou středem zájmu pouze fajnšmekrů, nýbrž staly se vyhledávaným objektem široké pivařské veřejnosti. Netradiční piva vařená nejen na vánoční a velikonoční svátky se již staly samozřejmostí.

Pokračuje boom tzv. kyseláčů, piva typu Sour Ales, neboli kyselé ejly. Stále oblíbený je styl NEIPA aneb New England IPA, objevuje se BrutIPA. V létě nesměly nikde chybět nízkoalkoholová spodně kvašená piva a summer ale. Na konci roku mnohé minipivovary uvařily stouty, často ochucené Stává se běžným, že průmyslový pivovar nabízí určitý netradiční typ piva. Budvar ve svých hospodách čepuje piva minipivovarů. Plzeňští sládci uvařili speciál společně s brněnským pivovarem Hauskrecht či minipivovarem Safari. Prazdroj buduje ve staré elektrárně minipivovar Proud. Na tradičním Pilsner Festu se v roce 2019 poprvé představily i minipivovary. Velké pivovary se spolupráci s malými pivovary nejdřív bránily, ale v posledních letech otáčejí a snaží se najít prostor, kde si nebudou konkurovat a zároveň si vzájemně pomohou. I toto dokazuje, že z dříve přehlíženého segmentu se stala plnohodnotná součást pivovarského byznysu.Přesto všechno Češi chodí na točené pivo stále méně, pijí raději doma. Důvodem je vyšší cena točeného piva ve srovnání s jinými obaly, zdravější životní styl, ubývající počet tradičních pivařů, méně času na posezení s přáteli. Možná také to, že se Češi obecně přestávají sdružovat a raději se uzavírají se svými nejbližšími za zdmi bytů a domů s lahváči a plechovkami.

Podíl sudového na celkové spotřebě piva je nízký i jinde v Evropě. V prvních devíti měsících letošního roku byl podíl piva čepovaného ze sudů a tanků na celkové tuzemské spotřebě 37 procent.

Pivo v plechu vítězí nad PET lahvemi, sklo ale stále dominuje. Boom plechovek přiměl pivovary k velkým investicím do stáčecích linek. I malé průmyslové pivovary a některé větší minipivovary začaly plnit pivo do plechovek.

Plechovky jsou mezi lidmi v létě oblíbené pro svou lehkost, praktičnost a rychlost vychlazení. Spotřeba piva v minisoudcích meziročně poklesla. Minisoudky byly hitem loňské extrémně dlouhé a horké letní sezóny.

Doba PET lahví v pivovarnictví jakoby končila. Plzeňský Prazdroj již nebude prodávat pivo Gambrinus v PET lahvích. Minipivovary přecházejí ke skleněným lahvím 0,33 – 0,7 litru.

Pozitivem roku 2019 je spotřeba piva v cisternách. Ta na tuzemském trhu posílila. Tankové pivo se dostává z pivovaru k zákazníkovi v nejkratším možném čase se zachováním maximální čerstvosti. Velké pivovary proto stále rozšiřují sítě koncepčních hospod (Pilsnerka, Kozlovna, Ostravarna nebo Budvarka) s tankovým pivem.

Radlery zažívají comeback. Souvisí to s rozvojem cyklistiky, zdravějším životním stylem. Pomáhá jim také teplejší počasí. Kategorii už se nevěnují jen největší nadnárodní pivovarnické skupiny, ale třeba i náchodský Primátor, Pivovar Svijany, Vratislavice nebo Budějovický Budvar. Pivovary vymýšlejí nové příchutě, nově i s bylinkami.

České pivovary za letošní tři čtvrtletí vyrobily o 1,2 % méně piva než před rokem. Pro tuzemský trh klesla produkce o 3,2 %, naopak na export vzrostla o 4,3 %. Polovinu spotřeby v ČR tvoří spodně kvašená jedenácti a dvanáctistupňová piva, jejich obliba mírně posiluje, 45 % spotřeby pak výčepní piva. Zbývajících pět procent tvoří kategorie nealkoholických piv, pivních mixů a pivních speciálů.

Pivovarům nepomohl chladný květen, kdy se meziročně propadl výstav piva o desetinu. Červen platí z hlediska pivovarnictví za silný měsíc. V roce 2019 ČR zažilo tropické dny s teplotami nad 30 stupňů. Pivní zahrádky tak konečně zahájily letní sezonu a spotřeba piva vzrostla. V červenci si oproti loňskému rekordnímu výstavu připsaly ještě o dvě procenta více. Druhý prázdninový měsíc byl letos provázený deštěm a bouřkami. Zájem o pivo a na něj navázaná výroba se tak nezvýšily.

Domácí pivo si legálně vaří už tisíce Čechů. V listopadu sněmovna zvedla limit na 2 000 litrů ročního výstavu bez spotřební daně. Homebrewaři pořádají degustace svých výtvorů. Plzeňský Prazdroj od 1. října zvýšil ceny piva v lahvích a plechovkách v průměru o 50 haléřů. Vedle horší úrody chmele a ječmene zdražení nahrává hlavně to, že Češi se teď zkrátka mají dobře a více utrácejí.

Po celé ČR roste počet pivoték, provozovatelé se snaží rozšířit pivní kulturu, pořádají ochutnávkové večery, přednášky.

Sezónní výkyvy počasí a dlouhotrvající sucha způsobují už několik let problémy v produkci sladovnického ječmene. Pivovary jsou nuceny v této souvislosti učit se razantně šetřit s vodou.