Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTankovny *


Nepasterizované pivo si v Česku získává stále více příznivců. Dokazuje to zvyšující se počet restaurací, které ho čepují. Kvůli nabídce piva, které při výrobě neprošlo pasterizací, musejí mít restaurace takzvané tankovny.Restaurace s velkou spotřebou, obvykle nádražní a sídlištní, používaly v 80.letech 20.století tzv. stojaté tanky. Pivo bylo čepováno s použitím běžných vzduchových kompresorů. V dlouhodobějším kontaktu se vzduchem však pivo brzy zvětralo a ztrácelo říz. Také použité materiály – smalt nebo ocel, opatřená často oprýskávajícím nátěrem - kvalitě piva neprospívaly. Objem těchto tanků se pohyboval mezi 10 a 17 hl. Pro měření množství vyčepovaného piva se používal tzv. pivoznak – trubka s pravítkem podél celé výšky tanku.V 90.letech se začaly zavádět nerezové tanky o objemu 10 hl (od roku 2006 také o objemu 5 hl), ve kterých je pivo uloženo v nepropustném polypropylenovém vaku (tzv. systém bag-in-box.). Tento vak je absolutně neprodyšný a neuvolňuje z povrchu žádné sloučeniny. Pivo při čepování vůbec nepřichází do kontaktu se vzduchem, ani stěnou tanku, což pozitivně ovlivňuje kvalitu a trvanlivost piva. Pivo se čepuje s použitím vzduchových kompresorů vybavených filtry a ven se dostává tlakem vzduchu na vnitřní vak. Z tanku lze rozvést pivo až do 4 nezávislých kohoutů. Měření spotřeby piva se provádí na digitálním průtokovém zařízení.

Tanky, které jsou chlazeny na teplotu 8–10 °C, jsou umístěny v izolované místnosti – tankovně. Je-li pivo dobře ošetřeno, pak není rozdíl v kvalitě nápoje z tanku nebo sudu. Zatímco tanky jsou z provozních důvodů výhodné pro provozovny s velkou výtočí, sudy jsou méně nákladné a svým menším objemem zase umožňují udržet kvalitu piva i tam, kde se ho tolik rychle nevypije.
Tankovny čepují nepasterizované pivo, jež má vždy ten správný říz, tzn. není přesycené, jak tomu občas bývá v případě čepování ze sudů. Pro zachování kvality je proto nutné pivo z tanku vyčepovat co nejdříve. Nezbytnou podmínkou pro instalaci tankoven je tak určitá minimální týdenní výtoč. Ideální množství pro velké pivní tanky (objem 10 hl) je 20 hl týdně a pro malé pivní tanky (objem 5 hl) týdně 10 hl. Cena tankovny je různá dle instalace, v zásadě se ale pohybuje v rozmezí 650 – 800 tis za tankovnu. Zásobování těchto pivních tanků probíhá prostřednictvím speciálních cisternových nákladních automobilů. Cisterny jsou vybavené oddělenými komorami o objemu 20 a 30 hl.

Úplně první moderní tanky v ČR instalovali pivovarští odborníci z Velkých Popovic v roce 1994 v restauraci Letenský zámeček v Praze. Tehdy tak předběhli svou plzeňskou konkurenci, aby se o několik let později mohli o zkušenosti podělit už v jedné firmě.

Nikde jinde v Evropě, a zřejmě ani na světě, nedosahují tankovny takového rozšíření a propracovanosti jako v ČR. Nahrává tomu role piva jako národního nápoje a také skutečnost, že v naší vlasti je zvykem mít na čepu jednu či jen několik málo značek piva.

Tankovny umístěné za skleněnou stěnou jsou rovněž zajímavým zpestřením interiéru pivnice (v Praze např. U Zeleného stromu, v Bredovském dvoře, v Malostranské pivnici či v Kanadské pivnici ve Zlíně). Některé pivnice si dobře uvědomují konkurenční výhodu, kterou jim tankovny přinášejí v podobě prvotřídně ošetřeného piva, a samy o tom své hosty informují.


| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 12. 12. 2008 | 21446 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist