Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPorter *


Porter je silné tmavé pivo s chutí praženého sladu a s ovocným akcentem svrchního kvašení. Vlastní původ porteru je nejasný a teorie jeho vzniku se odlišují. Žádný jiný typ piva nevybízí k tolika otázkám pokud jde o původ.Kolébkou porteru je Británie. Porter připravil jako první v roce 1722 londýnský sládek Ralph Harwood. Současné jméno má snad od nosičů, kteří roznášeli zboží po městě v 18. století a před domy se ohlašovali voláním: "Porter !" („sluha“). Vlastní původ porteru je nejasný a teorie jeho vzniku se odlišují. Taktéž původní receptury z 18.století se dochovaly pouze útržkovitě. Žádný jiný typ piva nevybízí k tolika otázkám pokud jde o původ. Předpokládá se, že porter vznikl smícháním několika druhů jiných piv. Některé staré dokumenty hovoří o směsi 3 různých stylů – old ale (tmavé silnější), nového ale (světlé nebo polotmavé) a slabšího piva - v různých poměrech. Pivo bylo nazýváno Entire Butt nebo Three Threads.

Prapůvodní portery byly charakterizovány vysokou stupňovitostí a tedy vyšším obsahem alkoholu. Unavení dělnicí po celodenní vyčerpávající fyzické námaze v londýnských továrnách a docích nalézali v černém pivu sílu a uvolnění.

Tento druh piva převládal v Londýně zejména v dobách největší průmyslového a ekonomického rozvoje země v 19.století. S tím souviselo i rozšíření moku do celého světa.

Arthurs Guinness před tím, než začal vyrábět svůj světoznámý stout, se v 70.letech 18.století zaměřil na produkci porteru. V jeho pivovaru se vařily dva druhy s označením Porter X a Porter XX. Brzy následovala třetí verze, silnější porter pro export do Karibiku. V roce 1820 byl Porter XX přejmenován na Guinness Extra Stout Porter a exportní verze na Foreign Extra Stout. V roce 1974 skončila výroba Porteru X. Na konci 19.století v guinnessovském porteru převládly chutě pražené kávy. Vysoce pražené slady daly za vznik druhu stout. Dá se tedy napsat, že porter je otcem stoutu.

V první polovině 20.století zájem o porter na „ostrovech“ poklesl. Pivaři dali přednost typu „ale“. Výroba tmavého piva se víceméně přenesla do Irska. I zde však jeho spotřeba klesala, až se dokonce připravoval přímo v pubech směsí guinesse a speciálního piva. Až v 70.letech minulého století se porter opět zčistajasna objevil na anglické pivní scéně.

Porter se dá charakterizovat jako velmi tmavé, skoro černé, suché a chuťově vyzrálé, svrchně kvašené, hluboce prokvašené hořké pivo, s vysokým obsahem alkoholu, až 9 %, o 18 a více % hm. EPM. Originální porter chutná, zjednodušeně napsáno, po kávě a po ovoci. Chuť po ovoci dodávají kvasnice svrchní fermentace. Kávová suchost je důsledkem použití pražených sladů, ačkoliv ne do té míry jako u stoutu. Oproti stoutu chybí zde také charakteristická bohatá pěna. Jde o pivo vyráběné z opraženého, nesladového ječmene a silně chmelené. Ostatní vlastnosti moku se však liší podle místa vzniku. Pivo se podává vychlazené na 13 °C. Labužníci ho doporučují k ústřicím, mořským plodům a ke slaným rybám.

Dnes se portery vaří po celém světě, oblíbené jsou v Číně, pobaltských státech, severní Americe. Většina současných piv tohoto jména je však vyráběna metodou spodního kvašení.

Dne 1.října 1889 nastoupil do pardubického pivovaru nový sládek Antonín Šimonek. Ten je tvůrcem zdejšího devatenáctistupňového Porteru. Jeho výroba začala v březnu 1890 a je oblíbenou značkou i dnes. Speciál dosáhl nemalých úspěchů a vyznamenání v mezinárodním měřítku. Toto pardubické pivo má však s klasickým porterem společný pouze název. Vyrábí se spodním kvašením, jde tedy v podstatě o tmavý silný ležák. V minipivovaru U krále Ječmínka je vařen nepravidelně speciální ležák s názvem Prostějovský Porter.

Na konci 18.století Anglie exportovala na lodích do vzdálených zemí tehdy velmi oblíbené tmavé pivo. Původně se zde jednalo pouze o klasický stout se stupňovitostí a obsahem alkoholu na úrovní současné „dvanáctky“. Plavby přes moře, zejména do pobaltských států a Ruska, však trvaly příliš dlouho a pivo se na lodích kazilo. Britové využili svých zkušeností z přepravy alkoholických nápojů v subtropických a tropických zemích a rozhodli se u přepravovaného stoutu zvýšit stupňovitost asi na 18 % a obsah alkoholu na cca 7 % . Pivo začalo být více chmelené a do sudů byly před cestou ještě přidávány kvasnice. V průběhu cesty tak proběhla sekundární fermentace v sudech. Výsledné silnější pivo nejen že bez ujmy přečkalo dlouhou cestu, navíc se mu zlepšily chuťové vlastnosti. Vznikl tak nový druh piva. Tento styl piva nazvaný baltic porter začal být oblíben zejména v tehdejším Dánském a Švédském království a carském Rusku. Jistý londýnský obchodník dokonce daroval zmiňované pivo i samotné carevně Kateřině II. Panovnice následně povolila zásobovat tímto pivem carský dvůr. Tato událost dala pivu pojmenování russian imperial stout. Později začaly tento druh piva na území ruského impéria, skandinávských zemích a Polsku vyrábět místní pivovary.

| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 08. 02. 2009 | 21388 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist