Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 89642x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 89510x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 84330x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 78622x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 74595x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 73069x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 66325x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 65479x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 65083x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 64487x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 63345x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 62697x)

Pivovar Moritz aneb Jak jsem potkal pivo

Pivovar Moritz je už druhým restauračním pivovarem v Olomouci. Zdá se, že severní Morava se nechce nechat zahanbit západem Čech a produkuje další nové pivovárky. Olomouc se na naši pivní mapu zapsal v letošním roce hned 2x. V červenci byl po delší šeptandě otevřený Svatováclavský na Riegerově ulici č.p. 22.


Pivovar Moritz je už druhým restauračním pivovarem v Olomouci. Zdá se, že severní Morava se nechce nechat zahanbit západem Čech a produkuje další nové pivovárky. Olomouc se na naši pivní mapu zapsal v letošním roce hned 2x. V červenci byl po delší šeptandě otevřený Svatováclavský na Riegerově ulici č.p. 22.

Na svou druhou pivní premiéru v novodobých dějinách nemusela Olomouc čekat dlouho. Vcelku utajovaný proces příprav na druhý olomoucký mini dal o sobě vědět dne 10.11.2006 svým slavnostním otevřením. Neznám druhé město u nás se dvěma restauračními pivovary (Richarda v Žebětíně už do Brna nepočítám.

Svatováclavský pivovar jsem navštívil záhy po otevření v červenci a k mé radosti se mi podařilo jen pár dní po otevření Moritze ochutnat i jeho pivo.

Jel jsem s autem do servisu do Olomouce a jelikož na několik hodin si jej zabrali mechanici, využil jsem této příležitosti a skočil si na dvě malá pivka spojená s obědem na roh Nešverovy ulice a Palachova náměstí (Nešverova 683/2). Na tomto místě je vchod do království Moritze. V populárním to seriálu Hospůdka se zpívá o třech schůdcích, zde jich je trochu více a zavedou vás do sklepních prostor restaurace spojené s pivovárkem. Ten je rozdělen na dvě místnosti. Pro nás hlavní je vpravo od vchodu, která je spojena s varnou a zároveň za sklem je možné pozorovat hlavní spílání v otevřených nerezových kádích. V této části, již ukryté zrakům hostů, se nachází i sklad surovin se šrotovníkem a „sklep“ s tanky na zrání piva. Abych nezapomněl, jsou tu i dveře vedoucí do kuchyně. Ve druhé (levé) části je „jen“ výčep, toalety a další stoly s místy na sezení.

Doprovázel mne známý bydlící v Olomouci, který neměl tušení o další příležitosti ochutnat „trochu jiné“ pivo. Oba jsme byli velmi mile překvapeni a zasaženi u srdce až skoro domáckou atmosférou. Nevtíravý, ale ochotný personál, tichá kulisa pohodových melodií a vybavení nastolující pohodu třicátých let, jak nám ji předvádí černobílé pamětnické filmy nejenom s Oldřichem Novým.
Navíc jsme byli potěšeni zcela nekuřáckým prostředím, nezasmrádneme, jako nekuřáci vítáme možnost dýchat trochu méně znečištěný vzduch a navíc … navíc jen v takovém prostředí můžete do koštování zapojit naplno i další čiv – čichové buňky.

Dřevěné masivní stoly, staré „modely“ dřevěných židlí, dřevěné obložení stěn, na nich jen pár artefaktů, žádná slátanina, žádné výmalby „pseudo-pivního světa“. Jen vyvážená výzdoba, jemně korespondující s tlumeně znějícím dixilendem – pohoda a klid. V tuto dobu záhy po otevření (od 11.00) se v poloprázdném lokále většina oddávala obědu a mnozí návštěvníci jej zakončili i pivem.

A jaké že je zdejší pivo? Chutnalo mi. Vyváženě sladěná sladová chuť s jemnější chmelovostí končící mírným schnutím. Od vůně až po chuť jsou v pivu lehce cítit kvasnice, které na svou přítomnost bonzují i jemným zakalením, které ale svou nenápadností prozrazuje, že je pivo již usazené. Zatím mají na čepu dvě varianty světlého nefiltrovaného piva – jedenáctku a dvanáctku. Liší se mezi sebou skutečně především rozdílem v plnosti a při placení v ceně. Snad jedinou věc, kterou bych na tomto pivu zkritizoval je jeho menší plnost a kulatost. Jinak mohu jen vřele doporučit a věřím, že si na něm pochutnají nejenom znalci, ale i běžní pivaři.

Měl jsem to štěstí a potkal se zde i s jedním ze dvou! sládků – s panem Petrem Drexlerem. Zajímavostí je, že dosavadní zkušenosti získával v drožďárenství. Přeci jen v mnohém blízký obor. Od něj jsem se dozvěděl, že slad se nakupuje v Litovli, kvasnice typu H odebírají z Přerova a chmel používají žatecký – v granulích. Varní proces je klasický dvourmutový, objem vyrážené mladiny je 430 až 450 litrů. Spilka je otevřená nerezová, má sice 3 vany o objemu 850 litrů, ale využívají se jen dvě. Třetí slouží pro chladící vodu. Nyní vaří na střídačku s druhým sládkem Ing. Stanislavem Nožkou 4x týdně. Ve sklepě je 12 tanků, každý o objemu 850 litrů. Majitelem je společnost Moritz, s.r.o. a další údaje najdete na www.hostinec-moritz.com. Například zde najdete i to, že se nachází v objektu postaveném na přelomu 19. a 20. století stavitelem Moritzem Fischerem, jehož křestní jméno nese. Spolumajitelé pivovaru chtěli přispět k oživení ducha židovských tradic, proto je zdejší pivo košer a restaurace vedle staročeských jídel nabídne i speciality haličské kuchyně, která je jakousi kombinací kuchyně ruské a židovské. Do budoucna míní připravit i pivo tmavé a (díky za to) i pšeničné.

Nevýhodou, kterou především poznají v létě je nemožnost zahrádky (přemýšlel jsem jak by ji mohli udělat a na nic jsem přišel). Počet míst je tak velmi omezený a do obou místností se dle mého odhadu vejde tak cca 70-80 hostů. Nevím, proč stavitel přistoupil k řešení, kdy místo schodů se podlaha na toalety dvoustupňově svažitě zvedá. Neznalý situace jsem i po jednom malém pivě působil jako ožralec, když jsem na nerovném terénu silně zavrávoral, tuto zkušenost mi můj známý po chvíli opět potvrdil (nejsem nešika jen já). Dle mého není tento terén zhotoven kvůli vozíčkářům, tomu nenasvědčuje ani standardní šířka dveří na toalety, ale ani fakt, že se hospůdka nachází ve sklepení, kdy návštěvník zdolává mnoho schodů – a to je další nevýhoda. Dnes zhýčkaní lidé zamíří především do přízemních prostor, co je nad a pod už vyžaduje více úsilí a psychologický aspekt nutnosti zdolávat další překážky běžného náhodného člověka odradí.

Pro mne výhoda, se může jevit jako nevýhoda pro vyšší konzumaci piva. Nekuřácká restaurace, kéž by jich bylo více, způsobí v našem českém prostředí, že běžný pijan piva se tu nevyskytne. 90% (možná i více) pravidelných návštěvníků pivnic a restaurací kouří. Díky nekuřáckým prostorám se zde bude především scházet jiná klientela, ale ta již neudolá svých 5-15 kousků denně, což je ekonomická ztráta pro pivovar. Nicméně, těší mne to a přeji jim mnoho úspěchů – už aby v ČR zavedli nekuřácký zákon jako v Irsku (kdo z vás mi za tento názor začne nadávat?).

Pro sběratele uvádím, že mají sklo 0,3 a 0,5 l s logem Moritz a účtenky s tímto logem. Logo je pěkně zpracováno v secesním duchu a dotváří tak příjemný interiér evokující dobu třicátých let. Podtácky jsou keramické bez loga. Cenu „dospělého“ piva nevím, ale za malou 11-tku jsem platil 12,50 Kč a za malou 12-tku 13,50 Kč. Jak jsem uvedl, po cca 3 hodinách jsem už musel opět osedlat mnohokoňového oře a tak ze mne musel mezitím vyprchat alkohol.

Zda je či není zdejší pivo košer, v něm není poznat, ale jeho chuť mne vábila k dalšímu napití. Hodinka zde strávená se stala pro mne krásným oddechovým mezičasem ve shonu dnešní doby. Zastavením v dějinách, balzámem na duši. Hravý klidný dixilend nemusí zrovna každému vyhovovat, ale určitě dokáže zklidnit tep a má duše se koupala ve vlnách swingu a jazzu. Mám rád místa, kde není nic násilné a jakoby prvoplánově echt výdělečné. Ale možná právě onou pohodou, klidem, chutným jídlem, skvělým pivem a decentní výzdobou interiéru pomůže MORITZ svým majitelům ke svému místu na slunci.

Děkuji a přeji majitelům pivovaru Moritz zdar.

Tož tak …

»»» fotoalbum minipivovaru Moritz| Autor: Roman Holoubek | Vydáno dne 28. 11. 2006 | 66939 přečtení | Počet komentářů: 34 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 059 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist