Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 89640x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 89508x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 84327x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 78621x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 74595x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 73068x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 66324x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 65478x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 65081x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 64485x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 63342x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 62694x)

Tip na výlet - Po stopách Bohumila Hrabala +


Dne 3.2.2007 uplynulo 10 let od smrti Bohumila Hrabala.
Bohumil Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně - Židenicích Marii Kiliánové, otec v křestním listě uveden nebyl. Později, když se Maryška provdala za Františka Hrabala, se rodina stěhuje do Polné, kde je Francin účetním v pivovaru. V létě 1919 přijímá František Hrabal místo správce pivovaru v Nymburce, kde Bohumil Hrabal absolvoval jak základní školu, tak reálné gymnázium.


I pokročilý podzim a přicházející zima je vhodné období pro turistický výlet. Obzvlášť pokud jde o magická místa v lesné osadě Kersko u Hradišťka na Nymbursku.
V této polabské oblasti jsou místa, kde spisovatel Bohumil Hrabal, od jehož smrti uplyne deset let, žil a literárně tvořil po značnou část svého života. покрывало на кроватьPřírodních zajímavostí Kerska je mnoho a jsou zvýrazněny v několika vývěsných skříňkách s mapou. Vybíráme pro vás asi patnáctikilometrový výlet, takzvanou Hrabalovou stezkou, následně pak cyklostezkou která sleduje červené turistické značení.
Výchozím objektem pro nás bude restaurace Hájenka, která byla stejně jako celá osada v roce 1983 dějištěm filmu Slavnosti sněženek.


I dnes si zde můžeme dát kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím a zapít nymburským Postřižinským pivem.


Kousek od Hájenky je Lesní ateliér u Kubů. Kromě střídání mnoha výstav se v květnu na zahrádce ateliéru koná slavnost Hrabalovo Kersko.
Dále po silnici přijdeme na červenou turistickou značku u minerálního Josefského pramene.


Od pramene půjdeme vlevo po červeném turistickém značení až na silnici kterou přejdeme, na dohled přijdeme k chatě Bohumila Hrabala s popisným číslem 0315 (červená odbočila vlevo po silnici do Semic).


Dále k Menhiru náš povede žlutozelené místní značení, které nás provázelo již předešlou cestou. Pokračujeme tedy vpravo po lesní cestě chatovou oblastí až k silnici. Žlutozelenou šipku vlevo do lesa vynecháte (cesta končí oraništěm)!
U silnice odbočíme vlevo na zelenou turistickou stezku lesem. Od rozcestníku „Staré koryto Labe“ pokračujeme asi 200 m, kde u nových chat odbočuje zelená vlevo, mi půjdeme vpravo po málo používané cestě k řece Labi a pokračujeme proti proudu. Zde objevíme i žlutozelený terčík. Asi po 1 km nás na odbočení do lesa upozorní značení cyklostezky 0019 a dobře vyježděná cesta. Odbočka k Menhiru, asi po 100 m vlevo, je málo znatelná cesta jednostranně označená malou ceduličkou.
Kultovní kameny, u nás jich je 21, byly vztyčovány již dávno před Kelty. Od kamene se vrátíme na cestu a pokračujeme až na silnici. Od konce osady Kersko jdeme po silnici. Kde les vpravo končí a začínají první budovy, vede červeně značená turistická cesta okrajem osady Hradišťko ke hřbitovu. Na hřbitově najdeme hrob rodiny Hrabalových vpravo od středu hřbitova.


Jde o bílý pomník s otvorem „tunelem podle Moodyho“, podepřený kamennou rukou. Červené značení nás dále povede polní cestou rozsáhlými lesy podél čističky a jezera v Sadské, osadou Písty až k železničnímu mostu v Nymburce. Zde odbočíme vpravo po stezce a přes železniční přejezd přijdeme do Pivovaru Nymburk.


Pivovar je místo, kde spisovatel prožil dětství, kde jeho otec pracoval a s rodinou bydlel. Pokud budete pokračovat ve stylovém zakončení, pak si v pivovaru dejte Postřižinské pivo a požádejte na vrátnici o umožnění shlédnutí Hrabalovy pamětní desky, která je na budově sladovny asi 100 m za vrátnicí a je netradičně ve výšce "kam čůrají psi", tak jak si to Bohumil Hrabal přál.


Z objektu pivovaru se dáme vlevo a druhou ulicí „Zálabská“ se vrátíme k řece. Poslední vila vlevo patřila rodině Hrabalových. Na rohu oplocení vily k řece, bývalé hvězdárny, je vývěsní tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky.
Bonusem výletu může být návštěva městského muzea se stálou expozicí Bohumila Hrabal, v budově za pěší lávkou přes řeku. Zde získáte ucelený přehled o životě spisovatele, včetně několika osobních věcí jako například kufříkový psací stroj Consul, na kterém mistr pracoval a který stával na stole v Hrabalově chatě v Kersku.

Zdrávi došli.
Zbyněk Ptáček

| Autor: Zbyněk Ptáček | Vydáno dne 03. 02. 2007 | 73343 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 059 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist