Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 89640x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 89508x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 84328x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 78621x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 74595x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 73068x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 66324x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 65478x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 65081x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 64485x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 63342x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 62695x)

17. Táborské slavnosti piva 2007, aneb pohled z druhé strany


Táborské slavnosti mají tak jako vždy dvě tváře, jsou to slavnosti piva – kde návštěvníci mají možnost ochutnat piva různých výrobců a značek, ale také jde o soutěžní tvář pro pivovary.

Za prvé jde o několikadenní maratón kulturního ochutnávání piva s programem ve kterém nechybí soutěže a hudební vystoupení. Píši o kulturním ochutnávání. Nejde zde o masovou „chlastačku“, jak je zvykem na mnoha jiných pivních slavností. V Táboře je omezené množství návštěvníků dané kapacitou sálu Amber hotelu Palcát a pivo se zde nečepuje do plastu, ale jen do skla, které je s pivem podáváno oproti záloze. Ano, uviděl jsem i mnoho mírně podnapilých návštěvníků, ale byl zde klid, neviděl jsem zde vyložené opilce a i v pozdních hodinách zde byl pořádek a vládla poklidná atmosféra. Jak jsem zaznamenal, většina návštěvníků se skutečně zaměřila na ochutnávání vzorků piv z různých pivovarů. Svůj stánek zde měly pivovary z těchto obcí: Benešov, oba z Českých Budějovic, Český Krumlov, Dražíč, piva společnosti Drinks Union (Ústí n.L., Velké Březno, Louny, Kutná Hora), Hanušovice, Havlíčkův Brod, Humpolec, Jihlava, Nymburk, Olivětín, Pelhřimov, Podkováň, Polička, Protivín, piva z Pivovarů Staropramen (Praha a Ostrava), Rakovník, Strakonice, Svijany, Třeboň, Velké Meziříčí, Vyhne a Zvíkovské podhradí. Dále Svět piva nabízel na svém stánku piva několika značek – „australský“ Forster's, Kaltenecker z Rožňavy, sokolovský Permon, IPA z Pivovarského domu a BON ze Zašové. Nabídka vskutku široká. Přesto jsem se nezdržel úsměvu, když jsem občas zahlédl „znalce“, který přes tak širokou rozmanitost čepovaných piv si v ruce nesl lahvový Prazdroj. Proč takoví lidé navštěvují pivní slavnosti je mi záhadou, zvlášť když v každé sámošce si onen lahváč koupí výrazně levněji. ягоды годжи

Slíbil jsem, že podám pohled z druhé strany. Náš pivovar se teprve podruhé zúčastnil pivní soutěže. Vloni jsme vzorky pouze poslali a v tmavých speciálech jsme získali druhé místo. Letos jsem se i osobně zapojil do degustací. Z domova jsem odjel ve středu ráno, abych se již v 9 hodin na půdě jihočeské univerzity ocitl ve společnosti zástupců mnoha pivovarů. Podle podaných informací šlo o největší degustační soutěž u nás, když se letos přihlásilo 64 pivovarů s celkem 273 vzorky. Mými kolegy byli především sládkové, majitelé, lidé z provozu, ale i z laboratoří. Během dvou dnů jsme se museli prokousat velkým množstvím vzorků. Ve většině kategorií bylo přihlášeno tolik degustátorů, že na mně přišla řada někdy ob kolo, někdy i méně často. Ale protože výběr probíhá v několika kolech a například v nejvíce obsazené kategorii desítek se jednalo o 50 vzorků, bylo těchto vyřazovacích a opravných kol tolik, že od počátku degustace desítek do finále uběhlo téměř 6 hodin. Vezmeme-li v úvahu, že bylo celkem 11 kategorií, pak je z toho zřejmá jak časová náročnost, tak i velká zátěž na čichové a chuťové buňky, kdy v každém kole se hodnotilo v průměru 6 vzorků. Dvoudenní maratón začínal vždy v 9 ráno a končil v pozdních večerních hodinách.

Co jsme tedy dělali ve chvílích, kdy jsme nedegustovali? První den to bylo především povídání se známými, seznamování se s dalšími kolegy a čas plynul celkem relativně rychle (hovořím-li za sebe). Druhý den jsme byli již dosti unaveni z předchozího dne. A jak jsem si všiml, proměnila se většina sálu (samozřejmě až na zrovna aktivní degustátory) ve velký čtenářský kroužek. Čas plynul již velmi pomalu. Po ochutnání velkého množství vzorků, byť se jednalo vždy jen o několik centilitrů piva na dně, jsme již v odpoledních hodinách měli chuťové pohárky značně oslabené. Skutečně mám na mysli pouze oslabení chuťových buněk, vždyť během dne (za 10 až 12 hodin) jsme mohli sotva vypít více jak 2 až 4 piva. Ale přes všechna kola, opravná kola, semifinálová kola, opravná semifinálová kola, finálová kola a jejich případné opravné kolo se prokousat – to už je skutečně záběr. Skutečně se nejedná o žádný výlet z běžného pracovního dne, ale o náročnou práci (chtěl-li člověk poctivě rozlišit výrobky od sebe a přisoudit jim maximálně objektivně body) spojenou se zdlouhavým vyčkáváním na svou další degustační sérii. To není povzdech nad organizací. Pan Srb se svým týmem spolupracovníků se skutečně snažili plynule proplouvat koly a po této stránce si není na co ztěžovat. Prostě jen šlo o příliš velké množství přihlášených vzorků. Snad by se do budoucna mohlo učinit nějaké opatření, ať už snížením počtů vzorků, nebo prodloužením na více dnů, či snad o zařazení „oblastních“ vyřazovacích kol.

Pokud se někdo domnívá, že si pivovarníci upřednostňovali „svá“ piva, tak to skutečně nešlo. Nejen, že na něj nemuselo v dané sérii „jeho“ pivo vyjít, ale zpravidla se nedalo to „moje“ pivo poznat. Mnoho vzorků bylo velmi podobných, a to mi potvrdili i ostatní, dalo se vytipovat, že někde mezi těmi několika vzorky je možná „mé“ pivo, ale žádný ze sládků a ostatních kolegů si nebyl stoprocentně jist.

Jistě se mnoho z vás ptá jak mohlo v nejprestižnější kategorii prémiových ležáků zvítězit pivo Ambrosius určené pro obchodní řetězec. Ono těch vysvětlení může být několik a pravda bude, jako vždy někde mezi. Jde o špičkový prémiový ležák? Nebo naše chuťové čivy byly již natolik oslabené (dvanáctky probíhaly druhý den v pozdně odpoledních hodinách), že jsme už nerozeznali vodu od piva? Všechna piva v soutěži byla špatná a jednooký mezi nimi je králem?

Víte, při takové stopečce piva na dně sklenky, stopečce, která nestačí ani na jeden pořádný lok, můžete jen stěží rozpoznat plnost piva a chuťové vlastnosti se také zpravidla výrazněji projevují až po několika doušcích. U tak malého množství máte šanci zpravidla hledat především zjevné vady. Ta piva vyloučíte hned. V prvních kolech se jedná o jedno až tři piva, v dalších maximálně jde o jeden vzorek. Zbylá piva pak již třídíte jen podle sympatií, zpravidla dále hledáte možné vady, či vlastnosti, které ze vzorku vyčuhují. Tak se může stát, že dáte nejlepší hlas vzorku, které je po pivní vůni a chuti nejvíce čisté, tedy pivo s nejméně výraznou vůní a chutí. Ano i tak můžou některé značky postoupit vpřed. Neříkám, že je to případ piva Ambrosius, ale pro jistotu zajdu do Kauflandu a několik lahví si koupím pro řádné oddegustování. Podobná situace nastala, alespoň v mém případě, u piva Permon z Lomnice u Sokolova. Stouplo si na bednu, ale když jsem jej pak pil v třetince na stánku, tak mne nenadchlo a navíc bylo ještě příliš mladé, nevyzrálé.

Drinks Union - radost Ondry Kouckého je zjevná

ягоды годжи купить Shrnu-li výsledkovou listinu, pak si diplom z 64 účastníků odvezlo domů 27 pivovarů, ale jen 6 z nich získalo více jak jedno ocenění. Nejúspěšnějšími pivovary se stal Litovel se třemi diplomy (Premium 12 – druhé místo, Free – první a Pí-free třetí místo) a Malostránský pivovar z Velkého Meziříčí, který se tím pádem stal nejúspěšnějším minipivovarem v Táboře. 4 pivovary si odvezly dva diplomy. Mezi nimi i zašovský pivovar BON. V tmavých speciálech a ve světlých pivech z minipivovaru. BON se tímto stal jedním z šesti nejúspěšnějších pivovarů a z malých byl druhý nejúspěšnější. ягоды годжи цена

Tož tak.

Roman Holoubek

| Autor: Roman Holoubek | Vydáno dne 06. 02. 2007 | 63965 přečtení | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 059 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist