Pivovarské zajímavosti

Kniha o Měšťanském pivovaru v Poličce »»»


- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 14.1.2018. Právě je zde 1863 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 66113x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 56724x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 54885x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 50093x)
Historie pivovaru Heineken
(23. 02. 2010, 43693x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 42536x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 37727x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 37616x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 37148x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 36362x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 35817x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 35702x)
Sahti
(24. 08. 2009, 34494x)
Ze světa
Historie hostinců

Ostravský koník nebo kobylka ? (Pivní postřehy z Ostravy I.)


Snad každý člověk pociťuje určitý vztah ke svému rodnému městu. Ten, kdož v něm žije nepřetržitě celý svůj pozemský život, i ten kdož svým rodným lánům zamává a v novém hnízdečku se snaží předstírat, že tam sídlí odjakživa. Oběma zůstává v duši místo, kde spatřili poprvé světlo světa.


Se vztahem našinců k městům a obcím patří také vztah k záležitostem, jež jsou pro obec specifické. Mezi tyto patří bezesporu i znak města. Mě v Ostravě doprovázel již odmala vzpínající se kůň. Vlastně poprvé si ho asi pamatuji ze znaku dopravního podniku, jež provozoval ve městě městskou hromadnou dopravu.
Téma znaku mi připadalo být důstojné pro město. Kůň je mezi erby českých měst výjimečný. Asi jako Ostrava.
O původu ostravského znaku existuje několik verzí. Jednou z nich je, že figura bílého koně by mohla být zřejmě symbolem tranzitní polohy města. Jak známo, město v minulosti leželo na tzv. jantarové stezce, což byla nejdůležitější obchodní stezka vedoucí z Baltu k Dunaji a poté do dalších míst Evropy. Další verze hovoří o tom, že by se mohlo jednat o rys z erbu lokátora a prvního fojta v Moravské Ostravě. Ten vypadá velmi podobně. Zlatá růže byla pak převzata z rodového erbu olomouckého biskupa Stanislava Thurze.

No a abych se konečně dostal k jádru věci………………..

Motiv koně ze znaku města se také dostal na loga a etikety zdejšího pivovaru. Dokonce se od 90.let minulého století světlé výčepní pivo z varen Ostravaru nazývalo Koník, Vraník bylo pojmenování tmavé desítky, která se tu jistý čas vařila, světlá osmička se honosila názvem Poník. V roce 2000 byl Koník nahrazen „modernější“ Desítkou a o pár let později ještě "modernějším" Originálem. Zdrobnělina koně v názvu prý znevažovala kvalitní mok. Pivaři měli kapánek jiný názor. Ztratilo se i jméno Ondráš na světlém ležáku. Legendami opředený zbojník se prý činil až za hranicemi Ostravska.V roce 1996 koupila a.s. Pražské pivovary ostravský pivovar. Soukromě si myslím, že s ním měla podobné plány jako s pivovarem ve Vratislavicích nad Nisou. Jenomže Ostrava není Liberec. Chuťově výrazný Ostravar by se asi těžko dal uvařit v Braníku nebo na Smíchově. A Staropramen se zde také nikterak neuchytil, už vzhledem ke konkurenčnímu pivovaru v Nošovicích. Noví majitelé tedy chválabohu vsadili spíše na rozvoj regionální pivní značky. Což se myslím vyplatilo.

Když jsem někdy během prvních únorových dnů uzřel v červených přepravkách
Ostravaru lahve divného tvaru, zarazil jsem se. Zpočátku jsem měl dojem, že kupuji neblahé G s etiketou ostravaru. Po bližším ohledání jsem ale zaznamenal podobnosti s lahvemi staropramenu.
Všimnul jsem si také menších úprav na etiketách, ale nevěnoval jsem jim náležitou pozornost. Sypu si popel na hlavu. Ta nejdůležitější změna mi unikla. Upraveni byli totiž koně na etiketě. „Co nám to ti Pražáci zase udělali ?“. Co si myslet o změně na těle ostravského koníka. Je to vlastně ještě vůbec koník, není už to náhodou kobylka, neřkuli eunuch. Jaký byl úmysl těch, kteří rozhodli o odstranění „toho“ z těla zvířete ? Nemám se cítit jako konzument Ostravaru uraženě ? Nemám se bát, že se v další fázi ztratí z etiket celý kůň, že bude nahrazen něčím méně specifickým, něčím obecnějším ?
Pravdou ale je, že rovněž v oficiálním znaku města je ostravský kůň bez své pýchy. A také pohlavní rozdílnosti se objevily v logu Ostravaru až se „vznikem“ Originálu a Premia. Na etiketě speciálu Strong by jste genitálie na kresbě koně těžko hledali, naopak v roce 2002 zdůraznily pohlaví zvířete na Výročním ležáku. Na druhé straně, dovedete si představit českého lva ve znaku bez ….. ?
Ale teď zase z vážnějšího soudku.

Inovaci lahví Ostravaru cítím jako další investici do rozvoje perspektivní pivní značky. Zároveň ale trnu hrůzou, aby nenásledovaly investice do „modernizace technologie“. Mám obyčejný strach z toho, aby se originální hořkost mého oblíbeného ostravského piva nepřemodernizovala na univerzální obecnost europiv.

| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 17. 02. 2007 | 12503 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Galerie pivních etiketPrávě je zde 10 519 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie pivních přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz