Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 78947x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 77406x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 75671x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 68383x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 64366x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 61954x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 55638x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 55514x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 55222x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 54937x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 53587x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 52963x)

Kopřivové pivo z Ostravy

Pro mnohé z nás je kopřiva dvoudomá pouze obtížný plevel, pro ty znalejší představuje kopřiva léčivou bylinku. A právě na léčivé schopnosti kopřivy asi vsadil sládek zábřežsko-zámeckého minipivovárku, když přemýšlel o dalším speciálním pivu ze své dílny.

Pro mnohé z nás je kopřiva dvoudomá pouze obtížný plevel, jež bez pozvání chladnokrevně zaplňuje okolí našich domků či zahrádek, popřípadě „to pálivé“, jež na chvilku znepříjemní pobyt v přírodě. Pro ty znalejší představuje kopřiva léčivou bylinku, která působí na látkovou výměnu, očišťuje organizmus, působí protizánětlivě a protirevmaticky.

Na léčivé schopnosti kopřivy jistě vsadil sládek zábřežsko-zámeckého minipivovárku, když přemýšlel o dalším speciálním pivu ze své dílny. Období půlky února, kdy organizmus je po nevlídném zimním čase značně oslaben, snadno napadnutelný zákeřnými bacily všeho druhu, se přímo nabízí k tomu, aby člověk sáhl po něčem posilujícím.

Na podzim loňského roku byly do Ostravy Zábřehu přivezeny kopřivy z ekologicky čistého prostředí Beskyd. Po usušení byly byliny vloženy do rodící se mladiny ve varném kotli při chmelovaru.

Zpráva o novém speciálu připraveném panem Baronem mě samotného překvapila a nemohl jsem se dočkat soboty, a tedy cesty na ochutnávku do Zábřehu. Jen jsem se trochu strachoval, aby navařené množství kopřivového piva již zcela neproteklo hrdly žíznivých pivařů, neboť mok ze zdejších píp tekl již od čtvrtka.
Zámecká pivnice nás přivítala sobotním odpoledním poklidem. Ti, jež si zde pochutnávali na obědě již s plnými žaludky odešli k domovům, a ti, jež v prvním patře zábřežského zámku hodlali trávit večer, se většinou doma teprve chystali. Nedočkavě jsem si objednali dvě velká kopřivová piva.

A jaké vlastně kopřivové pivo ze Zámeckého pivovaru bylo?
S omluvou všem zkušeným degustátorům se pokusíme zaznamenat laický a ryze subjektivní vjem z nápoje.

Pěna byla lehce nazelenalá, nebyla příliš hustá a na pivu dlouho nevydržela. Barva piva nám připomněla kopřivový čaj, vzniklý výluhem z usušených rostlin. Vůně výrazně aromatická, připomínající čerstvě posekané divoké byliny. Chuť je kapitolou sama o sobě a nutno poznamenat, že byla opravdu netradiční. Pokud se pivař srovnal s výraznou „herbal“ vůní nazelenalého piva, chutí už tolik nebyl překvapen, neboť korespondovala s aromatem moku. Po napití byl nejvýraznější chuťový vjem na přední části jazyka a na bocích. Ke kořenu chuťového orgánu se již nedostal. O to více zaznamenatelná byla zvláštní chuť na patře. Pivo bylo lehce nahořklé, s jemnou štiplavou palčivostí nezpůsobenou sycením. Někteří v chuti nápoje nalezli i náznak meduňky. Ve srovnání s hladkou chutí tmavého Pikarda, byl kopřivový mok drsnější.
Přesto všechno bylo pivo lehce pitelné a osvěžující. Zajímavá chuť a vůně vybízela ke stále dalšímu a dalšímu napití. Pro srovnání barvy, vůně a chutě jsme si nechali přinést i tmavý ležák za zámecké varny.

Cena piva byla 32,- Kč za 0,5l, tedy stejná jako u zdejšího běžného piva. Stupňovitost byla označena číslem 11. Mok byl točen do tradičních boubelatých půllitrů.

Nutno napsat, že jsme nebyli jediní, jež nazelenalý zábřežský nápoj v onu dobu v pivnici popíjeli. Je zřejmé, že na experimenty zdejšího sládka si návštěvníci restaurace už nejen zvykli, ale že sem za speciály přijíždějí, že je zde přímo vyhledávají. To potvrdil na konec i dávný kamarád, který sem kvůli ochutnání jednoho půllitru bylinného piva dorazil.

Nezbývá než se těšit na další speciální piva ze Zámeckého pivovaru v Ostravě-Zábřehu.

| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 23. 02. 2009 | 7846 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 509provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 12 710 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2019

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz