Novinky
Do seznamu pivovarů nejnověji přidány: Minipivovar Kamenice u Jihlavy, Minipivovar Ossegg Praha, Nové Hrady minipivovar Zevlův mlýn, Minipivovar Kronl Mariánské Lázně, Dvůr Králové nad Labem minipivovar Safari, Praha minipivovar Vojanův dvůr, Srbsko minipivovar, Tábor minipivovar Pod Besedou.
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 7.9.2018. Právě je zde 2121 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 69152x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 62640x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 61965x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 55698x)
Historie pivovaru Heineken
(23. 02. 2010, 49125x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 48559x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 42931x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 42900x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 42692x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 41476x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 40838x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 40817x)
Sahti
(24. 08. 2009, 39705x)

Svatováclavské slavnosti piva Zámek Ostrava-Zábřeh


Když jsem se na konci léta dozvěděl od recepční zábřežského Zámečku, při koupi dárkového poukazu do zdejších pivních lázní, o chystaných Svatováclavských pivních slavnostech za účastí mnoha minipivovarů, mé srdce zaplesalo.

Podobnou akci jsem v letošním roce zažil v Ostravě již jednou. Konala se na jaře v hudebním klubu Garage. Tehdy se zde objevil mok i ze vzdáleného Zvíkova či Koutu. Šlo však nejčastěji o běžnou produkci, speciální piva až na výjimky chyběla. Piva byla točena do kelímků místními výčepními. Větší prezentace minipivovarů tenkráte chyběla.Pivní ulice v Ostravě-Zábřehu


Už když jsme došli k Zámečku, bylo ihned zřejmé hlavní úskalí slavností, tedy dosti dlouhé fronty u stánků s pivem.
Mé první kroky vedly ke stánku pořádajícího minipivovaru. Chtěl jsem jako první, snad z úcty k pořadateli, ochutnat jejich Svatováclavský speciál. Na pivo jsem čekal asi deset minut. V atmosféře tekoucí řeky lidí, motajícího se davu, jsem se trochu zachmuřil. Pivo bylo hodně zakalené. Granátové barvy. Výrazná chuť šípků, až do kyselého doznívání. Chuť jistě originální, zajímavá. Pro výrobu piva bylo použito 40 kg lučního medu z Jeseníků a lesního medu z Beskyd a k tomu přídavek pozdně letních bylin šípku. Várka 1 000 litrů moku prošla na spilce spodním kvašením za použití speciálního druhu kvasnic s dobou zrání 40 dnů.Sládek ze Štramberku a Kozlovic Marek Pietoň hovořil o svém vanilkovém speciálu.


Sládkové jednotlivých pivovarů představili během odpoledne na pódiu své pivovary a své produkty. Nutno poznamenat, že moderátor se snažil návštěvníkům festu přiblížit svět malých pivovarských provozoven.

Marek Pietoň ze Štramberku a Kozlovic řekl, že na vánoce uvaří opět vanilkový speciál, který na Štramberských slavnostech v srpnu slavil úspěch. Pochválil si výstav kozlovických varen. Zábřežský sládek Tomáš Hub prozradil, že na konec roku 2009 chystá čokoládový speciál.Sládkové (zleva) ze Zábřehu, Vojkovic, Dolního Sklenova a Rýmařova představují své produkty.


Osmnáctistupňový světlý Slezan byl jen zlehka zakalený, plný, hutný. Chutnal mi bez výhrad. Zrovna, když jsem stál dlouhou řadu na tento speciál, pozdravil jsem se s kolemjdoucím tvůrcem piva, sládkem Binarem.
Klaďas z Vojkovic byl světlý, téměř čirý. Bohužel jsem ho dostal ve sklenici mírně teplý (a navíc po čtvrthodinové frontě), což trochu očekávaný chuťový zážitek poškodilo. I tak byla znát hluboká „koníčkovská“ chuť.
Dále jsem se obrátil na osvědčené značky. Polotmavá čtrnáctka z Dolního Sklenova, moje pivní oblíbenost, mě příjemně polaskala na jazyku. Potěšil mě polotmavý ležák z Rýmařova, stejně jako tmavý Bon či Grošák z Vojkovic. Nicméně zdráhal bych se sestavovat jakýkoliv žebříček ochutnaných piv.

Binarova svatováclavská osmnáctka došla jako první točené pivo. Bylo zřejmé, že o ni byl velký zájem. Trochu tomu přispěl i moderátor celé akce, jež se o nejsilnějším pivu slavností mnohokrát zmínil. Ale zájem byl opravdu zasloužený. Navíc pípu ovládal jeden ze šikovnějších výčepních.

Jelikož byly nabízeny zejména silnější piva, nápad s vratnými třetinkami s logem Pikarda za 30 Kč byl určitě dobrý. Zejména pro ty, kteří chtěli ochutnat co nejvíce pivních značek. Mnozí pivaři se ochutnáváním různých vzorků přímo bavili a soutěžili, hovoříc při tom o skóre, v počtu vypitých třetinek.Ve sklenici na mě zrovna čekal vojkovický Grošák.


Krásné teplé počasí přilákalo k Zámečku spoustu lidí. Pro jejich kulturní pohodu byl připraven pestrý program. Kromě osvědčených interpretů jako Anna K. a Ready Kirken tu vystoupily i různé folkové skupiny a na zámeckém nádvoří udivovali svým umem muži v rytířské zbroji.

Stánky s pivem byly rozmístěny na ulici vedle Zámku, jež byla pro tuto dobu přejmenována na ulici Pivní. Výčepy byly vystaveny celé odpoledne slunečním paprskům, což se negativně projevilo na rychlosti čepování. Mladí výčepní (asi studenti) s pěnou dost zápasili. Někteří byli zručnější, jiní se naopak dost trápili. U stánku s prostějovským Ječmínkem jsem například zahlédl, jak mladičká „brigádnice“ přelévala mok mezi jednotlivými rozčepovanými sklenicemi. Jednotné u všech čepujících bylo to, že o nabízených pivech a jejich výrobcích nevěděli nic. U každého pivního stánku však byl vyvěšen papír s krátkou charakteristikou výrobce piva. Chyběla možnost zakoupení pivního skla či získání reklamních letáčků či tácků jednotlivých pivovárků.Žíznivá tlačenice


Fronty u pivních stánků se postupem času stávaly dosti deprimujícími. Nejdelší řada lidí byla u plzeňského Purkmistra, nejkratší u domácího Biovaru.

Pořadatelé mohli být s účasti pivachtivých návštěvníků spokojeni. Dalo by se diskutovat o rozšíření počtu píp a tím zmenšení nekonečných řad lidí, ale těžko šlo asi odhadnout vývoj počasí. V případě chladnějšího, by byl možná problém zcela opačný. Navštívil jsem zábřežské pivní slavnosti i na hodinku druhý den, tedy v pondělí. Musím napsat, že zde bylo již méně lidí, ale také méně minipivovarů a méně pivních značek. Hlavní speciály byly vypity již v neděli.Podvečerní pohoda na slavnostech.


A co bylo možné na ulici vedle zábřežského Zámku ochutnat ?

Zámecký pivovar Ostrava-Zábřeh: 11° tmavý puškvorcový speciál Pikard, 13° Svatováclavský speciál medovo-šípkový, 11° světlý ležák Pikard
Městský pivovar Štramberk: 11° tmavý Troobacz
Valašský pivovar Kozlovice: 11° světlý ležák Vojvoda
Minipivovar Excelent Rýmařov: 11° světlý ležák Excelent, 13° polotmavý speciál Excelent
Pivovar Černá Hora: 13° světlý ležák Kvasar, 10° polotmavý Kern
Pivovarský dvůr Plzeň: 11° světlý ležák Canabis, 11° borůvkové pivo
Pivovar Bon Zašová: 12° Bon světlý kvasnicový ležák, 14° tmavý speciál Bon
Pivovar Avar Hlučín: 12° světlý kvasnicový Avar, 12° tmavý ležák Avar
Minipivovar Valášek Vsetín: 12° Valášek višňový, 12° světlý ležák Valášek, 13° polotmavý ležák Valášek
Minipivovar U krále Ječmínka Prostějov: 12° Ječmínek světlý ležák, 13° světlý pšeničný ležák
Minipivovar Slezan Leskovec: 13° Slezan světlý a tmavý ležák, 18° svatováclavský světlý speciál Slezan
Minipivovar Koníček Vojkovice: 14° polotmavý ležák Grošák, 16° světlý ležák Klaďas
Minipivovar Hukvaldy: 12° světlý ležák, 14° polotmavý ležák
Minipivovar Kopřivnice: 12°světlý ležák Chachárek, 14° tmavý speciál Uhlo
Minipivovar Biovar Ostrava: 12°světlý ležák Qásek, 13° polotmavý ležák Qásek| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 29. 09. 2009 | 17290 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 11 429 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz