Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 13.4.2019. Právě je zde 2373 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 72143x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 71702x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 70600x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 62943x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 57658x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 56229x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 50040x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 49913x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 49805x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 49052x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 48381x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 47781x)
Sahti
(24. 08. 2009, 46695x)

Prolínání „pivní kultury“ v Rosicích


Divadlo, kulturní aktivity a historie pivovarnictví. Toto spojení již několik let platí v Rosicích u Brna. Bývalý objekt pivovaru, který se nachází pod zámkem v blízkosti mnohem rozsáhlejší továrny na rosické těstoviny, vlastní nadšenci z Divadelního spolku Prádelna a kulturu a historii pivovarnictví se také snaží už léta propojovat.


Ostatně pro areál rosického pivovaru – žádná novinka, vždyť jeho část dlouhá léta po skončení výroby sloužila jako Lidový dům. Tento oddíl objektu, dříve sladovna, který má odlišné majitele, přitom prochází již dnes rozsáhlou rekonstrukcí a má zde v budoucnu vyrůst restaurace. Něco podobného zamýšlejí i „divadelníci“ se zbylou částí, bývalým pivovarem.


„Aktivity kolem pivovaru nás baví. V současné době se o objekt nemusíme moc starat. Jeho stav je vlastně dokonce pěknou kulisou pro naše divadelní aktivity,“ říká jeden z majitelů objektu Lukáš Volánek, jinak ředitel Kulturního informačního centra Rosice. Jeho záměrem je i přesto, že stávající podoba je podle návštěvníků s citlivou kulturní duší „majestátní, okouzlující, inspirující“, v budoucnu po vzoru svých sousedů investovat do obnovy.

O plánech pro budoucnost říká v následujícím rozhovoru....

Jaký je Váš záměr s rekonstrukcí objektu, který není památkově chráněn?
V současné době jsme ve stadiu projektu pro stavební povolení a na detailech spolupracujeme s architektem a statikem. Pokud všechno půjde dobře, tak v příštím roce bychom mohli začít se statickým zajištěním. Rekonstrukce objektu by pak samozřejmě umrtvila naše kulturní aktivity, které především na pivovarském dvoře v létě organizujeme. Součástí objektu jsou také dva sklepy, ten ležácký je dobře dochovaný, ten druhý chceme odtěžit, protože byl v minulosti zavezen.

Plánujete také obnovení výroby piva v Rosicích?
V objektu plánujeme zřízení minipivovaru, který by byl v jeho přízemní části. V budově by byla i restaurace a v prostoru dnešní půdy by měla být malá ubytovna se zhruba patnácti lůžky a bytem pro správce objektu. Samozřejmě základním omezením rekonstrukce je objem finančních prostředků. Zvažovali jsme částečně možnost čerpání z projektů na infrastrukturu cestovního ruchu, ale tyto možnosti už skončily. Navíc objekt je v soukromých rukou, takže míra státní pomoci je omezená. Co se týče minipivovaru, vstupní investice do technologií se pohybuje kolem 5 milionů korun. Var plánujeme na 5 hektolitrů, tedy srovnatelný s tím, jaký má například minipivovar U Richarda v Žebětíně a o polovinu menší, než je v sousedních Oslavanech. Zrekonstruovaný objekt s pivovarem je jakýmsi ideálem a je mi jasné, že se to nepodaří hned. Pokud bude všechno hotovo, třeba v mých šedesáti, tak budu také rád.

Pokud se Váš sen podaří uskutečnit, nepůjde ale přece o úplnou novinku, vždyť k vaření piva se vracíte každoročně na rosickém minifestivalu Setkání pivovarů...
V minulosti jsme v rámci slavností několikrát pivo vařili, a to poslední se docela povedlo. Co pak sami nevypijeme, to se rozdá. Celkem jsme vařili pivo už třikrát. Vzhledem k tomu, že rosické pivo nikdy nemělo speciální název, měli jsme to privilegium, svůj pěnivý mok si pojmenovat. To první se tedy jmenovalo po někdejším majiteli panství Pertoldovi z Lipé Pertold, další pak stejně jako patronka města Tekla a třetí Hecht, podle štiky, která je ve znaku Rosic. Minifestival Setkání pivovarů proběhne letos opět v červenci a je plánovan na druhý červencový víkend. Jeho součástí bude jako v minulých letech hudební a divadelní představení v areálu pivovarského dvora. Jen doufám, že nám vyjde počasí, protože loni vytrvale pršelo, přesto se do Rosic sjelo přes 200 lidí, kteří byli naprosto úžasní a atmosféra také bouřlivá. Festival samozřejmě není jen o konzumaci piva, i když soutěžíme v jednotlivých pivních dovednostech a jakýmsi pivním supervizorem je pan Karel Vavrečka, který jako sládek působil v Dalešicích, Meziříčí či brněnském Pegasu. Součástí festivalu jsou i tematicky zaměřená divadelní představení. Vloni například pivovarský orloj, který se odehrával ve dvou okýnkách štítu budovy. Tato akce samozřejmě souvisí s naším divadelním souborem, kvůli kterému jsme objekt jako jakousi letní scénu pořídili.


Kromě amatérského vaření piva se zabýváte i historií objektu, co se Vám podařilo zjistit?
Historie nás baví, máme snahu o objektu zjistit další informace. Souhrn všeho podstatného o dějinách objektu je na našich webových stránkách. V budově pivovaru se také našla jedna láhev vztahující se k nájemci pivovaru Hirschovi. Našli jsme také střepy láhve s iniciály J.E Brauner. Co se týče písemných materiálů, je toho k dispozici i po archivech strašně málo, a to jsem bádal i v Moravském zemském archivu. Výsledkem jsou dva půdorysné plánky a účetní kniha, která končí rokem 1895-6.


autor textu a snímků: Filip Vrána

| Autor: Filip Vrána | Vydáno dne 24. 04. 2010 | 6572 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 12 429 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2019

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz