Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPivo před naším letopočtem II. *


Víme jen velmi málo o způsobu života původního keltského a germánského obyvatelstva střední Evropy, neboť nám chybí písemné zmínky o něm. Vzhledem k tomu, že starověcí Evropané, na rozdíl od svých starověkých vrstevníků na Středním východě, v Řecku a v Římě, byli negramotní, na svůj vstup do skutečné historie (zaznamenané písemně) museli čekat.

Starověcí Evropané tak vstoupili do „skutečné“ historie až díky zmínkám Římanů, gramotných útočníků, kteří o Germánech a Keltech začali psát, avšak často s pohrdáním. V těchto záznamech byly starověké evropské kmeny vykresleny jako primitivové z lesů, kteří pijí „nižší nápoj“ hanlivě pojmenovaný „ječmenné víno“. Nicméně ze záznamů je patrné, že Germáni pivo vyráběli ve velkém množství a ochucovali je např. dubovou kůrou, listy osiky, rozličnými druhy koření, medem, ovocem či dokonce volskou žlučí. Pivo pili z dutých rohů zubra. Dalšími, bohužel jen mizivými doklady o tehdejším způsobu života spojeném s vařením piva v našich oblastech, jsou skromné archeologické nálezy, několik jeskynních kreseb a mýty, které byly později, zhruba na počátku druhého tisíciletí našeho letopočtu zaznamenány písemně.

Ačkoli zaostávali v gramotnosti, ve srovnání se svými vrstevníky ze Středomoří, byli evropští pohané vrcholnými pivovarníky. Jak víme z artefaktů, již kolem roku 800 př.n.l pravidelně produkovali pivo. Jedním z důkazů potvrzující tento fakt, je pohřebiště bohatého příslušníka keltského kmene, který archeologové odhalili v roce 1935 poblíž vesnice Kasendorf, nedaleko dnešního Kulmbachu, v severním Bavorsku. Hrob pochází z tzv. halštatské kultury, a kromě ostatků zemřelého, obsahoval i jeho pohřební výbavu. Muž byl pohřben se džbánem černého pšeničného piva ochuceného dubovými listy a i o 3000 let později byly ve džbánu nalezeny stopy chleba – standardní suroviny na výrobu rmutu ve starověku. Tento džbán, dnes vystavený v Muzeu piva v Kulmbachu, je považován za jeden z nejstarších důkazů vaření piva v Evropě.

Neexistují žádné důkazy o kontaktech mezi germánským obyvatelstvem lesů střední Evropy s Mezopotámií, Egyptem či Středním východem, nicméně všichni z nich svá piva vyráběli stejným způsobem. Základem se staly tzv. pivní chleby rozdrobené do vody a ponechané spontánní fermentaci s využitím kvasnic přítomných v ovzduší. Z toho se dá usuzovat, že výroba piva se nezačala rozšiřovat z jedné centrální oblasti do dalších, ale že se pivo začalo vařit v různých oblastech nezávisle na sobě, někdy i v překrývajících se časových lhůtách.

Hotové pivo, které připravili keltští a germánští „pivovarníci“ bylo kalné a kyselé, nejčastěji černé, plné plovoucích slupek a jiných nečistot.

Germánské kmeny postupně vytlačily Kelty a rozprostřeli se po celém území střední Evropy. Díky malé komunikaci mezi sebou však byli velice nehomogenní a rozdělily se na řadu kultur se svými specifiky (skandinávská kultura, galská, německá).(Připraveno ze zahraničních materiálů.)

| Autor: Petra Krchňáková | Vydáno dne 13. 06. 2010 | 64133 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist