Novinky
Po dlouhé a těžké nemoci navždy odešel pan Pavel Jákl - pivovarský historik, grafik, pivař. Poslední rozloučení s Pavlem Jáklem proběhne 25.7. ve 12:00 v obřadní síni strašnického krematoria.


Do seznamu pivovarů nejnověji přidány: Nové Hrady minipivovar Zevlův mlýn, Minipivovar Kronl Mariánské Lázně, Dvůr Králové nad Labem minipivovar Safari, Praha minipivovar Vojanův dvůr, Srbsko minipivovar.
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 12.7.2018. Právě je zde 2049 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 68423x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 60857x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 59873x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 53995x)
Historie pivovaru Heineken
(23. 02. 2010, 47509x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 46761x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 41367x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 41324x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 41052x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 39941x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 39310x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 39267x)
Sahti
(24. 08. 2009, 38140x)

Pivní poznámky z léta 2010 – 1.díl


Ač jsem si v létě roku 2009 přísahal, že do minipivovaru v Karpentné už nikdy nepůjdu pěšky, že raději využiji jakýkoliv dopravní prostředek, rok se sešel s rokem a horký červencový den mě opět našel na asfaltce vedoucí z Bystřice nad Olší směrem k hradbě Slezských Beskyd.

Rodičovské povinnosti mě jednu letní sobotu zavedly do obce Bystřice a já neodolal vábení nedalekého třineckého piva. Zpočátku jsem sice logisticky kombinoval, jak bych se snáze do Karpentné a následně do oldřichovické hospůdky Miarka dostal, nicméně nakonec jsem se vydal do kopců s optimistickým elánem pěšky.

Vedle vlakového nádraží v Bystřici je malý bufet, kde točí nošovickou dvanáctku za 24 Kč. Bylo k polednímu a na lavicích už vysedávalo mnoho podnapilých místních chasníků. Já euromoku z údolí řeky Morávky odolal a raději si koupil 1,5 PET láhev nesycené vody. V kopcích přijde k chuti a později snad bude naplněna i třineckým kvasnicovým.

Přešel jsem hlavní silniční tah směr Slovensko a pak i řeku Olši, jejichž koryto bylo drsně poznamenané nedávnou povodní.

První věc, kterou při vstupu do vesnice Karpentné uvidíte, je hřbitůvek s kostelem podivuhodné věže. Vzorně upravené pomníky většinou nesly jména v polštině. Po loňské prémiové průzkumné cestě mi letos již nedělalo žádný problém minipivovar v místní části Třince číslo XI nalézt.


Výrobce Třineckého kvasnicového piva sídlí v bývalé kotelně mezi několika bytovkami, vybudovanými v socialistických dobách asi tehdy díky bohatým státním dotacím prosperujícím místním zemědělským družstvem. Takže zde nečekejte žádnou pivovarskou nostalgii. Duch vaření díla zde sice je, ale není tak intenzivní, jako ve starých pivovarských provozech. Nicméně, to, na čem byl zdejší minipivovar ochuzen, bylo vynahrazeno okolní skorohorskou přírodou. Dnešní den ke sledování okolních kopců skýtal ideální podmínky.

Netuším vůbec, čím to bylo způsobeno, ale musím napsat, že cesta z Karpentné do Oldřichovic, mi letos trvala nějak krátce. Snad to bylo tím, že horko bylo příjemnější, s mírným ochlazujícím větříkem.

Jako loni, jsem prošel Oldřichovicemi, pohorské vesnici pod horou Javorový (945 m.n.m), severozápadní výspou Slezských Beskyd. Popolední slunce mě již dost vyčerpalo, tak jsem byl rád, že jsem usedl k dřevěným lavicím pod rozložitým kaštanem restaurace. Objednal jsem si kvasnicové a s nedočkavou žíznivostí vyhlížel servírku, která to zde má k venkovnímu posezení kapánek déle.


Nutno poznamenat, že host si v Miarce v rámci zdejší teplé kuchyně může vybrat mezi hranolkami s kečupem nebo tatarkou. O brambůrkách a jiných prapodivných chipsech se zmiňovat nechci.

V hasičské stanici naproti, přes silnici právě probíhala jakási zahradní slavnost s malou soutěží hasičských dobrovolných skupin z okolních vesnic. Bylo zajímavé sledovat lopocení mladíků a mužů, jak zápasili s vedrem i s technikou, která toho červencového odpoledne příliš nespolupracovala. Z řad popíjejících na zahrádce krčmy Miarka bylo jejich činění intenzivně a mnohdy škodolibě komentováno. Navíc v místním nářečí, což je kapitola sama pro sebe. Roztomilá směs češtiny, polštiny a slovenštiny.

Ale vrátím se k pivu. Faktem bylo, že v Miarce se den pil většinou pil Radegast. Tím se osvěžovala i těhotná paní vedle mě, která své matce tvrdila, že ji třinecké pivo vůbec nechutná. Z dialogu u vedlejšího stolu jsem vyrozuměl, že polotmavý mok z Karpentné se točí v pěti hospodách po okolí. Zaznamenal jsem i dialog dvou hasičů, kteří si třinecké objednali. „Je dobré jako od Koníčka? Ne, je to nějaká mýdlová voda“. Ale v portfoliu hostů bylo možno rozpoznat i takové, kteří sem na kvasnicové polotmavé pivo přímo a pravidelně docházeli.

Mě ale třinecké chutnalo. Stejně jako loni. Těžko spoléhat na rok pivní paměti, ale letos jsem měl dojem silnějšího karamelového dozvuku. Pivo bylo spíše čiré. Pěna dlouho nevydržela a nebyla moc hustá. Cena za půllitr byla 29 Kč. Tedy oproti loňsku se zvedla. Ale kde ne, že?

Rozdíl oproti loňskému roku, bylo i to, že jsem pivo dostal do originálních kryglů s logem. Jejich baculatý tvar přímo k napití piva vybízel. V roce 2009 jsem si vychutnával třinecký mok z jednoduchých sklenic nošovického pivovaru.

Milé bylo posezení na zahrádce Miarky s výhledem na Třinec a Javorový. Krásné letní odpoledne se líně přeneslo do večera a já musel autobusovou linkou č.14 Oldřichovice opustit. V batohu mě příjemně chladila petka piva z Karpentné.

| Autor: Nemoderní pivař | Vydáno dne 13. 07. 2010 | 3037 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 11 266 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz