Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 83297x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 82281x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 78963x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 72488x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 68515x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 66306x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 59989x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 59471x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 59197x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 58670x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 57536x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 56773x)

Pivovar Verneřice, jeden z řady zážitků z letošního kolovandru


Při našich každoročních toulkách na kole nejen za krásami naší vlasti, jsme letos projížděli i Verneřickým středohořím. Po nádherném večeru stráveném na zahrádce restaurace Tivoli při místním pivu ve Velkém Březně jsme ráno vyrazili k Zubrnicím.V obci se nachází skanzen lidové architektury a půvabná museální železnice, ta žel nebyla otevřena a skansen, díky školním výletům, jsme si také mohli prohlédnout jen zvenčí. Přesto v nás zanechaly stavby, přirozeně rozeseté v obci, milou vzpomínku a slunce nad námi nám proniklo i do duše. Naším dalším cílem měla být zdejší dominanta - Buková hora se svým vysílačem. Cestou zahlédneme ještě jednu rozhledu u obce Náčkovice (postavena v roce 2004) a krátká zajížďka k ní byla odměněna kruhovou vyhlídkou. Dále už nás čekal jen sjezd do obce Verneřice, kde jsme měli v úmyslu vyhledat místní pivovar a pokud možno vyfotit i to, co z něj zbylo.
Verneřický pivovar - to co z něj zbylo (vpravo patrné větrání na štokách)


Jako vždy začínáme od náměstí, kde jsme se chtěli místních zeptat, jenže žádní místní nebyli. Ticho, prázdno. David to už nevydržel a jel směrem k Příbrami. Já jsem se ještě vydal do boční uličky, kde jsem přeci jen potkal zdejšího usedlíka, který mne nasměroval k pivovaru. Má snaha o focení exteriéru narazila na problém. Baterka v mobilu je vybitá a já se ani nemám jak dovolat Davidovi.
Pravděpodobně ležácký sklep


V tu chvíli mne oslovil pán odcházející z objektu pivovaru. Když zjistil můj zájem o historii, tak přesto, že už se chystal odjet, vybídl mne k prohlídce toho, co z bývalého pivovaru zbylo. Přitom jsem se dozvěděl, že objekt byl ke koupi. Protože má vedle bydlení, tak nechtěl, aby jej někdo koupil a začal mu „produkovat“ hluk u jeho stavení. Sám jej tedy pořídil, začal s úklidem a udržovacími pracemi, nemaje ještě ale ponětí co s tím bude dělat dál. Litoval jsem, že se nemám jak spojit s kamarádem a že nemůžu nic z toho vyfotit. Ještě než jsem se s majitelem rozloučil, požádal jsem jej, zda se ještě můžu vrátit s kolegou a projít stavbu ještě jednou i s fotoaparátem. Jsem rád, že k tomu svolil.
Téměř jistě lednice na led


Vyjedu zpět na náměstí, kde na mne už čekal David. „Nevím, co jsem fotil, ale na okraji města byl průmyslový objekt, pojedeme okolo něj“. A už se chystal jet tímto směrem. Později se ukázalo, že má několik záběrů staré mlékárny. Spolu jsme nejprve prošli ruinami zbytků pivovaru a průvodce jsem pro změnu dělal já.Autor textu při kaskadérském výkonu


Podle všeho se zachovaly ležácké sklepy s lednicí, některé prostory mohly sloužit i jako spilka a s velkou pravděpodobností nad nimi byly i štoky. Hlavní část pivovaru (varna a možná i sladovna) byla zbourána ke konci roku 1980 a na jejím místě stojí následně vybudované garáže. Místo vstupu do sklepa nás čekal seskok, dále přeskakování vodní plochy po dlažbách jako po ostrůvcích, prolézání po žebřících. Na jednom se mi těsně po vyfocení prolomily dvě příčky, ale ruka se ještě stačila zachytit horního okraje. Při této výpravě do minulosti jsme odhadovali původní účel prostor, přemýšleli jsme, jaké tu byly cítit vůně a jak asi chutnalo zdejší verneřické …
Prostor pro štoky


Poté už jsme projeli okolo bývalé parní mlékárny a za vsí Příbramí jsme vystoupali na Bukovou horu, zdejší dominantu s televizním vysílačem. Kousek za krásnou Děčínskou boudou je Humboldtova vyhlídka s úžasným (i když trochu omezeným) pohledem na údolí řeky Labe a okolní vrcholky Českého středohoří. Naše cesta na kolech pak pokračovala dál …
Humboldtova vyhlídka


Dovolím si publikovat krátce něco z historie, kterou jsem vygoogloval. Osud Verneřic se mi zdá velmi zajímavý, období růstu, prosperity, se střídají s úpadkem. Posuďte sami.

Město Verneřice německy Wernstadt
Vzniklo v období kolonizace v 13-tém století. Od roku 1479 se hovoří o městečku, kdy získalo práva od Zikmunda z Vartenberga. V roce 1522 k stávajícím privilegiím císař Maxmilián přidává městu znak a právo městské pečeti. V devatenáctém a podruhé ve dvacátém století o tento statut přišlo, až v roce 2006 jej opět získalo. V současné době zde žije okolo 1000 stálých obyvatel. Mělo právo várečné, právo týdenních a výročních trhů, svobodné soudnictví i svobodnou rychtu. Mělo poměrně velmi rozvinutý průmysl. V obci mimo pivovar a zmíněnou mlékárnu, byl mlýn, v roce 1707 zde byla založena první bavlněná přádelna na českém území. Další přádelna vznikla v roce 1824. Fungovala strojírna, v okolí se těžilo uhlí. V letech 1889-1890 byla pro další rozvoj postavena v té době už nezbytná železnice z Velkého Března (s odbočkou na Úštěk). Železnice byla zavřena v roce 1978 a nyní je v občasném provozu jen trať z Velkého Března do již zmiňované Zubrnice. Bývalé verneřovské nádraží je k nepoznání přestavěno na obytný dům. Za zmínku stojí také ona mlékárna. Jde, tedy šlo, o jednu z prvních parních mlékáren v zemi postavenou v roce 1902. Její zánik je datován rokem 1961 (údajně pro nedostatek pracovních sil).
Mlékárna


V roce 1912 byl k mlékárně přistavěn i mlýn. V letech 1954 až 1974 ve Verneřovicích také působila pekárna. Původní německé obyvatelstvo bylo po 2. světové válce odsunuto, v padesátých letech nastalo znovuosídlení, v 70-tých letech vytrhána trať, zbourána řada domů. Tato kdysi prosperující obec se nyní více podobá vesnici, kde, jak se zdá, hraje prim zemědělství.

Měšťanský pivovar Verneřice neboli Stadtbrauerei Wernstadt
V roce 1522 bylo uděleno městu právo várečné.
V roce 1645 švédští vojáci ukradli ve Verneřicích varnou pánev a prodali ji v Úštěku. Až do ledna 1648 se verneřičtí dohadovali s úštěckými o tuto varnou pánev, avšak pře dopadla v prospěch Úštěka.
Nejbližším souputníkem byl pivovar v Rychnově.
Hostinští z Příbrami nesměli dříve brát pivo odjinud, než od pivovaru z Verneřic. Roku 1576 vznikla „pivní válka“, měšťané z Verneřic táhli do Rychnova a Příbrami a konfiskovali tam vlastními silami uvařené pivo. Příbramští hospodští brali pivo z Verneřic až do roku 1931.
V letech 1882 až 1895 (kdy zemřel) byl starostou Verneřic pan Josef Renftel. Povoláním byl sládek a zdokonalil pivovar ve Verneřicích. Velmi se přičinil také o stavbu železnice.
Verneřický pivovar byl znám kvalitním černým pivem.
Výstav se pohyboval okolo 7.000 hl.
Poslední várka byla v listopadu 1946.
Na podzim roku 1980 byla zahájena a provedena demolice větší části bývalého pivovaru.
Dnes místo zbourané části jsou garáže, postavené začátkem 80. let.
Zachovaly se láhve s litými nápisy.
Zbývající části pivovaru je nyní poskytována současným majitelem udržovací péče pro její další nejisté využití.

Tož tak …

autorem fotografií je David Fišer

Fotogalerie pivovaru Verneřice >>>| Autor: Roman Holoubek | Vydáno dne 04. 10. 2010 | 8540 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 736 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 136 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist