Novinky
Do seznamu pivovarů nejnověji přidány: Minipivovar Kamenice u Jihlavy, Minipivovar Ossegg Praha, Nové Hrady minipivovar Zevlův mlýn, Minipivovar Kronl Mariánské Lázně, Dvůr Králové nad Labem minipivovar Safari, Praha minipivovar Vojanův dvůr, Srbsko minipivovar, Tábor minipivovar Pod Besedou.
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 22.9.2018. Právě je zde 2135 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 69172x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 62710x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 62042x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 55767x)
Historie pivovaru Heineken
(23. 02. 2010, 49198x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 48635x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 43001x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 42973x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 42761x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 41546x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 40902x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 40883x)
Sahti
(24. 08. 2009, 39778x)

Putování po minipivovarech pražských 1. díl - Pivovarský dům a Novoměstský


Píše se den 16.4. 2011 a já vyrážím se dvěma kamarády na dobrodružnou výpravu po minipivovarech pražských. Po pár předchozích dnech, kdy se k nám vrátily podzimní dny, to vypadá, že počasí nám bude přát a teploty stoupají opět k jarním dnům.
První minipivovar, který jsme zvolili jako startovní, je Pivovarský dům. Já vyrážím z Benešova vlakem na Wilsonovo nádraží. Kamarád Jirka jede z Prahy a Vašek z průmyslového města Čelákovice. Náš výchozí bod je I.P. Pavlova, stanice metra C. Po pár metrech přicházíme ulicí Ječnou k Pivovarskému domu. Jsme tu v jedenáct hodin dopoledních, přesně v době otvíračky a tak vcházíme jako první. Pomalu usedáme ke stolu a z nápojového lístku vybíráme první zlatavý mok, který nám zanedlouho proteče hrdlem. Nabízejí zde celý komplet 8 piv po 1 dcl. za 130 Kč. My se však rozhodujeme pro jeden typ do obsahu 0,3 l. Vašek volí variantu tmavého piva kávového. Já s Jirkou si necháváme natočit pivo pšeničné. Oba druhy jsou po 40 Kč.

Pšeničné pivo je velmi světlé a má výrazně nasládlou chuť, pěna však po chvilce upadá. Ale chuťově není špatné, je spíše neobvyklé. Vašek se rozplývá nad kávovým, ale druhé by si už nedal. Nejsou to přece jen piva na posezení s konzumací několika najednou. Proto my tu také nejsme, jde nám hlavně o poznání nových chutí. Škála nabízených piv je následující : kávové, pšeničné, kopřivové, Štěpán světlý, - tmavý, Speciál měsíce, višňové, banánové. Procházíme veškeré interiéry restaurace, kde místnosti obohacují různá pivovarská náčiní. Na stěnách visí malé obrázky zachycující již nevařící pivovary z celé republiky. Varny jsou dvě měděné. Za oknem lze zvlášť nahlédnout na spilku. Sympatická servírka středních let nám nabízí další piva z nabídky. My však musíme odmítnout a vysvětlujeme, že dnes nás čeká ještě mnoho pivovarů. Ona se pousměje a chápe, že musíme pít pomalu. Pro mě jako sběratele je sympatické, že se tady dalo koupit všech osm druhů pivních etiket.
A tak si blaženě odnáším celou sérii.
A nyní přichází hodnocení jako ve škole od jedničky do pětky. Piva – chvalitebný, teplota piv – výborný, interiér – výborný, ochota personálu – výborný, suvenýry – výborný.
Pivovarskému domu jsme se věnovali od 11.00 do 11.40.

Naše další cesta směřuje Ječnou ulicí na Karlovo náměstí a odtud pokračujeme okolo Novoměstské radnice do Vodičkovy ulice, kde na nás čeká pivovar Novoměstský.

Vcházíme do útrob domu dlouhým průchodem. Za dveřmi stojí pikolík, který nás ihned navádí kam nás posadit. My mu ovšem vysvětlujeme, že se posadíme až později, že si nejdříve projdeme restaurační prostory. Tento pivovárek je velmi členitý, co se týče místností a různých chodeb od suterénu až po terasu čítá celkem tři podlaží. Po důkladném profocení všech interiérů se všichni tři zastavujeme u obrazu, který visí u vstupu. Je to obrazová fotografie hlavních představitelů z filmu Postřižiny. Ukazuje nám, jak vypadají po 18 letech od natáčení. Varny jsou rovněž dvě měděné. I tato restaurace je prošpikovaná různými pivovarskými pomůckami. Nachází se zde i telefonní budka, nad kterou jsou zavěšeny různé bandasky, džbery a naběračky a rovněž tu stojí starobylý trakař. Toto místo se nám natolik zalíbilo, že jsme se tady usadili. Nabízejí dvě piva, jedná se o jedenáctku kvasnicový ležák ve světlém a tmavém provedení. Dáváme si všichni tři světlý ležák v obsahu 0,3 l. za sympatických 28 Kč, což na centrum Prahy není zase tak děsivá cena. Pivo má výraznou tmavší barvu, velmi hořký říz a bohatou pěnu. Chuťově je výborné, shodujeme se všichni tři. Vašek neodolal a dal si k pivu preclík, který je zavěšen nad ním. V tomto prostředí by člověk vydržel sedět dlouho, má to ovšem nevýhodu. Sedíme ve sklepních prostorech, a tudíž je tu značná tma. Sedět delší dobu pod umělým osvětlením bez okna není zrovna to pravé ořechové. Samozřejmě je to věc názoru.

Co se týče suvenýrů, jsou zařízení poměrně dobře. Mají bohatý výběr ve velké prosklené vitríně. Ceny jsou ovšem spíše pro zahraniční turisty. Etikety bohužel delší dobu nevedou. Tisk s logem dávají přímo na láhve se špuntovým uzávěrem, mají pěkný tvar. Ceny jídel bohužel rovněž nejsou pro našince. A tak po krátkém posezení u dobrého piva pomalu odcházíme z Novoměstského pivovaru, abychom zamířili do dalšího, který je nedaleko. Zdrželi jsme se tu od 12.00 do 12.50.
Naše hodnocení na závěr : Piva – výborný, teplota piv – výborný, interiér – dobrý, ochota personálu – chvalitebný, suvenýry – chvalitebný.

V dalším díle budeme pokračovat starou Prahou k dalšímu pivečku.


Vedoucí výpravy : Jiří Pertlík
Členové výpravy : Jiří Stoupa a Václav Seidl

| Autor: Jiří Pertlík | Vydáno dne 10. 05. 2011 | 5525 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 11 429 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz