Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 89639x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 89508x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 84326x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 78620x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 74593x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 73066x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 66323x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 65477x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 65081x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 64485x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 63342x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 62694x)

Neobvyklé názvy piv

V roce 1516 bylo v Bavorsku uzákoněno (Reinheitsgebot), že pivo by mělo obsahovat jen vodu, chmel a ječmen. Je to hodně zjednodušený recept na pivní mok, nicméně pravdou zůstává, že základní ingredience se opravdu moc změnit nemohou. Aby se dnes pivovarníci odlišili a zviditelnili svůj produkt na značně přesyceném trhu, napomáhá jim například reklama či experimentování s přísadami. Jinou důmyslnou formou jak vyniknout, je ale také možnost zvolit takové pojmenování pro pivo, které bude neobvyklé, zvláštní, bizarní, šokující a třeba i útočné. Hodí se cokoli, co nenechá zákazníka netečným. Zde jsou příklady některých názvů piva, vybočujících z řady.Fiddler's Elbow (Houslistův loket)
To je silné světlé pivo (English Pale Ale) z pivovaru Wychwood ve Velké Británii. Má mírně sladké, spálené aroma s nádechem chmele a pšeničného sladu. Pivo je lehce nasládlé, ovocné s tóny povidel a citrusů. Ať už jeho název znamená cokoli, je určitě vděčným námětem hovoru nad sklenkou tohoto moku. Jisté je, že Fiddler’s Elbow je rovněž malá vesnička ve Walesu. Význam pojmenování je často hledán v podobnosti s označením „tenisový loket“, který je třeba léčit odpočinkem a ledováním možná právě tak, jako „Houslistův loket“.


Old Speckled Hen (Stará kropenatá slepice)
Vyvážené pivo English Pale Ale s výrazně bohatou sladovou chutí s karamelovým a chmelovým aroma je produktem pivovaru Morland Brewery. Poprvé bylo uvařeno v roce 1979 na počest padesátiletého výročí továrny na výrobu aut MG. Zvláštní název piva pochází od pojmenování vozidla, které pracovníci továrny MG používali pro rychlejší přesun po továrně a za roky služby bylo pokryto skvrnami od barev a rzi, a tak si získalo přezdívku “Stará kropenaté slepice“.
Santa’s Butt Porter (Santův zadek)
Tento vydatný a silný porter byl připraven pro studené zimy pivovarníky v Ridgeway Brewing ve Velké Británii. Odkaz na Santovo „pozadí“ může souviset s obrovským sudem, na kterém Santa sedí, a který jakoby ono „pozadí“ připomínal. Nicméně slovo „butt“ se objevuje také v označení „Entire Butt“ (jinak taky „Three threads“ – tři motivy), což, jak se obecně předpokládá, znamenalo, že porter byl směsicí tří různých stylů - old ale (tmavé silnější), nového ale (světlé nebo polotmavé) a slabšího piva.Seriously Bad Elf (Opravdu zlý elf)
Jedná se o britskou verzi belgického piva Tripel, která se pyšní 9 % obsahu alkoholu. Je to vánoční pivo plné chuti, ovocného a kořeněného aroma. Svou vydatnou várku, která by mohla lehce kohokoli svést ke „zlým“ nepravostem pivovarníci z Ridgeway Brewing nazvali velmi příhodně a tematicky.Moose drool (Losí slina)
Toto čokoládově hnědé Brown Ale z dílny Big Sky Brewing v americké Montaně je krémově jemné a je vařeno ze čtyř druhů sladů. Má 4,2 % alkoholu a jeho sladovost je vyvážena chmelovostí tak, aby pivo nebylo příliš sladké. Legenda říká, že majitelé pivovaru seděli pod starým obrazem a snažili se vymyslet jméno pro svůj nový produkt, když tu konečně jeden z nich pohlédl na obraz, na kterém pil los vodu z jezera a z tlamy mu zpět vytékal pramínek. Prý tehdy řekl: „ To je los a slintá, tak to pivo nazvěme Losí slina.“ Pivovar však nabízí i další lahůdky jako např. Obětního beránka (Scape goat Pale Ale) nebo Zabijáka pstruhů (Trout Slayer Ale).


Old Engine Oil (Starý motorový olej)
Mok byl vyroben ve skotském pivovaru Harviestoun Brewery. Jde o ale skotského typu, název má, podle slov jeho tvůrce Kena Brookera, popisovat téměř černou barvu piva, ale i jeho „viskozitu“ a „mazací“ vlastnosti piva. Lidé se prý názvu zasmějí a po sklence šestiprocentního hedvábně hladkého piva s čokoládovým aroma s nádechem kávy, se smějí ještě víc.Polygamy Porter (Porter Polygamie)
Tmavé pivo z pivovaru Wasatch Brew ve městě Park City v americkém Utahu obsahuje 4 % alkoholu. Má aroma pražené kávy a sladkého karamelu. Chuť polosladké čokolády, mírně praženého sladu. Motto tohoto lehčího porteru zní: „Proč zůstat jen u jednoho (jedné) ?“.| Autor: Petra Krchňáková | Vydáno dne 14. 12. 2011 | 66322 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 059 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist