Novinky
Po dlouhé a těžké nemoci navždy odešel pan Pavel Jákl - pivovarský historik, grafik, pivař. Poslední rozloučení s Pavlem Jáklem proběhne 25.7. ve 12:00 v obřadní síni strašnického krematoria.


Do seznamu pivovarů nejnověji přidány: Nové Hrady minipivovar Zevlův mlýn, Minipivovar Kronl Mariánské Lázně, Dvůr Králové nad Labem minipivovar Safari, Praha minipivovar Vojanův dvůr, Srbsko minipivovar.
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 12.7.2018. Právě je zde 2049 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 68393x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 60801x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 59824x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 53948x)
Historie pivovaru Heineken
(23. 02. 2010, 47462x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 46714x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 41320x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 41280x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 41003x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 39895x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 39265x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 39220x)
Sahti
(24. 08. 2009, 38094x)

Pivní ročenka 2012


Když mne zhruba před rokem Roman Holoubek telefonicky oslovil s návrhem, abych se článkem podílel na vydání chystané pivní publikace, byla má reakce lehce opatrná. Provozování webu spolkne neuvěřitelné množství času, a to nejen u počítačové klávesnice. Kde vzít čas pro další aktivity. Nakonec jsem článek slíbil.
Rok utekl tak rychle, jak pádí voda beskydských bystřin. V obálce z nakladatelství Baštan jsem nalezl čerstvě narozenou brožuru s názvem Pivní ročenka. Při prvním letmém prolistování mě napadlo slovo „pestrost“. V publikaci opravdu naleznou všichni ti, pro které není pivo pouze nejsnadnější vstupenkou do alkoholického opojení, spoustu zajímavého čtení.

Všehochuť článků zastřešuje symbol oroseného půllitru plného chmelového moku s kralující čepicí bílé nadýchané pěny.

Bude vám vyprávěn příběh o tom, jak pivovarské provozy v pradávnu vznikaly a kudy vedla jejich další historická cesta. Hlouběji se ponoříte s Filipem Vránou do historie pivovarnictví v Jevíčku a Brtnici.

Představeny vám budou světové pivní styly, o několik stránek dále bude zase pivařům doporučeno, ze kterého typu sklenice si jednotlivé druhy nejlépe vychutnají.

Pozváni budete na exkurze do několika pivovarů (Vyškov, Litovel, Třeboň, Chodovar, Benešov, Strakonice, Dalešice), nahlédnete do zákulisí minipivovarů ve Zvíkově, Chýni, Ratíškovicích, Dalešicích, Olomouci (Moritz), Železné Rudě, Rožnově, Dobřanech a Plzni (Purkmistr). Jiné texty vás zavedou mezi minipivovarské nováčky v Mikulově a na olomouckém Svatém Kopečku.

Zajímavý je jistě rozhovor o minipivovarech s Janem Šuráněm, František Šámal shrnuje vývoj českého pivovarnictví v posledních letech a hodnotí jeho současný stav. Roman Holoubek se vrací k pivovarskému roku 2011 z hlediska statistik. Tradici a současnost Tršické chmelařské oblasti přibližuje Jiří Novotný. Reklamním článkem je čtenářům představena klasická sladovna v moravských Záhlinicích, stejně jako velmi starý a stále fungující sladovnický provoz ve Mšeně na Mělnicku.

Jiří Kaňa vám svými otázkami v trojrozhovoru představí provozovatele třech nejnavštěvovanějších českých pivních webů, v jiném článku v mírně optimistickém tónu dokládá obnovu české pivovarské pestrosti.

Dozvíte se, co je homebrewing a obdržíte rady, kde začít a kde hledat návody a recepty. Žádný sběratel pivovarských suvenýrů si jistě nenechá ujít články Marka Kamlára. Dozvíte se mimo jiného, co sbírat, jak, kde a proč. V jiném čtení budete zase pozvání mezi švejkology doma i v zahraničí.

Kromě věcnějších textů se v Pivní ročence setkáte také s „pivní prózou“. Rosťa Kloubek například vzpomíná na dobu, kdy nádraží pod branickým pivovarem bylo výchozím bodem pro cesty trampíků do lůna přírody. Stejný autor poté popisuje „jak se stal pivařem“. Miloš Hobl přispěl do publikace „pivní bajkou“. Roman Holoubek vzpomíná na své první setkání se znojemským Hostanem. Kryštof Materna zase vypráví s tradičním humorem o svém prvním ochutnání sokolovského Permona. Tentýž autor o několik stránek dále popisuje své zážitky z pivní osvětové činnosti mezi zahraničními stážisty.

Na exkurzi se také můžete vydat do podskalské Střední průmyslové školy potravinářské technologie. Michal Vokřál obeznamuje čtenáře s podstatou pojmu „Suchdolský Jeník“. Rychlokurz degustace piva je pod vedením Miloše Hrabáka.

Gurmán potvrdí, že k pivu se hodí zakousnout trocha sýra. V článku Jiřího Kopáčka se dozvíte více o sýru pivním. V jiném lehce reklamním textu je čtenářům nabídnuta pivní kosmetika.

Na pivo budete pozváni do olomoucké kultovní hospůdky U Kuděje. Provozovatel libereckého šenku U Hrocha dává cenné rady všem hospodským, kteří se na svých výčepních pípách nespokojí pouze s jednou euroznačkou.

Z mého neúplného výčtu článků je naprosto zřejmé, že snad každý z „pivních“ čtenářů si v Ročence něco nalezne. Nenacházejí se však zde těžké odborné texty, jež běžného pivaře po pár řádcích od dalšího čtení rychle odradí. V Pivní ročence si nepočtou ani ti, kteří vyhledávají články stylu: „dojel jsem do minipivovaru, vypil 3 piva a teď si zakritizuji“.

Texty jsou velice čtivé a jsou určeny pro ten nejpočetnější segment čtenářů. Pivní ročenka je určena pro všechny ty, kteří se chtějí nenásilně pivně a pivovarsky poučit a pobavit.

Myslím, že se tento projekt velice vydařil.


Pivní ročenku lze objednat zde| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 30. 04. 2012 | 2799 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 11 266 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz