Novinky

speciály konce roku 2018 >>>

Do seznamu pivovarů nejnověji přidány: Minipivovar Kamenice u Jihlavy, Minipivovar Ossegg Praha, Nové Hrady minipivovar Zevlův mlýn, Minipivovar Kronl Mariánské Lázně, Dvůr Králové nad Labem minipivovar Safari, Praha minipivovar Vojanův dvůr, Srbsko minipivovar, Tábor minipivovar Pod Besedou, Minipivovar Volf Široký Důl, Minipivovar Pioneer Beer Žatec, Minipivovar Garp Bakov nad Jizerou, Minipivovar Rudohor Dolní Žďár, Minipivovar Na Vývoji Vlašim, Praha minipivovar Pivo Karlín, Truskovice minipivovar Hulvát, Stěžery minipivovar Beránek, Řemeslný pivovar Rojc Rozdrojovice, Minipivovar Parovar Rudná u Prahy, Nepomuk minipivovar Zlatá kráva, Minipivovar Křížek Tábor.
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 15.12.2018. Právě je zde 2227 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 70098x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 65848x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 65610x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 58668x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 52110x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 51817x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 45790x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 45769x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 45722x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 44343x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 43704x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 43683x)
Sahti
(24. 08. 2009, 42600x)

Toulky po zaniklých pivovárcích Ostravska díl.4. – Zámecký pivovar Slezská Ostrava


Rukovětí k mému putování se stala především stať Milana Starce „Po stopách zaniklých a existujících pivovarů severní Moravy a Slezska II. - Pivovary na Ostravsku“ (Práce a studie muzea Beskyd 2011,č. 23.). Mým cílem nebylo zmíněný obsáhlý text přepisovat do internetové podoby, chtěl jsem jen s jeho pomocí navštívit místa, kde dávní sládkové vařívali svá díla, chtěl jsem se pouze podívat do lokalit Ostravska, kde pivovarnictví otisklo svá historická razítka.

Opustíme nyní místa, kde rodina Strassmannů vařila své oblíbené pivo, díky novodobé lávce překonáme suchou nohou řeku Ostravici v místech, kde se do ní vlévá po desítkách kilometrů meandrů, pravobřežní přítok Lučina. Tímto nedlouhým přesunem jsme opustili Moravu a ocitli jsme se na historickém území Slezska. Po pár dalších krocích se ocitneme u areálu, který je v současné době nazýván jako Slezskoostravský hrad.Nad soutokem obou řek postavil na počátku 13.století opolský kníže hrad s cílem ochrany své jižní hranice. Po rozdělení Opolského knížectví na tři části strážil hrad hranici Českého království a knížectví Těšínského. Sňatkem Václava III. s Violou Těšínskou v roce 1327 vliv českého krále přesáhl zemskou hranici a opevněné sídlo ztratilo své původní opodstatnění. Z hradu se stalo středisko nevelkého panství. O 200 let později bylo středověké hradiště přestavěno na, té době lépe vyhovující, zámek.

Kdy přesně vznikl v hospodářském zázemí feudálního sídla pivovar, se historikům vypátrat zatím nepodařilo. Milan Starec dokládá, že první věrohodná písemná zmínka o výrobě piva na Slezskoostravském zámku pochází z roku 1723.

Na počátku 19.století již vrchnost našla příhodnější místo pro své bydlení než byl zámek nad řekou Lučinou, budovy poté sloužily jako hospodářské kanceláře, byty a pivovar.

Dle náčrtu Milana Starce se technologie pivovaru, včetně sladovny, nacházela v řadě za sebou v severozápadní části zámeckého areálu. Hned vedle vstupní brány s dnešní pokladnou stával provoz sladovny. Dnes v těch místech nalezneme jakousi napodobeninu hradní zdi.

V řadě hospodářských budov následoval vlastní pivovar. Obsahoval primitivní zařízení postavené na ruční výrobě chmelového moku. V současné době přibližně na jeho místě stojí nová budova, vystavěná v roce 2010. První patro stavby tvoří zastřešená teresa, přízemní sál bývá využíván zejména ke gastronomickým účelům během akcí pořádaných na hradě.

Dle historických pramenů v listopadu 1872 zachvátil pivovar devastující požár. Škody byly natolik rozsáhlé, že se majiteli nezdálo být smysluplné obnovit provoz v původních místech. Varna byla tudíž přesunuta do budov nedaleké tzv. Harendy. Starý zájezdní hostinec stával ve vzdálenosti několika desítek metrů od hradu ve směru k toku řeky Ostravice. Dnes je v těch místech parkoviště pro motorizované návštěvníky Slezkoostravského hradu.

Na konci 19.století se v nevelkém pivovárku střídali nájemci a výstav skomíral. Autor výše zmíněné stati uvádí, že v roce 1885 si Zámecký pivovarský podnik pronajal Markus Strassmann, který v té době provozoval, na druhém břehu řeky Ostravice stojící, Měšťanský pivovar v Moravské Ostravě. Židovský podnikatel konkurenční pivovárek uzavřel.

Areál pak postupně přestal být využíván. V 80.letech 20.století již šlo o chátrající ruinu. Svůj podíl na zkáze mělo i poddolování při těžbě černého uhlí, v důsledku čehož zdejší terén o několik metrů poklesl.

Když si pozorně prohlédnete snímky z té doby, napadne vás, že rekonstruovaná obvodová zeď vedle vstupní brány by mohla docela dobře být pozůstatek bývalého pivovárku a sladovny. Možná, že některý ze stavebních kamenů převzatých ze starých trosek, ještě pamatují dobu, když v těch místech zámecký sládek vařil slezskoostravské pivo.

Tak trochu smíšené pocity na člověka dolehnou, když se rozhlédne kolem sebe na nádvoří tzv.Slezskoostravského hradu. Na místech dávného šlechtického sídla, desítky let chátrajícího, byl postaven, zčásti obnovou, zčásti zcela novou výstavbou, originální kulturní a zábavní areál. Pořádají se zde výstavy, lidové slavnosti, koncerty.


Prameny:
Milan Starec Po stopách zaniklých a existujících pivovarů severní Moravy a Slezska II. - Pivovary na Ostravsku (Práce a studie muzea Beskyd 2011,č. 23.).
Zdroj prvních dvou snímků: www.travelguide.cz, autor: Robert Hlobílek


Čtěte také:
Toulky po zaniklých pivovárcích Ostravska díl.1. – Moravská Ostrava prapočátky
Toulky po zaniklých pivovárcích Ostravska díl.2. – Měšťanský pivovar Moravská Ostrava
Toulky po zaniklých pivovárcích Ostravska díl.3. – Strassmannův pivovar Moravská Ostrava| Autor: Marek Kodeda | Vydáno dne 14. 05. 2012 | 12089 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiket

Aktualizovaná galerie vánočních etiket českých pivovarů >>>Právě je zde 11 926 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz