Novinky
Do seznamu pivovarů nejnověji přidány: Minipivovar Kamenice u Jihlavy, Minipivovar Ossegg Praha, Nové Hrady minipivovar Zevlův mlýn, Minipivovar Kronl Mariánské Lázně, Dvůr Králové nad Labem minipivovar Safari, Praha minipivovar Vojanův dvůr, Srbsko minipivovar, Tábor minipivovar Pod Besedou.
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 22.9.2018. Právě je zde 2135 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 69171x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 62704x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 62037x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 55762x)
Historie pivovaru Heineken
(23. 02. 2010, 49193x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 48630x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 42996x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 42968x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 42756x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 41540x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 40897x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 40878x)
Sahti
(24. 08. 2009, 39773x)

Pivovar Karel IV. – Karlovy Vary


Je právě 30. prosince a do silvestra a Nového roku zbývá pouze pár hodin a já se s kolegou vydávám do posledního nově vzniklého pivovaru roku 2012, do mého oblíbeného města s padesáti tisíci obyvateli - do Karlových Varů, kde se po 13 letech obnovila výroba piva a začal se opět vařit tradiční 11% světlý Karel.


Současný pivovar vlastní karlovarský podnikatel Karel Holoubek, který jej nechal vybudovat v prostorách likérky Jan Becher. Pivovar a muzeum Becherovky jsou nyní součástí zrekonstruovaného komplexu budov Becherplatz.

V nich se dále nachází restaurace, několik obchodů a další komerční prostory. Naše cesta směřuje nejdříve do prodejny, v níž se prodává lahvové pivo. Na tomto místě býval obrovský pás a po něm v minulosti řinčely láhve Becherovky, které se zde donedávna plnily. Od sympatické mladé paní se ovšem dozvídáme velmi smutnou zprávu, že v současné době z osmi druhů lahvového piva nemají ani flašku. Během pár dní bylo vše vyprodáno a v tuto chvíli se dá sehnat pouze pivo v restauraci. A tak naše kroky směřují do tehdejších sklepů Becherovky, kde se právě pivo vaří.

Restaurace je stylově zařízena a já mám tu možnost se osobně poznat s velmi mladým panem sládkem Jakubem Duškem, kterému je 22 let. Ten se velmi ochotně rozpovídá o svém řemesle a provází nás výrobními prostory. Nejdříve nám ukazuje tanky a původní dubové soudky od Becherovky, ve kterých právě zraje dubové pivo. O Vánocích byl vyroben vánoční speciál, o který byl velký zájem a zmizel z čepu tak rychle, že to nikdo nečekal. Na výrobu a plnění piva do lahví jsou tu jen dva a zkrátka nestíhají. Na ruční plničce mají rekord kolem 600 lahví za den a po všech se jen zaprášilo. A tak nám s politováním sděluje to, co už nám říkala paní nahoře, že momentálně je hlavní cíl udržet pivo v restauraci, a to tradiční 11% Karla. Jelikož si nemůžou dovolit, aby nastala situace, že v restauraci nebude vlastní pivo. Proto tedy ruční plnička zatím odpočívá, než dozrají další druhy piv.

Piva zde plní do třetinkových a půllitrových lahví a některé druhy do 1,5 litrových pet-lahví. Pivovar má i vlastní basy. Pan Dušek nás dále provází spilkou. Tam nám ukazuje, jak kvasinky pracují v kvasných kádích. Technologii dodala firma Josef Krýsl a s ním rovněž konzultuje některé výrobní postupy. Tím pokorně přiznává, že ještě jako mladý nezná všechny fígle v ochucování, především u piv s příchutí. To je velmi sympatické a oceňuji jeho upřímnost.

Pivovar vyrábí i poměrně žádané pšeničné pivo, u kterého je výrobní postup kratší. Pan Dušek nás dále vede k varně o dvou nádobách a ukazuje nám řídící jednotku, které my jako laici moc nerozumíme. Na náš dotaz, zdali se v pivovaru najdou nějaké původní věci z Karlovarského pivovaru v Rybářích, nedokáže odpovědět. Malé muzeum tady mají, ale jestli se tam najde něco z Rybářů, kdoví? Na stěně v kanceláři visí jen pár starých etiket.

Dále se ptáme, zdali receptura je opravdu stejná jako u původní jedenáctky Karla. Pan Dušek odpovídá, že panu Holoubkovi se podařilo sehnat původní recepturu, podle které ji vaří, ovšem stejná nikdy nebude, jelikož technologie za oněch 13 let je trochu jiná a záleží opravdu na maličkostech, jako třeba na materiálech. Pan Dušek se dále svěřuje, že v provozu tráví momentálně 16 hodin denně a domů se chodí pouze vyspat. Na nic jiného nemá čas, připouští však, že tato práce ho baví a vařit v Karlovarském pivovaru v jeho věku je výzva.

Zajímavostí pivovaru je, že když pan Holoubek kupoval Becherovku, koupil ji i s dubovými sudy, které zde firma zanechala. Sudy nechal rozebrat a narovnat a v restauraci z nich je vyrobena část podlah a obložení. S kolegou to považujeme za výborný nápad, originální, ale určitě i velmi nákladný.

Další prostory restaurace už si procházíme sami a obdivujeme původní nerezové rozvody tehdejší Becherovky, které pravděpodobně slouží jako topení, protože jsou na ohmat teplá. Interiér restaurace je nádherný. Původní masivní kvádry podlah pochází z dob Becherovky a sklepení má pěkné klenby, židle a stoly jsou z masivního dřeva a na zdech ve výklencích jsou namalovány sličné děvy s půllitry piva Karel IV.

Výčepní pult rovněž stojí za bližší zhlédnutí, i do něho jsou totiž zakomponovány obří původní dubové sudy tehdejší Becherovky. Další zajímavostí jsou plíšky na stěně s městy po celém světě poukazující na vzdálenost od Karlových Varů.

Na závěr naší prohlídky pivovaru si konečně sedáme a ochutnáváme zlatavý mok, který je hořký stejně jako původní Karel. Ale zdali je chuťově stejný jako tehdejší si netroufáme posoudit. Já ho znám velmi okrajově z let mého mládí a zkušenější kolega staršího ročníku si také není jistý. Ale oběma nám chutná a myslíme si, že ho pan Dušek uvařil výborně. Cena 34 Kč za 0,4 l. točeného je vcelku přijatelná i pro našince. Ovšem, kdyby bylo o něco levnější, určitě by to nikomu nevadilo. Přesto pivovar ví, co dělá, a podle rozhovoru s panem sládkem o tom, jak nestíhají vařit, je toto pivo prodejné bez sebemenších potíží.

Kapacita pivovaru, co se týče objemu výroby, je dosti napružená a tak rozšíření výstavu bude velmi obtížné. Přesto nějaké rezervy se vždy najdou. Na závěr tedy popřeji mnoho úspěchů novému Karlovarskému pivovaru, ať se mu daří ve městě navázat na tradici, která tu byla v minulosti.

Zvláštní poděkování za krásnou prohlídku a hezké vyprávění směřuji k Jakubovi Duškovi, sládkovi pivovaru Karel IV.


další snímky minipivovaru Karlovy Vary >>>
Čtěte také:
Rodinný pivovar Loket
Putování po minipivovarech pražských 3. díl - Strahov, U Valšů, U Bansethů

| Autor: Jiří Pertlík | Vydáno dne 03. 02. 2013 | 5874 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 11 429 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz