Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 83259x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 82232x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 78919x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 72444x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 68474x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 66258x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 59947x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 59424x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 59161x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 58631x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 57498x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 56737x)

Cider a jeho historie


V regálech obchodů ho naleznete mezi pivem, ale pivo to není. A není to ani víno. Cider je nízkoalkoholický kvašený jablečný mošt. Pravděpodobně jeden z nejstarších alkoholických nápojů na světě.


Cider vzniká řízeným kvašením jablečné šťávy, která se získává z jablečných odrůd určených právě pro cider. Odrůdy se mohou navzájem míchat a kombinovat, přičemž správnými poměry výrobci mohou docílit požadované sladkosti, hořkosti a kyselosti a ovlivnit tak konečnou chuť výsledného cideru. Jablka se rozdrtí, vylisují se na jablečný mošt (nebo je použit jablečný koncentrát), který se poté nechává zrát. Buď v sudech, tancích či demižonech při vhodných teplotách a to tak dlouho, jak je potřeba, neboť každý druh má jinou dobu zrání. Ta se pohybuje od 14 dní až po 8 měsíců. Nápoj je pak filtrován nebo pasterizován, ředěn na daný obsah alkoholu (jehož hodnoty se pohybují mezi 0,5% a 8,2%, některé zdroje uvádějí až 8,5%, což je maximální přípustná hodnota pro cider), může být sycen CO2 a stáčen do lahví. O prvenství nejdelší tradice výroby cideru se přou tradiční rivalové, Angličané a Francouzi. Nicméně i španělské Baskicko je možným „kandidátem“.

Jablko se v historii lidstva objevilo mnohokrát. Eva utrhla jablko (i když zřejmě granátové) ze stromu poznání, jablko začalo trojskou válku, získat zlatá jablka Hesperidek dostal za úkol Herakles, Homér je zmiňuje ve své Odysei, norská mytologie zná bohyni Idun – strážkyni jablek, která udržují mládí a sílu bohů, zlaté jablko se stalo symbolem králů… Jablka jsou spojována s láskou, plodností, životem, věčným mládím, blažeností a nesmrtelností.Historie cideru se jistě bezesporu nemůže neobejít bez zmínky o jablku a jeho historii. První jablka se pravděpodobně objevila v údolích pohoří Ťan –šan, které leží mezi Čínou, Kazachstánem a Kyrgyzstánem. Odtud se dále šířila ke Kaspickému moři. Vědci našli na stěnách paleolitických jeskyní vyobrazení datující se do období mezi 35000 a 8000 lety př.n.l. znázorňující divoká jablka. V Malé Asii (Anatolii) byly objeveny zuhelnatělé zbytky jablek pocházející z roku cca 6500 př.n.l. Na území dnešního Švýcarska a Itálie byly učiněny podobné nálezy z období 2000 a 1600 př.n.l.

Vědci se domnívají, že historie kvašeného ovocného cideru je přímo spjata s jablky samotnými, neboť k jejich kvašení mohlo docházet samovolně díky divokým kvasinkám. Tudíž je jen stěží možné datovat skutečné prvopočátky výroby cideru, protože lidstvo v té době ještě písmo nepoužívalo.

První písemné zmínky o cideru pochází až z dob římských. Řecký geograf Strabo popisuje nápoj Sidra při své cestě po severu Španělska v roce 60 př.n.l. V 55 př.n.l. pak Césarovi vojáci při dobývání Británie nachází v oblasti Kentu keltské obyvatelstvo vyrábět kvašený, alkoholický nápoj ze šťávy z planých jablek. Při dalším dobývání Evropy pak Římané zřejmě přenesli znalost výroby cideru na různá místa. V Normandii se nápoj Cidre stále vyrábí. Nicméně nápoje podobné cideru (pomorum) se ale zřejmě vyráběly i dalších zemích a oblastech i před tímto obdobím, a to i z jiných druhů ovoce.

V období úpadku Římské říše to byli obyvatelé klášterů – mniši, kdo udrželi znalost a dovednosti jak vyrábět cider a ve svých klášterních zahradách zdokonalovali také zahradnické techniky pěstování ovoce. Existují doklady o tom, že tento nápoj býval v té době i způsobem, jak vyplácet mzdy.

Na konci 4. století n.l. je svatý Jeroným pravděpodobně prvním, kdo představuje výraz „sicera“ (mající označovat fermentovaný jablečný džus), z něhož dnes odvozujeme výraz „cider“. Výraz „sikera“ je původem z řečtiny, znamenající „opojný nápoj“. Pěstování jabloní se pak šířilo po celé Evropě.

Rok 1066, známý dobytím Anglie Normany, je důležitým také pro cider. Předpokládá se sice, že Britové tento nápoj nebo jemu podobný již znali i před tímto datem, nicméně Normané jej společně s jablky „zpopularizovali“. Přinesli s sebou také mnoho změn, mezi jinými to bylo především šlechtění a nové odrůdy jablek a danění výroby cideru. Nápoj se dostal v oblibě hned na druhé místo za pivo a byl používán k i placení desátek a nájmů.

Dalším důležitým zlomem pro cider byl vynález tisku ve 13. století, díky kterému se tento nápoj a recepty na jeho přípravu dostaly do povědomí široké veřejnosti.

Ve 14. století cider v Normandii (dnes tímto nápojem vyhlášené oblasti) vážně konkuroval pivu a vínu. Zajímavostí je, že ještě v období do roku 1200 se v této oblasti cider pil pouze tehdy, pokud byl nedostatek piva.

V roce 1588 Norman jménem Julien le Paulmier sepsal první vědecký spis o výrobě cideru (De Vino et Pomaceo), kde mimo jiné uvádí výčet 82 druhů jablek vhodných na výrobu nápoje. Tento osobní lékař Karla IX. pomáhal prosazovat popularitu nápoje ve Francii.
v V 16.století obliba cideru v Anglii poklesla. Důvodem byl zřejmě fakt, že se do piva se začal přidávat chmel a to zlepšilo jeho chuť. Nicméně i tak se oblast západní Anglie, kde je klima pro pěstování jablek ideální, stala synonymem pro sadařství a výrobu cider. V 17. století pak nápoj zase zažil obrodu a to nejen v Anglii, ale i ve Francii, kde byl srovnáván s nejlepšími víny.

Do Nového Světa semena jablek v 17.století dovezli první kolonisté a založili první sady. Cider si získával čím dál větší oblibu až do období Prohibice, kdy byl cider společně s pivem a jinými druhy alkoholu zakázán. Američané tak přestali pečovat o jabloňové sady a i po skončení Prohibice jejich zájem o cider znatelně poklesl.

V současnosti cider opět zažívá boom. Po celém světě vznikají noví a noví producenti tohoto nápoje, přičemž každý z nich mu dává své jedinečné, charakteristické aroma. Ve Velké Británii, kde se ročně vypije okolo 500 milionů litrů cideru nejdeme i nejznámějšími producenty tohoto moku - moštárny v hrabstvích Somerset, Suffolk a Gloucester. Nápoj je populární především v západní Evropě (Spojené království, Irsko, Francie, Španělsko), ale i v České republice, kde byl donedávna téměř neznámý, získává popularitu. Cidru podobný nápoj lze vyrábět též z hrušek, který se pak nazývá perry (z angličtiny) či poiré (z francouzštiny).(zpracováno ze zahraničních materiálů).

| Autor: Petra Krchňáková | Vydáno dne 09. 04. 2013 | 5577 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 736 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 136 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist