Novinky
Do seznamu pivovarů nejnověji přidány: Minipivovar Kamenice u Jihlavy, Minipivovar Ossegg Praha, Nové Hrady minipivovar Zevlův mlýn, Minipivovar Kronl Mariánské Lázně, Dvůr Králové nad Labem minipivovar Safari, Praha minipivovar Vojanův dvůr, Srbsko minipivovar, Tábor minipivovar Pod Besedou, Minipivovar Volf Široký Důl, Minipivovar Pioneer Beer Žatec, Minipivovar Garp Bakov nad Jizerou, Minipivovar Rudohor Dolní Žďár, Minipivovar Na Vývoji Vlašim, Praha minipivovar Pivo Karlín, Truskovice minipivovar Hulvát, Stěžery minipivovar Beránek.
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další články

»»» galerie - beergirls

Poslední aktualizace dne 11.11.2018. Právě je zde 2170 zajímavých snímků.
Top články
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 69764x)
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 64749x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 64413x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 57684x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 51097x)
Bohové piva
(17. 04. 2010, 50746x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 44838x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 44823x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 44734x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 43377x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 42736x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 42727x)
Sahti
(24. 08. 2009, 41632x)

Korunní pivovar Litoměřice ( 1720 – 2002 )


Je krásný březnový, jarní sobotní den a já se dostávám poprvé v životě do města Litoměřice. Nikdy jsem ani neměl možnost tudy projíždět, a tak se těším o to více na historické jádro královského města, ve kterém se blízko centra nachází Litoměřický pivovar.


Je úžasné sledovat pivovarský komín z náměstí od domu „Kalich“, který vlastnili Mrázkové z Milešovky. Byli to nejbohatší lidi z města v 16. století. Na vyhlídkové terase se scházeli při odpočinku a schůzkách při víně. Z náměstí směřuji k pivovaru Lidickou ulicí, kde si po pár metrech všímám prvních budov pivovaru a původního hlavního vjezdu do jeho útrob.

Upoutají mne masivní dřevěná vrata s vyřezanými útvary, které připomínají čtyři slunce. Dochovaný nápis „PIVOVAR“ se znakem kalichu vypadá, jako kdyby pivovar ještě fungoval. Vedle vrat se ještě dochovaly desky s německými nápisy na každé straně. Na jedné z nich – Zur Erinmerung an de von Sr. Majestat Kaiser Franz Josef I. am 17 juni 1901 hier entgegengenommenen Ehrenbrunk der Brauburgerschaft Leitmeritz.

Na rohu ulice Lidická a Tyršova náměstí stojí secesní dům sousedící z další budovou, jež sloužila k nakládce. Dosud tu ještě stojí rampa s vraty a stříškou. Nechci se stále opakovat, ale propracovaná architektura času minulého mě vždycky nadchne a nikdy se mi neokouká. Dále navazuje hlavní vjezd do pivovaru a malá vrátnička. Nyní se tu nachází velkoobchod s nápoji. Na vratech visí ještě štítek s názvem a adresou pivovaru. Nosné sloupy nesoucí vrata mají ještě dochovanou výzdobu z kamenných jehlanů vysokých cca 60 cm.

Ovšem nejhezčí budovou je jednoznačně na rohu Tyršova náměstí a Krajské ulice. Budova má celkem devět velkých oken, z kterých se pramálo dochovalo. Nyní jsou zadělána dřevotřískovými deskami. Dvě velká okna se nacházejí od Tyršova náměstí a sedm jich je z ulice Krajská. Na rozích vršků budovy opět vidím ozdobné kamenné jehlany.

Obloukové zakončení výškové budovy také stojí za zmínku. Zde je zaznamenán letopočet 1901. Zajímavostí jsou tři typy okének (oblouková, polooblouková a obdélníková.) Z Krajské ulice vypadají budovy pivovaru poměrně zachovale vzhledem k tomu, že je pivovar již 12 let uzavřen. Přesto by jistě několik milionů na rekonstrukci potřeboval. Je ovšem patrné, že střecha budov je v pořádku. Nejudržovanější je budova na konci této řady, kde se nachází penzion a restaurace Pivovarský sál.

A nyní je čas navštívit zmiňovanou restauraci a dát si něco dobrého k snědku. Z chodby restaurace se mi při otevření okna daří alespoň zčásti fotoaparátem zdokumentovat dvůr a pozemky tehdejšího pivovaru. Tady už ovšem objekty nejsou tak v dobrém stavu. Zde již zub času výrazně zapůsobil, opadané omítky a omšelé prostředí by vyhovovaly jedině k natočení hororových scén do nějakého filmu. Jedno pozitivum bych přece jen našel, jsou totiž dochovány oba komíny a oba ve velmi slušném stavu. Vyšší komín, který stojí uprostřed dvorku, vychází ze čtvercového půdorysu asi tak 15 metrů vysokého zakončeného ozdobnou římsičkou s letopočtem 1896.

Vedle komínu vpravo jižním směrem je budova prakticky bez omítky. Na ni navazuje budova s výtahem, ta je velmi neesteticky postavena a doslova přilepena k tomuto objektu až v pozdějších letech. Vnitřní prostory dvorku bohužel nejsou zpřístupněny, a proto nemůžu důkladněji prozkoumat Litoměřický pivovar.

Při posezení u dobrého guláše a bohužel jen nealkoholického piva, budu totiž ještě řídit, si povídám s panem hostinským. Dozvídám se ještě pár zajímavých novinek. Dlouhá léta město neví, jak naložit s objekty bývalého pivovaru. Ale možná se blýská na lepší časy. Město nahlas prý uvažuje o znovuobnovení pivovaru v jeho současných prostorách a obnovení tradice vaření piva v Královském městě Litoměřice. Snad jsou i přislíbeny nějaké dotace z EU. Abych byl přesnější, myslím tím hlavně obnovení vaření piva v původních prostorách Litoměřického pivovaru, jelikož ve městě v současné době fungují dva minipivovary Labuť a Koliba. A tak budu držet palce, aby se tento záměr, pokud je tato informace aktuální, zdárně realizoval.

Na závěr bych si dovolil malý osobní postřeh. Litoměřický pivovar se v několika věcech podobá pivovaru v Soběslavi, o kterém jsem také v minulosti psal. Jednak stojí nedaleko od hlavního náměstí, prakticky jednu ulici od něj. A z náměstí je dobře viditelný komín.

| Autor: Jiří Pertlík | Vydáno dne 28. 07. 2014 | 5123 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Galerie pivních etiketPrávě je zde 11 763 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 154 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2018

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist

NAVRCHOLU.cz